Öğrenci olmak zor iş
Ceylan Ümay Öğrü

Öğrenci olmak zor iş

Bu içerik 11 kez okundu.
Reklam

 

Geçtiğimiz gün bir tanıdığım anlattı. Çok şaşırdım. Bir bankanın hangi akla hizmet böyle bir uygulama yaptığını da çok merak ettim.. Konuyu sizlerle de paylaşmak istedim. O banka umarım bu yanlıştan döner, hatasını düzeltir. Öyle olursa onu da bildireceğim...

Şimdi bir banka nasıl hata yapar dersiniz. Çok sayıda uzmanın görev yaptığı, ince eleyip sık dokuduğu bankalar nasıl hata yapabilir?  Ekonomik verilerle hareket eden, araştırmalar yapan ve para hareketlerini en ince ayrıntılarına kadar değerlendiren bankalar nasıl hata yapabilir?  Ben de çok merak ettim doğrusu..

Bir banka ki; öyle yakın bir geçmişe sahip değil, bir banka ki; ismini duyan herkesin tanıdığı, güven duyduğu, çoğu insanın tercih edebildiği bir banka bu banka..

Geçtiğimiz yıllarda bu banka öğrencilere sıfır faizli öğrenim kredisi veriyordu. Öğrencilere derken tabi öğrencinin kendisine değil, onu okutan ebeveynlerine veriyordur, çünkü her kredinin bir de geri dönüşü var, öğrenci okurken krediyi nasıl geri ödeyecek diye düşünülmesi de çok normal tabi. İşte ebeveynlere verilmesinin nedeni bu olmalı.. Çok güzel bir uygulama, sırf parasızlık yüzünden öğrencisini okutamayan ailelere de büyük destektir diye düşündüm...

Ancak hikayenin devamı böyle değil. .

Bir tanıdığım demiştim ya işte o kişi gidiyor bankaya öğrencisini okutabilmek için öğrenim kredisi çekmek istediğini söylüyor. Müşteri temsilcisi de yardımcı olabileceğini söyleyip faiz oranını açıklayınca çok şaşırıyor ebeveyn. Çünkü öğrenim kredisinin faizsiz olduğunu söylüyor. Müşteri temsilcisi geçtiğimiz yıl faizsiz kredi verdiklerini ancak bu yıl herhangi bir anlaşma olmadığı için faiz uygulandığını söylüyor. Ama ebeveyni asıl şaşırtan şey bu da değil. Bireysel kredi çekmek için uygulanan faiz oranının, öğrenim kredisinden daha ucuz olduğunu duyunca asıl şaşkınlığı o zaman yaşıyor ebeveyn. Nasıl olur. O zaman kimse öğrenci kredisi kullanmaz, o zaman öğrenci kredisi kullanmanın bir anlamı da olmaz diye şaşkınlığını saklayamıyor.

Ben de çok şaşırdım doğrusu. Siz şaşırmadınız mı?

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi