Toprak candır


Bu makale 2017-06-17 17:47:39 eklenmiş ve 327 kez görüntülenmiştir.
Serhat Şanlı

Geçtiğimiz günlerde 51 ovamız daha koruma altına alındı. Evet. Koruma altında demek, ‘Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği ova’ statüsüne giren yerlerin devlet tarafından koruma altına alınmasıdır.

İlk olarak geçtiğimiz Ocak ayında 141 ovamız koruma altına alındı. Ardından Haziran ayının başlarında bunlara 51 ova daha eklendi. Bu geleceğimiz açısından güzel bir haber. Eğer varsa daha tür koruma altına alınması gereken ovalar da koruma altına alınmalıdır.

Bilindiği gibi, uzmanlar Dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyarı bulabileceği gibi bir tahmin yürütmektedirler. Hızla artan bir nüfus ve bunun yanında dünyamızı tehdit eden küresel ısınma ve kuraklık ile karşı karşıyayız. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle her yıl binlerce hektar tarım arazisi de yok olmaktadır.

Zaten 1 cm karesi yaklaşık bin yılda oluşabilen toprak, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de erozyon, kirlenme ve amaç dışı kullanım gibi nedenlerden dolayı her geçen gün kaybediliyor.

Gelecekte bizleri bekleyen bu tehlikeleri düşününce toprağın önemini daha da anlamaktayız. Bu nedenle 2017 yılı içerisinde 192 ovamızın koruma altına alınması şüphesiz tarım topraklarımızın korunması açısından olumlu ve önemli bir gelişmedir. Daha önemlisi ise bu alanların gerçekten korunması ve kamu yararı gibi gerekçeler üretilerek bu alanların amaç dışı kullanıma açılmamasıdır.

Koruma altına alındı ancak bunların denetim altında olması da bu kadar önemlidir. Yetkililer koruma altındaki bu ovaları, iyi takip edilmeli, tahrip edilmemeli ve özellikle yapılaşmalara karşı korunmalıdır. Koruma altındaki ovalarımızı tahrip edenlere de ağır cezalar uygulanmalıdır.

Burada en büyük görev de çiftçilerimize düşmektedir. Çünkü yapılan bilinçsiz sulamalar, eski sistem salma sulama büyük toprak kayıplarına neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelerin toprağı koruma açısından uyguladıkları sulama teknolojileri ülkemizde de uygulanmalı ve takip edilmelidir.

Toprak candır. Hayattır. Geleceğimizin emanetidir. Toprağımızı koruyalım.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi