TEKSTİL MODA TASARIM SERGİSİ


Bu makale 2017-07-04 19:11:30 eklenmiş ve 352 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Demirel Babacanoğlu

 Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi (AÇS)’nde, ÇÜGSF Öğretim Üyesi Tuğba Arabalı Koşar, 29.06.2017 günü tekstil moda tasarım sergisi açtı. Sergiyi sanatseverler çağrılılar izlediler.

Sanatçı 1980 İzmir doğumlu İzmir-Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü bitir geli. Lisans, yüksek lisans, doktora yapmıştır.

Tekstil moda tasarımda yenilikler getirmiştir. Onun için her nesne içten dışa doğru belirgin anlamlar taşır. Önemli olan bu anlamları dışa yansıtabilmektir. Tuğba da bu işlevi başarmıştır.

İzleyelim yapıtlarını:

İki el birleşirken görülüyor. Ellerin birleşimi anlamlı imgeler gönderir beyine, siz onun çevirisini yapar, yansıtırsınız izleyenlere.

Başlar(portreler) sıralanmış bir masada, her biri ayrı anlamda, gülen, düşünen, iletişim olan yapıtlar bunlar. İzleyenlerle de iletişim kurabiliyor.

Burada bir beyinden çıkmış gibi ince kılcal damarlara benzeyen yansıtıcılar… İpeksi görünümleriyle barışı imgeliyorlar… Hemen yanında da benzer bir karışım var; ipler, kılcal tüyler ve bir kuş yuvası görünümünü andırıyor…

Gözler, devinimli bir yarım başa bağlı, ama dikkatli… Bir çocuk daha doğrusu bebek yeni doğmuş; ama doğuş iletisini muştuluyor. Ama içinde sevinç, acılar da yok değil.

İnsan yüreği (kalbi) ne kadar karmaşık değil mi, tümü bedenin organlarına yaşamsal sıvıyı gönderiyor… böyle bir organı ayrıntılarıyla betimlemiş sanatçı. Biz de onun yürekçe ne demek istediğini algılamaya çalışıyoruz…

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi