AZERBAYCANLI ŞAİR  İLTİMAS İSMAYIL ‘IN “VE  YAZILDI ŞEİRLER“ İNİ OKURKEN (2)
ABDULKADİR GÜLER

AZERBAYCANLI ŞAİR İLTİMAS İSMAYIL ‘IN “VE YAZILDI ŞEİRLER“ İNİ OKURKEN (2)

Bu içerik 35 kez okundu.
Reklam

 

İzmir / Şairler ve Bestekârlar Derneği Başkanı Halim AKIN ise şunları   yazıyor: İltimas Hanım hocamla tanışmamız, ortak bir dostumuzun önerisiyle olmuştur. Kendisiyle hiç görüşmedik. Ama yazdığı şiirlerinden onu  çok iyi tanıyorum. Boşuna dememişler şiirler şairlerin yüreğinin aynasıdır.Şiirleriyle tanıştıktan sonra gördüm ki olaylara çok farklı bakıyor. Duygulu ve duyarlıdır. Vatanına, milletine bağlı bir vatanseverdir. Yazdıklarının içi dolu, içeriği güzel ve anlamlıdır. Türk Dilini çok güzel kullanıyor, Türkiye’de olan biteni her zaman takip ediyor ve bunu şiirlerinde işliyor. Ben  lltimas Hanımı tanımaktan ve şiir dünyasında onunla aynı havayı solumaktan son derece mutluyum. Harika bir arkadaş ve dost edindim. Daha nice kalıcı eserlere imza atmasını, tebrikliklerimi, başarıların bol ve daim olmasını diliyorum” diyor.    İltimas Hanımın sanat ve şiir dünyasında geniş bir çevresi vardır  Azerbaycan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den ta Almanya’nın Düsseldorf  kentinde sanatçı  dostları ve sevenleri vardır.  Böyle bir çerçevede ve geniş bir yelpazede yer almak her yiğidin harcı değildir.  İltimas İsmayıl Hanım bunu başarmıştır.   

 

İşte Almanya’nın Düsseldorf kentinde Hüsnü ÖZDİLEK ‘te şunları yazıyor: “  İltimas Hanımın şiirlerinde insan sevgisini ve insana dair olan bütün güzellikleri net bir şekilde görebilmekteyiz. Şiirlerinde insan hep ön plandadır. Ana tema insan olunca, dolayısıyla her şey insanın çevresinde oluşmakta, insanı insan yapan, aşk,özlem, sevgi, yalnızlık, hayal kırıklıkları, acı, sevinç ve benzerleri  gibi duygular da şiirlerinde büyük bir yer tutmaktadır. Onun şiirlerini okurken her hangi bir sözlüğe  bakma gereğini duymazsınız. Şiirlerinde  genellikle 8 li ve 11 li heceler kullanmaktadır. Şiirlerinin  çoğu   koşma nazım biçimindedir. Bazen bir Kızılırmak gibi coşkun, bazen bir Ren nehri gibi aheste ve bazen de bir Aras gibi durgun ve sessizdir” diyerek şiire has önemli görüşlerde bulunmaktadır. Bu saygı değer sanatçıların edip ve şairlerin  ( Naciba İLKAN, Nizami  MURATOĞLU, Hayrettin YAZICI, Halim AKIN ve Almanya’dan  Hüsnü ÖZDİLEK) gibi beylerin    dedikleri gibi  bende aynı   görüşleri  paylaşmak isterim. Benim diyeceklerimi hemen hemen hepsini söylemişlerdir. 

İltimas İSMAIL şiirimizi iyi biliyor.  Şiirlerinde sözcükleri açık ve yalındır.  Vatanını, miiletini seven sevgi ve saygı dolu bir kadındır. Özellikle KARABAĞA aşıktır. Örneğin Yaralı Yurdum( 19 ), Karabağın Ahvalı (s.20), Karabağın Dağları ( 21), Şehitler Ölmezdir, Vatan Bölünmez (26),   Toprağın Ağlıyor ( 28 )  Ya Kababağ  ya Ölüm ( 29), Yaralı Yurdum Karabağ (31), Karabağ Harayı (35 ), Karabağ Bizimdir, Bizim Olacak ( 38), gibi hep  Karabağ  sevdası ve Karabağ  özlemi için  yazılmıştır.  

 

Sözün özü, Azerbaycanlı şairemiz İltimas İsmayıl Hanım Azerbaycan’dan tüm Türk yurdu evrenine derli, toplu bir şiir güldestesini kazandırmıştır. Bu ilk kitabıyla Türk  şiir dünyasına merhaba diyor. Şiirlerinde, aşklarını,  sevgilerini, özlemlerini, yalnızlıklarını, Karabağ’A  yönelik duygu ve düşüncelerini  bir şiir lijrizmi içinde sıcak ve samimi olarak açık,yalın ve duru bir Türkçe ile anlatmaya  çalışıyor.  Türk dilini çok iyi kullanıyor. Görüşlerinde açık ve samimidir. Şiirin iklim coğrafyasında aşk vardır, sevgi vardır. Barış ve sevgi dolu bir yüreği vardır. Bu açıdan yürekten kutluyorum. Kardabağ’ın hasretiyle yanıyor…Ona Aydın, Söke ve Türkiye’den  selam., saygı ve başarı dolu dileklerimi  yolluyorum.  Sözlerimi “GÖZLERİM”   adılı şiiriyle bağlamak istiyorum:

 

GÖZLERİM

 

Bir dilegin var mı, sordum gönlüme

Bin yerde çağladı, aktı gözlerim

Hatıranı aldım, sardım gönlüme

Kalbimi dağladı,yaktı gözlerim

 

Sevda limanından demir alalı

Soldu duygularım, sensiz kalalı

Ayrılık çanları çaldı, çalalı

Hüzün perdesini taktı gözlerim

 

Bak senin yerini keder ,gam aldı

Çekip gittin benden gönül boş kaldı

Yürek seni andı, efkâra daldı

Umutsuz yollara baktı gözlerim

 

İltiemas İSMAYIL

….ve Yazıldı Şeirler /  Bakü -   Araz- 2017  /s.  98

 (Bu şiir, Türkar ATIK  tarafından bestelenmiştir.)

(BİTTİ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi