hediye patlayan kutu

Tatil böyle olmaz arkadaş
Murat Yıldırım

Tatil böyle olmaz arkadaş

Bu içerik 96 kez okundu.

Tatil böyle olmaz arkadaş

 

Yaz sezonunun en sıcak günlerini yaşarken birçoğumuz tatildeyiz ve sosyal medya üzerinden terlik, ayak, bacak, kitap, kokteyl fotoğrafları paylaşmaya devam ediyoruz. Bunlar yeni simgeler oldu ve tatilin yeni trendleri. Yani artık deniz kenarından eş, dost, akraba birlikte poz vermek yerine suyun içindeki iki ayak fotoğrafı sizin tatilde olduğunuzu ve çok mutlu günler geçirdiğinizi anlatmaya yetiyor. Tatil anlayışı ve paylaşımı bu denli sığlaştı.

Neyse aslında yazmak istediğim başka bir konu. Tatilin anlamıyla ilgili konu. Hani ilkokuldan beri bize sorulan “Tatil nedir ya da turizm nedir” sorusuna verdiğimiz cevaplar vardır ya… Şimdi de sorsalar aynı cevapları veririz. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, dinlenmek, kitap okumak vs. Peki tatile giden kaç kişi bunları yapıyor? Bence neredeyse “Hiç”. Çünkü “Herşey dahil” denilen sistem geldikten sonra tatilin ruhu da kayboldu. Yüksek rakamlar ödeyip 4 ya da 5 yıldızlı bir otelin bir odasına konaklıyorsunuz ve tatil süresince aynı şeyleri yapıyorsunuz. Sabah kalk, her şey dahil kahvaltı yap, sonra biraz havuz, sonra öğle yemeği, sonra biraz daha havuz, sonra atıştırmalıklar faslı, sonra biraz deniz, sonra akşam yemeği ve daha sonra animatör gösterisi ve gece yatış. Ertesi gün yine aynı… Daha ertesi gün de yine aynı. Tatil süresince kaldığınız tüm günler de aynı.

Bunun adı tatil değil yer değiştirmedir. 4 kişilik bir ailenin ortalama tatil fiyatları 1 haftalık en az 5-6 bin TL’yi buluyor. Ve siz bu parayı vererek kendinizi havuzu olan lüks bir otele kapatıyorsunuz. Oysa aynı parayla hatta daha hesaplı rakamlarla yurt dışında tatil yapabilir, farklı ülkeler görebilir, ufkunuzu açabilirsiniz. Hatta turlara katılarak daha küçük paralarla peş peşe birçok ülkeye gitmeniz mümkün. Ancak bizdeki önyargı yurt dışına sadece zenginlerin çıkabileceği yönünde. Halbuki, yurt içinde harcanan para daha fazla.

Bir de yazlık kültürü vardır ki hiç anlam veremem. Adam bir yazlık almış, yazlık dediği 15 katlı bir apartmanın bilmem kaçıncı katı… Site ortasında bir havuz. Her yıl aynı yerde, aynı insanlarla, aynı havuzda. Bir de yazlıklarda anaları ağlayan kadınlar var ki, bizzat kendilerinden biliyorum, yaz mevsiminin gelmesini hiç istemiyorlar ve tatili hizmetçilikle eşdeğer görüyorlar. Onlar için tatil iki ay boyunca çocuklara ve kocalara hizmet etmekle aynı şey…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama