hediye patlayan kutu

BİREYSEL  EMEKLİLİK
Ceylan Ümay Öğrü

BİREYSEL EMEKLİLİK

Bu içerik 136 kez okundu.

                                                                            

     Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) tutunamadığını belirtti. Sisteme katılım bilindiği üzere 2017 yılından itibaren kamu ve özel şirket çalışanları için zorunlu hale getirildi. 18 yaş üstü çalışanlar otomatik olarak sisteme dahil edilip 2 ay süre içinde sistemden çıkabiliyorlardı, bu çıkış yüksek oranda olduğundan dolayı otomatik katılım amacına ulaşamadı.

     Bunun için sistem koşulları tekrar gözden geçirildi çeşitli ve kesin olmayan söylemler var. Bunlar; 18 yaş üstü sınırını aşağıya çekmek, 18 yaş altı çalışanlar mı sisteme dahil edilecek yoksa yeni doğan bebeklerle birlikte her vatandaş sisteme otomatik katılmış olacak mı? Henüz kesin bir açıklama yok.

    Ve bu iki aylık cayma süresi uzatılacak yani mecburi 6 ay sistemde kalma zorunluluğu gibi…şöyle bir şey de var mesela sisteme dahil edilip 2 ay süresinde cayan çalışanlar sisteme tekrar otomatik olarak dahil edilecek ve zorunlu olarak belirlenen süre içinde  sistemde kalacaklar.

    BES sisteminin amacı birikim sağlamak , tasarruf oluşturmak, ekonomiye katkı sağlamak…Sistemin amacına ulaşması için kurallar esnetilecek. Zorunlu olan ama ekonomiye vatandaşlara ciddi katkı sağlayacak olan bu sistemin gelecek vaad ettiği apaçık ortada bunun için iyileştirmeler üzerine çalışıldığı bildiriliyor. Çalışanlarımıza yani ekonomiye katkı sağlayan üretici kesime durumun önemi ve hassasiyeti daha iyi anlatılırsa, tabi bunu anlatacak olan BES firmaları üzerine düşen görevi yerine getirirse otomatik katılım sistemi amacına ulaşacaktır.

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama