AZERBAYCANLI ŞAİR  İLTİMAS İSMAYIL ‘IN “VE YAZILDI ŞEİRLER“ İNİ OKURKEN (1)
ABDULKADİR GÜLER

AZERBAYCANLI ŞAİR İLTİMAS İSMAYIL ‘IN “VE YAZILDI ŞEİRLER“ İNİ OKURKEN (1)

Bu içerik 37 kez okundu.
Reklam

Ey dostum, soruşma esir elleri

Karabağın derdi öldürür bizi

Düşman taptağında solur gülleri

Karabağın derdi öldürür  bizi

 

Torpağım dustakdır yağı elinde

Ah nala yükselir anam dilinde

Bülbüller boğulur kanlı gölünde

Karabağın derdi  öldürür  bizi…( s, 28 )

 

Bu  sözlerin   sahibi Azerbaycanlı şair İltimas İsmayıl efendiye aittir,

İltimas   İsmayıl Azerbaycanlı  bir şairdir.  Birkaç kitabını Antalya’da bulunan  şair dostum  Necati Ocakçı’ya gönderiyor. Gönderirken Necati  Ocakçı’ya aynen şöyle diyor:  “ Kitabı şiiri sevenlere ve bu konuda tanıtım yapanlara  kitabımdan birini verilmesini dilerim” diyor.  Bunun üzerine Necati Ocakçı’da birini bana gönderiyor ve bir şeyler yazmamı rica ediyor. Bunun   üzerine ben de  bir şeyler yazmak istedim. Unutmadan her ikisine de  teşekkürlerimi    sunmak istiyorum. İstimas İsmayıl ‘ı gıyaben de olsa  tanıştığıma  memnun oldum.  Sağ olsunlar, var olsunlar  diyorum.

 

Kitabın adı   … Ve Yazıldı Şeirler

Yazarı:  İltimas İsmayıl

Basıldığı yer: Bakü 2017 .

Kitabın kapağı:  İltimas İsmayıl tarafından düzenlenmiştir.

Kitabın tertemiz bir baskısı olup 188 sayfadan ibarettir.

Kitap iki bölümden oluşuyor:

 1.    Bölüm Yaralı Yurdum, 2. Bölüm:  …Ve Yazıldı Şeirler. ( Şeirler: şiirleranlamını taşıyor). Kitapta aşağı yukarı 158 şiir yer alıyor. Şiirlerinin çoğu 2016 yılında yazılmıştır. Bir kısmı da 2015  yılına ait  olduğunu   görüyoruz…. 2015 yılında yazdığı şiirlerin sayısı sadece 9 adettir.  Geriye kalan 149 şiiri  2016 yılında  kaleme aldığını görüyoruz.  2015 yılında hiç mi şiir yazmamıştır. Yoksa yazdı da bunları kitabına almadı mı? Bunu  biraz  merak ediyorum….

 

İsmayılova İltimas Sultan kızı, 13 Mayıs 1963 yılında Nahçivan’da doğmuştur…

(Nahçıvan, Azerbaycan'da şehir. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Aras Nehri'nin kolu olan Nahçıvan Nehri'nin sağ kıyısındadır.)Bir öğretmen ailesinin kızıdır.  1980- 1984 yılları arasında Nahçivanda Devlet Pedagoji Üniversitesi’nin Filoloji Fakültesinden mezun olmuştur. Azerbaycan’ın Bakü şehrinde Orta okul ve liselerde öğretmen olarak görev yapmış, şiirleri    çeşitli sanat vev kültür   dergi ve gazetelerde   yer almıştır.  “ …Ve Yazıldı Şeirler  “   şairin ilk kitabıdır. İltimas İsmayıl evli olup  üç çocuk ve dört torun sahibidir.

 

İltimas İsmayıl bu şiir kitabının giriş bölümünde Nacibe İLKİN, Nizami MURATOĞLU, Hayrettin YAZICI, Halim AKIN ve Hüsnü ÖZDİLEK’in yazı ve görüşleri yer alıyor. Bu yazarların hepsi de İltimas İsmayıl’ın şiirlerine övgüler ve takdirlerini yazmışlardır. Örnek olarak Nacibe İLKİN yazısında özetle şunları yazıyor. Azerice yazdığı yazısını sade Türkçe ile veriyorum:

 

“İltimas Hanım, görevli bir öğretmendir. Onun  pedagoji  faaliyetinin hiç bir tesiri yoktur.Genel olarak Allah sevgisinin ona vermiş olduğu  güç ve kuvveti eksik olmasın. Zannediyorum İltimas Hanım Türk edebiyatı  dünyasında  sevilmektedir  ve bu coğrafyada  sevgi  ve hürmet görmektedir..İltimas Hanım ister  Azerbaycan dilinde veya isterse   Anadolu Türkçesiyle  istediği  sözü yerli yerine kullanmasını  biliyor.  Kadınlar için yazdığı bir şiirinde şunları özenle ve ozanca yazıyor:

 

Ayları, yılları hesaba katmaz

Umutla bekler hep kadere çatmaz

Sevgiye muhtaçtır kalbinden atmaz

Kırılıp sınırsa ağlar kadınlar.

 

Neleri istedi, neleri aldı

Gelen giden onun ömründen çaldı

Yıllarca bir kalpte aç, susuz kaldı

Maziyi anarsa,  ağlar kadınlar. (  s. 41)

 

Dikkat ederseniz şiir ustaca bir halk şiiri geleneğine uygun olarak yazılmış,   şiir hece olarak ( 6+5=11)  ölçüsü ve düzenli bir kafiye ( uyak )  örgüsü içinde kaleme alınmıştır.  Şiirin uyakları ve durakları yerli yerindedir.  İltimas Hanım sanıyorum ki Türk dünyası tarafından da sevilmiştir.  O da Türk dünyasına  saygı ve sevgi  bağları içinde  şiirlerini  yazmaktadır.

 

Kitabının bir başka yerinde ise Hüseyin YAZICI şunları yazıyor: İltimas Hanım çetin ve  zor  bir işe     talip olmuştur, ama biz yaptıklarından, daha da yapacaklarından  anlıyoruz ki,  o çetin  işleri zaten çok sevmektedir.  Başarılı olacağına da inanıyoruz. İltimas Hanım bunu aslında, yetiştirdiği talebeleri, öğrencileri başta olmak üzere yaparken,  bütün bir Türk Dünyasına ve Türk gençliğine de büyük bir pencere açmış olacaktır. İnanıyorum ki bu yolu takip edecek belki  onlarca,  belki  yüzlerce, belki binlerce genç bu kervana katılıyor olacaktır.. Kendisine bu kutsi çabasından dolayı müteşekkir olup, bir ömür boyu başarı dilerken,  Türkiye’den, kardeşimiz Azerbaycan’a da  kucak dolusu  selamlar   göndeririz." (Devam edecek)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi