KENTSEL DÖNÜŞÜM
Ceylan Ümay Öğrü

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Bu içerik 27 kez okundu.
Reklam

   Kentsel dönüşümün amacı yerinde dönüşüm… Kentsel dönüşüm; afetler sonucu bir daha can kaybı yaşanmaması için afet riski taşıyan alanlar ve bu alanlar dışındaki riskli yapıları güvenli yaşama alanlarına çevirmek için sosyal devlet anlayışıyla yola çıkılmış kısmen amacına ulaşmış hala devam eden projeler bütünü olarak karşımıza çıkıyor. Hemen hemen tüm belediyelerin web sitelerinde kentsel dönüşüm ile ilgili birçok proje görmekteyiz.

     Kentsel dönüşüm ile birçok ilin silüeti değişmekte daha modern ve güvenilir yapılar görmekteyiz en azından böyle olması gerekiyor! Yerinde dönüşüm ile riskli alanlarda yer alan binalar yıkılarak, yerinde yeniden imar ve deprem mevzuatına göre inşaatlar yapılıyor. Bugün Adana’nın birçok yerinde yapısı bozuk ve riskli binalar yerinde dönüşüm kapsamında değerlendirilip tekrar inşa edilerek az risk ve modern bir yapı olarak aynı alanda tekrar bina yapılıyor. Tabi burada ikamet eden vatandaşlara yasa uyarınca kira yardımı veya konut tahsisi imkanı veriliyor anlaşma ile tahliye edilenler kira yardımına başvurmaları halinde 18 ay boyunca kira yardımından yararlanabiliyorlar.

     Açıklamalara göre kentsel dönüşüm ile ilgili yeni bir yasa tasarısı yolda şöyle ki; Kişiler isterlerse kendi binalarını dönüştürebilecekler. Vatandaşlara bunun için dönüşüm kredisi sağlanacak sıfır faizli bu krediler, belediyelere de sağlanacak ve yine kentsel dönüşüme destek amacıyla bakanlık bünyesindeki 21 tesis satılarak elde edilecek gelir kentsel dönüşüme aktarılacak bunun için dönüşüm bankası kurulması planlanıyor.

 

    Kentsel dönüşüm şehri yeniden düzenler. Dönüşüm yaparken sağlıklı ve yaşanılabilir çevre düzeninden yola çıkılarak kentlerin çevresel, iklimsel koşulları göz önünde bulundurularak tarihi yapısı bozulmadan ekonomik kalkınma materyalleri göz önünde bulundurularak, kentin kimliğini yansıtacak dönüşüm projeleri uygulanmalı ve hayata geçirilmelidir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi