Ölenin dedikodusunu yapmak
Murat Yıldırım

Ölenin dedikodusunu yapmak

Bu içerik 79 kez okundu.
Reklam

 

Tuhaf insanlar olduk. Hangi ara bu kadar değiştik, hangi ara bu kadar saygısız olduk kestirmek zor. Ama gerçek olan şu ki birçoğumuz artık ölen birinin arkasından dedikodu yapmaya ve hatta iftira atmaya başlar olduk. Oysa bizler, en hazzetmediğimiz biri bile ölse ardından bir el fatiha okuyup, hakkımızı helal eden insanlar değil miydik?

Artık değiliz.

Umursamıyoruz, fütursuzca yorumlar yapmaktan kaçınmıyoruz. Hayatını kaybetmiş, cevap hakkı olmayan birini bir kez de biz öldürüyoruz, yakınlarının bu durumdan nasıl etkileneceğini düşünmüyoruz.

Ayıp ediyoruz

Evet en hafif tabiriyle ayıp ediyoruz. Ve günaha giriyoruz.

Ölen kişi tanınmış biri olunca toplumun iki yüzlülüğü ve ne denli nefret dolu olduğu daha bir ortaya çıkıyor. Niye hiç sevgi kalmadı içimizde? Neden bu kadar kötülüğü kendimize yakıştırır olduk? Gerçekten akıl alır gibi değil. Bu toplumu kimi zaman eğlendiren, kimi zaman hüzünlendiren, en güzel anlarında, en umutsuz anlarında yanında olan Harun Kolçak öldüğünde, biz onun alkolik olduğunu ya da madde kullandığını konuştuk. Hangimiz adamla iki saat geçirdik? Ya da hangimizin özel iki kelimelik muhabbeti oldu da bu kadar net konuşabildik. Diyelim ki öyleydi, bu durum o insanın artık hayatta olmadığını ve ihtiyacı olan tek şeyin iki cümlelik bir dua olduğu gerçeğini değiştirir mi?

Vatan Şaşmaz’da da aynısını yaptık. Seviyoruz çünkü adli tıp’ın görevini üstlenmeye. Önce biz kesip bölüyoruz, parçalıyoruz. Korkmadan, çekinmeden, kan tutmadan ve utanmadan. Otel odası görüntülerini elden ele dolaştırırken yerde yatan iki cesedin varlığından nasıl bir haz duyabildik? Biz manyak mıyız? Biz arsız mıyız? Biz başkasının başına gelen kötü bir olaydan (ki en kötü olay bir insanın ölmesi dir) neden bu denli pembe diziler çıkarabiliyoruz?

 

Çünkü biz iyi değiliz ve tedaviye ihtiyacımız var. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü