Çocuğum Bilgisayar Oyunu Bağımlısı!
Dr. Egemen Hanımoğlu

Çocuğum Bilgisayar Oyunu Bağımlısı!

Bu içerik 125 kez okundu.
Reklam

 

Çoğu anne babaya göre günümüzün en önemli sorunlarından biri de bilgisayar oyunu bağımlılığı. Diyelim ki çocuğunuz var ve her şeyi yaptığınızı düşünmenize rağmen oyunların başından kaldıramıyorsunuz. Anne baba olarak bu durum sizleri endişelendiriyor ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz; çaresizsiniz. Nasıl davranmanız gerektiği konusunda kafanız karışık. Sürekli olarak “Ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsunuz. O zaman sizlere bazı iyi haberlerim var.  

Öncelikli olarak şunu bilmelisiniz ki video oyunlarını fazlaca oynamak esasında bir hastalık değildir daha çok bir alışkanlıktır. Anne baba olarak sizler için iyi haberse alışkanlıklar eğitim yoluyla değiştirilebilirler. Bu konuda anlaştıysak gelelim devamında neler yapmanız gerektiğine.

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun; video oyun oynuyorsunuz, televizyon izliyorsunuz ve bunlardan çok keyif alıyorsunuz. Bu nedenle daha fazla oyun oynamak, daha fazla televizyon izlemek istiyorsunuz fakat ebeveynleriniz buna karşı çıkıyorlar. Bu durumda çocuk olarak siz ne yapardınız?

Sanırım yukarıdaki soru için zihinlerimizden benzer yanıtlar geçiyor. Çocuklar video oyunlar oynarken genelde heyecanlıdırlar ve bu durum keyif vericidir. Aslında çocukta heyecanı ortaya çıkaran oyunun kendisi değildir. Çocuk dışarıda farklı etkinlikler (bisiklet sürmek, oyun oynamak, spor yapmak vb) yapma fırsatı bulamadığı için duygularını ve enerjisini dışarı atamıyor ve haliyle oyun oynarken bunu heyecan olarak yaşıyor. Böylece kısır bir döngünün içerisine giriliyor. Peki gerçekten ne yapmanız gerekiyor?

Anne babalar çocuklarının keyif aldıkları bu etkinliklere karşı çıkıp yasak koymak yerine çocuklarıyla daha kaliteli iletişim kurarak bazı düzenlemeler yapabilirler. Mesela yapılması gereken ilk şey video oyun vb etkinliklere çocuğunuzun ayıracağı süreyi sınırlandırmak olacaktır. Çocuğunuzun yaşına en uygun süreyi sizlerin belirlemesi gerekecektir. Diyelim ki bu süreyi bir buçuk saat olarak kararlaştırdınız. Eğer çocuğunuz tabletle oynayarak bir saat vakit geçirdiyse diğer video oyunları ya da televizyon programları için geriye yarım saati kalıyor. Çocuğunuzun bunu bilmesi ve kendisini buna göre planlaması önemli. Bu şekilde çocuğunuza kendi düzenini oluşturma fırsatı da sunmuş oluyorsunuz. Koyduğunuz kuralların ihlal edilmesini engellemek için çeşitli yöntemler geliştirebilirsiniz. Mesela akşamları internet bağlantısı iptal edilebilir ya da belirli bir saatten sonra evdeki herkes (anne baba da dahil) tablet vb elektronik ürünlerini bir dolaba kapatabilir. Buna benzer yöntemler oldukça faydalı olacaktır.

Bunun dışında, çocuğunuz video oyunlar oynarken sizin de ona eşlik etmeniz gerekli. Oyunlar hakkında konuşun hatta biraz araştırma yapıp başka oyunlar önerin. Oyunlar üzerine tartışın, çocuğunuzun fikrini alın. Çocuğunuzun keyif aldığı bu etkinliklere ilgi göstermeniz iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır. Üstelik çocuğunuzun kendini ifade etme becerisine de katkınız olacaktır. Ayrıca bu şekilde davranarak hangi oyunları oynayacağı konusunda onu yönlendirme şansınız olacaktır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü