Vegan Megan Kurban
Murat Yıldırım

Vegan Megan Kurban

Bu içerik 135 kez okundu.
Reklam

 Bir kurban bayramı bitti ve benim aklıma bayramın son günü veganlar geldi. Yani sadece et değil, hayvansal hiçbir ürünü yemeyen kişiler. Ne derece doğru, ne derece sağlıklı bir yaşam şekli bilmiyorum ama vejeteryan ve veganların sayısının hızla arttığı bir gerçek. Veganlara göre hayvanları kullanmadan da sağlıklı ve mutlu hayatlar sürdürebiliriz. Bu sadece mümkün değil, aynı zamanda kolay ve hesaplı. Hayatımıza rahatça geçirebileceğimiz değişiklikler bizi adalet konusunda daha tutarlı bir konuma getirecek. Bir an önce adalet adına üzerimize düşeni yapmalıyız. 

Veganlar şunları YEMEZ: Hayvansal süt ve süt ürünleri, Yumurtalar, Hayvan eti (Balık dahil), Bal, Diğer hayvansal gıdalar ve yan ürünler.

Veganlar şunları YER: Bitkiler, Baklagiller, Mercimekler, Meyveler, Tahıllar, Kuruyemişler, Mantarlar

Giyim ve Ötesi:

Veganlar, hayvansal gıdaları tüketmemekle kalmaz, hayvansal giyim eşyalarını da kullanmazlar

Veganlar şunları GİYMEZ: Tüyler (kuş tüyü, vs.), Hayvansal ipler (angora, kaşmir, tiftik, ipek, yün, alpaka, keçe vs.), Hayvan teni (kürk, deri, nubuk, süet, vs.), Diğer hayvansal ürünler

Veganlar şunları GİYER:  Pamuk, Akrilik, Kenevir, Keten, Polar,Hint Keneviri, Mikrofiber, Bambu, Naylon, Poliüretan, Polyester, Rayon (suni ipek), Saten, Süedet (suni süet)

Veganlar, üzerinde hayvan deneyi yapılmış kozmetik ve temizlik ürünlerini kullanmaz, hayvanların eğlence amacıyla kullanıldıkları sirk, hayvanat bahçesi gibi yerlere gitmez, hayvan kullanımını hayatından çıkartır.

Vegan olmak pratikte hayvansal ürünler tüketmemek anlamına geliyor gibi görünse de, veganlık yalnızca bir yiyecek ve giysi listesi ya da yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesinden ibaret değildir. Veganlık tüm eylemlerimize yayılan bir şiddetsizliktir.

 

Şimdi veganlara yönelik birkaç bir şey söylemek istiyorum. İnsanın doğal yapısına hakaret teşkil ediyorsunuz, beslenme zincirine aykırı davranarak insanın etten alması gereken vitamin ve besin değerlerinden kendinizi mahrum bırakarak vücudunuzu bazı hastalıklara açık hedef haline getiriyorsunuz, Alzheimer olma riskiniz daha fazlayken kalkıp da doğası gereği "etçil ve otçul" olan insana et yediği için salak muamelesi yapıyorsunuz.

Bunlar doğayı çok masum sanan küçük-burjuvalardan başka hiçbir şey değillerdir. "Ayyyyy Aslan, yavru ceylanı yedi. Pislik!" diye doğanın işleyişine, diyalektik kanunlarına bile karışan tipleri çokta dikkate almamak lazım bence.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü