Adana ne yazık ki bir sahil kenti değil
Süreyya Uri

Adana ne yazık ki bir sahil kenti değil

Bu içerik 9 kez okundu.
Reklam

 Adana Türkiye’nin en önemli tarım kentidir. Bir zamanlar pamuğu ile meşhur olan Adana, bugün üretim alanlarını değiştirmiş olsa da tarımdaki önemli yerini kaybetmemiştir. Buğday, mısır , soya, karpuz, sebze üretiminde önemli bir kenttir ve son yıllarda ürün çeşitliliğine ayçiçeğini de eklemiştir. İyi bilinen bir tarım kentidir yani..

Adana kıyısında bulunduğu Akdeniz’den sözünü ettirememiş ve bir sahil kenti olamamıştır ne yazık ki.   Herkes Adana’yı sadece tarımı, o eski pamuğuyla tanır. Adana’nın Güney’i yani Karataş sahilleri Adana’ya 49 kilometre,  yani 33 dakika   mesafededir, uçuş mesafesi 47 kilometre ve uçuş süresi 6 dakikadır. Bu kadar yakındır sahil Adana’ya, ama Adana sahile çok uzaktır. Mesela Adanalılar tatil için daha çok Mersin’i tercih ederler,  iki kat daha uzak olmasına rağmen.. yatırımları iyi, ulaşım sorunsuz, yollar güzel, kalacak yer sorunu yok, altyapısı tamam vs..vs..

Şimdi Adana’nın sahillerine geç kalınmış yatırımların başlaması için daha fazla geç kalmamalıyız. Hatta tarım arazisi sahipleri tepki gösterecek belki ama, Adana bundan sonraki  kentsel büyümesini Karataş’a doğru yapmalı bence.  Adana sahille buluşmalı yani. Mersin gibi sahil kenti olmalı.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi