Sosyal Medya Bağımlılığı
Dr. Egemen Hanımoğlu

Sosyal Medya Bağımlılığı

Bu içerik 176 kez okundu.
Reklam

Sosyal Medya Bağımlılığı

İnsanların çoğu az önce uykularından uyandı; yepyeni bir güne başlıyorlar. Herkese günaydın olsun efendim. Peki, henüz gözlerini bile doğru düzgün açamadan bilim bakalım ne yaptılar? Evet, tam da tahmin ettiğiniz gibi telefonlarına (akıllı telefonlarına) sarıldılar! Neden mi? Belki paylaşımlarını yeni birileri beğenmişti, belki de arkadaşları yeni bir şeyler paylaşmıştı. Ya gözetlenen olmuşlardı ya da gözetleyen (Bu arada sosyal medyada sürekli olarak diğerlerini gözetleme durumuna “stalk” bunu yapan kişiye de “stalker” deniyor).

 

Diyelim ki siz gözetleyen gruptansınız, yani sosyal medyadaki ismiyle “stalker”sınız. Peki bu durumda size neler oluyor? Sosyal medya hesaplarını gözetlediğiniz kişilerin yediklerinden, içtiklerinden, hangi mekanlara gittiklerinden, arabalarından, kıyafetlerinden ve daha birçok benzeri şeylerinden haberdar oluyorsunuz; bir başka açıdan bakacak olursak aslında kendinizi bunlara maruz bırakıyorsunuz. Bunun bir sonucu olarak, farkına varmadan kendinizi gözetlediğiniz kişiyle kıyaslamaya başlıyorsunuz. Üstelik, insanların geneli sosyal medyada yaşamlarını gerçekte olduğundan daha havalı, daha gösterişli, daha mutlu yansıtıyorlar. Siz de onların yaşamlarının çok güzel olduğuna inanıp kendi yaşamınıza karamsar bakmaya başlıyorsunuz ve bu durum tekrar ettikçe mutsuz oluyorsunuz.

Peki gözetlenenler için süreç nasıl seyrediyor? Şimdi de gözetlenen (“stalk”lanan) yani sosyal medya hesabı diğerlerinin ilgisini çeken, paylaşımları beğenilen, etkileşime geçilen taraf olduğunuzu varsayalım. Bu durumda diğer insanların paylaşımlarınıza nasıl tepkiler verdiği (veya tepki vermemeleri) bir süre sonra kendinize biçtiğiniz değeri etkilemeye başlıyor. Paylaşımlarınız yüksek beğeni alıyor veya etkileşimi yüksek oluyorsa kendinizi değerli hissediyorsunuz. Beğeni aldıkça hayatınızı başarılı olarak algılamaya başlıyorsunuz ve bu durum sizin çok hoşunuza gidiyor. İşte her şey bundan sonra başlıyor. Az önceki hazzı tekrar yaşamak için paylaşım yapmaya yönelik içinizde yüksek düzeyde itici bir güç oluşuyor ve tekrar tekrar aynı süreci yaşıyorsunuz. Diğer yandan beğeni sayısı azaldıkça, etkileşim zayıfladıkça kendinize olan güveniniz sarsılmaya başlıyor ve kendinizi yetersiz olarak algılamaya başlıyorsunuz.

 

Peki sosyal medyayı nasıl daha sağlıklı kullanabiliriz? Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesinin sonucu olarak sosyal medya ve buna benzer oluşumlar yaşamımızın kaçınılmaz bir gerçekliği haline gelmiştir. Bunlardan tamamen uzaklaşmak fikri gerçekçi olmayacaktır. Eğer sosyal medyada çok fazla zaman harcıyorsanız ve bundan şikayetçiyseniz artık bir şeyleri değiştirme vakti gelmiş demektir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey sosyal medya kullanımını belirli saatlerle sınırlı tutmak olacaktır. Örneğin, ben genellikle öğle yemeğinden sonraki 15 dakikamı ve uyumadan önceki 15 dakikamı sosyal medya hesaplarıma ayırıyorum. Sizlerin de buna benzer şekilde düzenlemeler yapması iyi bir başlangıç olacaktır. Diğer yandan, sosyal medya hesaplarınızda gün içinde fazladan vakit harcamamak için tüm uygulamalardan (instagram, facebook, swarm vb) çıkış yapmalısınız. Hatta mümkünse sadece bilgisayardan giriş yapmanız en iyi seçenek olacaktır. Ayrıca vaktinizi fazlaca çaldığından şikayet ettiğiniz uygulamaları da mutlaka telefonunuzdan kaldırın. Bunları yaptığınızda gün içerisinde fazladan zamanınız kaldığını göreceksiniz. Bu zamanlarınızı nasıl planlayacağınız da oldukça önemli. Spor yapmak, kitap okumak, gezmek gibi etkinlikler yapılabilir. Önemli olan bu zamanları dolu dolu geçirmeniz. Gerçekten iyi hissetmek, mutlu olmak insanlarla gerçek yaşamda gerçek ilişkiler kurarak mümkündür. Kendinizi buna zorlayın, insanlarla yüz yüze vakit geçirmeye çalışın. Tüm bunlara rağmen yine de sosyal medya kullanımınız günlük hayatınızda sorun olmaya devam ediyorsa psikolojik destek alma zamanı gelmiş demektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü