hediye patlayan kutu

“Metin 2” ve çocuklar…
Murat Yıldırım

“Metin 2” ve çocuklar…

Bu içerik 88 kez okundu.

 

Gelişen teknolojiyle birlikte internet ortamındaki akıl almaz değişime ayak uydurmak elbette çor zor. Hele bizim yaşlardakiler için internet, haber almak, mail atmak, mesaj yazmakla sınırlı. Oysa çocuklar bizim bildiklerimizin, daha doğrusu bilemediklerimizin çok ötesinde bilgisayara hakim. Daha 2-3 yaşlarında cep telefonlarıyla tanıştırdığımız çocukların oyun merakı da işte gelişen teknolojiyle birlikte tehlikeli bir hal almaya başladı. Bu oyunlar bizim bildiğimiz, damaya, saklambaca, mahalle futboluna ya da ne bileyim körebeye falan benzemiyor. Bir kere bağımlılık yapıyor. Çocuk bilgisayarın başından ayrılmıyor, dış dünyayla ilgisini kesiyor, siz yemek vermezseniz acıkmıyor, susamıyor, kısacası çocukluktan çıkıyor ve garip bir insan halini alıyor. Sonucunda ise ne yazik ki vahim sonlar karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar çocuklarınızın bilgisayarda hangi oyunları oynadıklarını, hangi sitelere girdiklerini kontrol edin diyor. Ancak sorun şu ki, ebeveynler bu takibi yapabilecek kadar bilgisayara hakim değil. Bu durumda çocuk sizi çok kolay kandırabiliyor. Gerçek bu.

Ve bir oyun var internette. Adı Metin 2… Kore lisanslı, şiddet içerikli bir oyun. En son 13 yaşındaki Hakan Ekinci’nin ölümüne neden oldu. Hakan Ekinci bilgisayarının başında intihar etmiş halde bulundu. Çünkü bu oyunlar bildiğimiz masum oyunlardan değil. Metin 2 oyununda bildiğim kadarıyla oyunun tanrısıyla birlikte dünyadaki haksızlıklara karşı çıkıyorsunuz, adam öldürüyorsunuz, karşılığında kahramanlar satın alıyorsunuz ve sanal paralar kazanıyorsunuz. Bu durumda bu oyunu oynayan diğer kişilerin şantajına uğruyorsunuz. Çünkü sizden karakterlerinizi satmanız isteniyor. Siz de satmazsanız sanal şiddet, gerçek şiddete dönüşüyor. 13 yaşındaki Hakan’ın intihar nedeni ise, rakipleri tarafından tehdit edilmesi ve ölüme sürüklenmesi, yani çocuğun korkudan intihar etmesi olarak tanımlanıyor.

Daha önce de Erzurum’da 15 yaşındaki Musa, yine Metin 2 oyunundaki kahramanlarını satmadığı gerekçesiyle başı taşla ezilerek vahşice öldürülmüştü.

İşte tüm bunlar nedeniyle çocuğunuza dikkat edin. “Aman ne güzel, gözümün önünde bilgisayarıyla oynuyor” deyip, rahat davranmayın. Sadece bir oyun nedeniyle 2 çocuğun ölümünden bahsettim şimdi. Sanal dünyanın bunun dışında, çocuk pornosu gibi, sapık pedofililerin cirit attığı başka dünyası da var.

Lütfen çocuğunuza sahip çıkın.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama