30 HAZİRAN’I UNUTMAYALIM
Ceylan Ümay Öğrü

30 HAZİRAN’I UNUTMAYALIM

Bu içerik 10 kez okundu.
Reklam

  Vergi yapılandırmalarıyla ilgili son günün 30 Haziran 2017 olduğunu ve yapılandırmanın niteliğini daha önce yazmıştım ancak  hatırlatmakta yarar olacağını düşünüyürum.7020 sayılı KHK bazı alacakların yeniden yapılandırılması  ve  kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirmekte ve borçların gecikme zamları azaltılmakta, faiz oranları düşürülmekte ve hatta bazı cezalar tamamen silinmekte. Kanundan yararlananlar yıllık yüzde 16,80 gecikme zammı ödemek yerine yıllık 3-4 gibi düşük oranlı tutar ile borçlarını yapılandırabilecekler.

      Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında indirim yapılacak; yarısı tahsil edilip yarısından vazgeçilecek… Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca bir indirim yapılacak ve borçların 36 aya varan sürelerde taksitli ödenmesi mümkün olacak ve yapılandırma süresince borcu yoktur belgesi alınabilecek.

       Birçok vatandaşı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler buna bağlı cezalar ve YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma bağlı öğrenim ve katkı kredi borçlarını da yapılandırmak mümkün olacak. Bağlı olunan  vergi dairesine bizzat giderek ya da gelir idaresi başkanlığının internet adresinden de yapılandırmaya başvurulabilecek.

      Uzmanlar uyarıyor bu yapılandırma son olacak , kanunda uzatma ile ilgili bir ibare olmadığından tekrar uzatılma imkanı olmayacak yani son fırsat değerlendirilmesi gerekiyor. Taksitli yapılandırma yapıldığı takdirde ilk iki taksidin süresinde ödenmesi gerekiyor aksi halde kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamayacak yani yapılandırma iptal edilmiş olacak.  30 Haziran 2017 tarihi müracaat için son gün. Taksitli ödemeler  ise 2 ayda bir ödemeli olacak pesin ve ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin de uzatılmayacağı ifade ediliyor. Vatandaşlık görevimiz olan vergi borçlarımızı ödeyelim ve hükümetin sağladığı bu fırsatı iyi değerlendirip ekonomimize katkıda bulunalım.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi