Karpuz Pekmezi
Serhat Şanlı

Karpuz Pekmezi

Bu içerik 30 kez okundu.
Reklam

 

Pekmez, farklı şekillerde ve farklı ürünler kullanılarak hazırlanır ve içeriğindeki vitaminlerin yanı sıra pek çok hastalığa karşı vücut direncini arttırıcı etkiye sahiptir.

Besin değeri bakımından yüksek içeriğe sahip olan pekmez, hazırlandığı meyvenin barındırdığı tüm vitamin ve mineralleri içerir.

Pekmez farklı meyvelerin ezilip, kaynatılması sonucu elde edilir. Jölemsi bir kıvama sahip olan pekmez, andız, keçiboynuzu, üzüm, hurma, dut gibi meyvelerden yapılabilir.

Tüm insanlık tarafından bilinen ve eski çağlardan beri yaşamında yer alan pekmez, bölgesel ürünlere göre farklılık gösterir ve özellikle insanlara enerji verici, hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılmıştır.

Adana Karpuzu Pekmezi. Karpuzdan pekmez olur mu? Yapılırsa tabi ki olur.

Evet. Adana’nın da artık kendi yöresel bir pekmezi var diyebiliriz.

Adana’nın merkez ilçesi Yüreğir Belediyesi’nin Kültür Evleri bünyesinde bulunan Deneysel Mutfağı iyi bir çalışma sonucu karpuzdan pekmez üretti.

Hem de Adana karpuzundan. Adana’mızın o güzelim karpuzları artık sadece yaz aylarında serinleten meyve olmasının yanında, diğer mevsimlerde de pekmez olarak sofralarımızda yer bulacak.

Yaz mevsimin vazgeçilmez serinleten karpuzu. ‘Adana karpuzu’

Türkiye, Dünyada karpuz üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer alır. Türkiye’nin de karpuz üretiminin yüzde 20’sini Adana karşılıyor.

Bazen üretim fazlasından, bazen de hava şartlarından dolayı karpuz büyük zararlar görür. Bundan hem üreticilerimiz zarar eder, hem de karpuzlar çöpe gider.

Bu yıl da özellikle sıcaklardan zarar gören karpuz üreticiye büyük zararlar verdi.

Bunu gören Yüreğir Belediye’si güzel bir çalışmaya imza atarak, ilde bulunan Çukurova Üniversitesi ve Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte AR-GE yapıp ‘Adana Karpuzu Pekmezi’ üretti.

Ne kadar güzel bir çalışma. Hem yöresel bir tat ortaya çıkardılar, hem de bölgenin üreticisine destek olacaklar. Ayrıca içeriğindeki vitaminleri söylersek insanoğlu için iyi bir çalışma diyebiliriz.

Çünkü yaptıkları incelemeye göre, Süper Pekmezde; demir, fosfor, magnezyum minerallerini yüksek oranda barındırdığı, kansere karşı koruyucu olarak bilinen ‘likopen’ maddesi, sindirimi kolaylaştıran besinsel lif, A ve C vitaminlerinin diğer pekmezlere göre on kat fazla olduğu tespit edildi.

Görüyor musunuz? Ne kadar yararlı bir ürün ortaya çıkarmışlar.

Ayrıca özel sektöre de yeni bir çalışma alanı oluşturmuş oldular. Seri üretime geçilmesi özel sektör yatırımları ile birçok insan istihdam alanı da oluşturulmuş oluyor.

Kısacası hem bölge insanı için ayrı bir tat, üretici için destek ve istihdama katkı. Emeği geçen herkese teşekkürler. Bu çalışma hem Adana, hem de ülkemiz için yararlı bir çalışmadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muhtar maaşı ihtiyaç sahiplerine
Muhtar maaşı ihtiyaç sahiplerine
Ulusal Cerrahi Onkoloji Sempozyumunun ilki Adana’da yapıldı
Ulusal Cerrahi Onkoloji Sempozyumunun ilki Adana’da yapıldı