hediye patlayan kutu

İşçisin sen işçi öl
Murat Yıldırım

İşçisin sen işçi öl

Bu içerik 103 kez okundu.

 

Terörden beter gerçekten iş kazaları. Trafik kazaları aynı keza. Her gün iş kazası adıyla anılan, aslında tamamen gerekli önlemlerin alınmadığı için göz göre göre ölüme giden masum insanların haberleri. Asgari ücrete, 50 TL yevmiyeye, evine ekmek götürebilmek için kimi zaman bir gökdelen camında, kimi zaman bir inşaatın derme çatma asansöründe hayata veda eden emekçi insanlar.

Resmi rakamlar korkunç. Öyle ki günde 5 işçi ölümüne denk düşüyor bu korkunç rakamlar. Türkiye’de işçi ölümleri 2016’dan sonra bu sene de çok ciddi rakamlara ulaştı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG)verilerine göre, 2017’nin ilk altı ayında ise ölen işçi sayısı 906 olarak açıklandı.

Söz konusu rapora göre Haziran ayında en az 164 kişi, iş kazalarında yaşamını yitirirken, 2017’nin ilk altı ayında en az 906 işçi hayatını kaybetti. Haziran ayında hayatını kaybeden işçilerin 46’sı yüksekten düşme ve elektrik çarpması, 42’si trafik kazasın ve 27’si de ezilme ve göçük sebebiyle öldü.

Hükümetin 2012’de çıkardığı kanun pek çok açıdan Avrupa Birliği standartlarında hükümler getirerek, Türkiye’de iş yeri denetimleri ve işçi eğitimleri konusunda bir milat kabul edilmişti. Ancak geçen beş yıllık süre zarfında iş yerlerindeki denetimsizlik ve eksikliklerden kaynaklanan işçi ölümleri artarak devam etti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Koordinatörü (İSİG) Murat Çapa, Türkiye’deki işçi ölümlerinin ‘önlenebilir’ nitelikte kazalardan kaynaklandığını söylüyor. Çapa ekliyor “İstihdam piyasasının yüzde 90’ından fazlası güvencesiz çalışıyor”.

Türkiye’de ortalama her gün beş kişi, iş kazalarında hayatını kaybediyor.

Gerçekler böyle. Ancak daha acı gerçekler de var. İş kazaları diye anılan cinayetlerden sonra hiçbir sorumlu bulunmuyor, kimse ceza alınmıyor, kimseye ders olmuyor, kimse etkili önlem almıyor. Bir insanın canına mal olan bu rahatlıktan ve aymazlıktan utanıyorum.

Not: Resmi rakamlar dünya Gazetesi verilerinden alıntıdır.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama