hediye patlayan kutu

ARTIK NAKİT ÖDEME YOK
Ceylan Ümay Öğrü

ARTIK NAKİT ÖDEME YOK

Bu içerik 80 kez okundu.

ARTIK NAKİT ÖDEME YOK

Günübirlik ev kiralamalarında ve araç kiralamalarında nakit usulde ödeme  yapılmayacak, 1 Temmuz’dan itibaren tahsilatlar banka aracılığıyla olacak , banka aracılığıyla yapılması zorunlu hale getiriliyor.

Maliye Bakanlığı’nın mevzuat düzenlemesiyle 1 Temmuz’dan itibaren araç kiralama faaliyeti yürüten firmalar , kiralama hizmet bedellerinin tutarı ne kadar  olursa olsun banka ve benzeri aracı finansal kurumlar vasıtasıyla kredi kartı ,banka kartı, havale, EFT  gibi yollarla tahsil edecek. Daha önce 7.000 TL altındaki ödemeler nakit olarak tahsil edilebiliyordu. Günübirlik ev kiralamaları için de aynı kural geçerli olacak.

Kurala uymayan kişi veya firmaya mükellefiyet durumuna göre 350 lira ile 1.400 liradan az olmamak kaydıyla işlem bedelinin %5’i  kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bu uygulama ile kayıt dışılık büyük oranda hafifletilmiş olacak . Kiralayanın kimliğini kayıt altına alması sebebiyle , ödeme sistemlerini kullanma faaliyetini ,kapasitesini göstereceği için olumlu sonuçlar olacaktır. Hizmet bedeli olarak bankalar aracılığıyla kayıt altına alınan paralar ekonomik açıdan kayıt dışılığı yüksek oranda azaltacaktır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama