DOĞUM YARDIMINDA DÜZENLEME
Ceylan Ümay Öğrü

DOĞUM YARDIMINDA DÜZENLEME

Bu içerik 7 kez okundu.
Reklam

Doğum yardımı , SGK doğum yardımından ayrı olarak her T.C. vatandaşı anneye yapılan yardımın nerden alınacağına dair düzenleme getirildi. Daha önceki gibi başvuru , bebeğin sağ doğma durumu ve T.C vatandaşı olan annenin doğum yardımı alma hakkı yine saklı kalmak koşuluyla Bakanlık ve il müdürlüklerinin her ay PTT’ye yaptıkları transfer kaldırılarak hak sahipleri yardımı daha kısa sürede temin edebilecekler.

Doğum Yardımları ;

İlk çocuklar için 300 TL, ikinci çocuklar için 400 TL, üçüncü çocuklar için 600 TL olmak üzere veriliyor. Bunun için başvuru Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ve Sosyal Hizmetler merkezlerine yapılıyor. Sadece doğum yapan anne adına annenin kendisi PTT’den para çekebiliyor.

Yapılan yönetmelik değişikliği ile Mayıs 2015’ten itibaren yapılan doğum yardımı ödemeleri merkezileştiriliyor. Bu nedenle doğum yardımı ödemelerine aracılık yapan kuruluşlara aktarılan tutarların Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğüne aktarılması gerekiyor.

Yapılan değişiklikle il müdürlüklerinin her ay PTT’ye yaptıkları transfer işlemleri kaldırılmış oluyor, 10 günlük bekleme süresi de artık yok. Böylece hak sahibi anneler doğum yardımı ödemelerini daha kısa sürede temin edebilecekler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi