hediye patlayan kutu

Utandıran sıcaklar
Murat Yıldırım

Utandıran sıcaklar

Bu içerik 120 kez okundu.

Utandıran sıcaklar

 

Malum havalar sıcak. Türkiye’ye Afrika sıcakları geldiği söyleniyor. Bu durumda Adana’ya nerenin sıcaklarının geldiğini kestirmek zor. Kendinizce çözümler buluyoruz doğal olarak. Maddi durumu iyi olanlar ya da zamanı olanlar denize veya yaylalara giderek bu cehennem molasını bu şekilde atlatıyorlar. Gidemeyenler için de evde çözümler var. Klima açarsınız, vantilatörü döndürürsünüz, zırt vırt soğuk duş alırsınız, dondurma yersiniz, soğuk su ya da soda içersiniz. Hiçbiri olmazsa buz kalıbını kafanızda tutar serinlersiniz.

Peki diğerleri ne yapsın?

Geçen gün yaşadığım bir olaydan çıkarak farkına vardım ki bu sıcak havalarda bir yere gidemedikleri gibi çalışmak zorunda olan, üstelik en ağır işleri yaparak üç kuruş para kazanmak durumunda olanlar var. Ben örneğin siparişimi hep internet üzerinden veririm markete. Geliş saatini de kendim ayarlarım ve o saatte eve gelen görevliye kapıda ödeme yaparım. Eminim birçoğunuz da böyle yapıyorsunuzdur. Evet yine öyle yaptım birkaç gün önce. Siparişimi verdim ertesi gün görevli geldi. Apartmanın asansörü olmadığı için görevli 4 kat çıkmak zorundaydı. Genç bir kuryeydi, 4 katı çıkmıştı, zili çaldı. Kapıyı açtım. Siparişleri aldım ve parayı uzattım. Ancak görevliye uzattığım 200 TL’nin siparişimin çok üstünde bir rakam olduğunu o anda fark ettim. Maalesef başka param da yoktu. Yapılacak tek şey görevlinin bu parayı bozdurup içinden marketin ücretini kesmesiydi. Yani bu, şu anlama geliyordu. Bu cehennem sıcağında marketten eve kadar gelen, kan ter içinde kalan görevli tekrar 4 kat inecek, parayı bir yerlere bozduracak, sonra tekrar 4 kat çıkacak ve üstünü teslim edecek.

O anki utancımı hiç unutamam. Çünkü hata benimdi. Yani sipariş rakamını bildiğime göre ödemek için de o oranda para ayırmalıydım. Ama düşünmemiştim bile. O sıcakta o görevliyi benim umursamazlığım yüzümden iki kat yormuş oldum. Dedim ya kendimden utandım. Görevli gittikten sonra klimanın altına uzanmaktan vazgeçtim. Bir süre evde klimayı kapatıp kendimi sıcaklarla cezalandırdım. Bir daha asla böyle bir saygısızlık yapmamaya da tövbe ettim. Aklınızda bulunsun suz de yapmayın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama