hediye patlayan kutu

Kurban etinizi dağıtın
Murat Yıldırım

Kurban etinizi dağıtın

Bu içerik 101 kez okundu.

Bir kurban bayramı daha geldi. Resmi tatil 10 gün olunca bayram da tatil olarak algılanmaya başladı ve tatile gidecek kişiler kurban kesemeyecekleri için kimi kurum ve derneklere bağışta bulundular. Allah kabul etsin. Kurban bayramını tatil olarak değerlendirenlerin yanı sıra evlerinde bayramı bekleyerek bizzat kurbanlarını kesen, kesim esnasında başında bekleyen ve tekbir getiren vatandaşlarımız da çoğunlukta.

Bir hayvansever olsam da kurban bayramı benim en sevdiğim bayramlardır. Çünkü yardımlaşmadır aynı zamanda, çünkü olanın olmayana destek verdiği özel günlerdir. En anlamlı ritüeldir kurban bayramı. Yoksulların hatırlandığı, çocukların sevindirildiği, hatta hatta kurban bayramından kurban bayramına evlerine et girebilen insanların etle, kebapla buluştukları anlardır. Bu nedenle seviyorum bu bayramı.

Biz kurban kesemezdik örneğin. Onun için çok daha değerlidir kurban bayramı benim için küçüklüğümden beri. Annem gelen etleri değerlendirir, bir kısmını kıyma yapar, bir kısmını kelle paça, bir kısmını kuşbaşı… Baya bi zaman dilimi bayram nedeniyle gelen etler değerlendirilirdi yani. Hala kurban bayramlarını bu yönüyle hatırlarım ve her bayram geldiğinde fakir çocukların et yiyebileceklerini düşünüp ayrı bir mutluluk duyarım. Ben de kurbanımı bu şekilde değerlendiririm ve tamamını birkaç yoksul aileye paylaştırırım.

Peki hepimiz böyle mi yapıyoruz? Maalesef “Hayır”. Hatta çoğumuz bayramın anlamını ve amacını bir kenara bırakmış durumdayız. Kurban eti çok dağıtılmıyor mesela. Özellikle apartman hayatında böyle bir gelenek kalmadı. Çoğu apartman sakini birbirini tanımıyor bile. Bu durumda kesilen kurban etleri, kebap seremonisinden sonra parçalanıyor, kuşbaşı yapılıyor, kıyma yapılıyor, farklı kategorilere ayrılıp derin dondurucuya konularak saklanıyor. Kurban bayramı kavurma şenliğine dönüşüyor ne yazık ki.

Oysa yüzlerce fakir aile var. Yüzlerce et yiyemeyen yoksul çocuk var. Yüzlerce bu kişilere ulaşmaya çalışan ve işlerini çok ciddi yapan, dernek ve kurum var. Onları da görelim. Hepsini kendimiz yemeyelim. Böyle yaptığımız zaman kurban görevimizi yerine getirmemiş olduğumuzu unutmayalım. Emin olun bu günü bekleyen o kadar çok çocuk var ki. Onları mutlu edelim.

Bayramınız kutlu olsun…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama