hediye patlayan kutu

Acının 18’nci yılı…
Mehmet Emin Akçay

Acının 18’nci yılı…

Bu içerik 93 kez okundu.

Büyük felaketin yaşandığı Marmara depreminin üzerinden tam 18 yıl geçti. 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve 45 saniye süren 7,4 büyüklüğündeki deprem büyük yıkıma yol açmıştı.

Yaşanan büyük felakette 17 bin 480 kişi hayatını kaybetmiş, 43 bin 953 kişi yaralanmıştı. Ayrıca yaklaşık 200 bin kişi evsiz kaldı. 66 bin 441 konut ve 10 bin 901 iş yerinin yıkıldığı depremde, 16 milyona yakın insan değişik düzeylerde etkilendi, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 iş yerinde hasar meydana geldi.

Evet. Asrın felaketi olarak tanımlanan ve merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova ile civar il ve ilçelerde yıkıma yol açtı.

Ülkenin dört bir yanında anma törenlerinin yanında, Marmara depreminde hayatlarını kaybedenler için dualar ediliyor.

Son araştırmalara bakacak olursak, uzmanlar Marmara bölgesini bekleyen büyük depremlerin olduğu söyleniyor. Her ne kadar tarih belli olmasa da her an olabilme ihtimali var olduğu söylenenler arasında yer almakta.

Yani bir bakıma her şeye hazır olmalıyız. Öncelikle yaşadığımız mekânları daha güvenli hale getirmeliyiz. Eğitim sistemimizde, daha ilköğretimden itibaren felaketlerde yapılması gerekenleri gelecek kuşaklarımıza öğretmeliyiz. Felaketin ne zaman ve nereden geleceğini hiç kimse bilemez.

Evet. Felaketin üzerinden 18 yıl geçti ve halen acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Marmara depreminde hayatlarını kaybedenleri rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bir daha öyle felaketleri yaşamamak dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama