VEFATININ   14.  YILINDA   SIRADIŞI VALİ RECEP YAZICIOĞLU  ANILIYOR (2)
ABDULKADİR GÜLER

VEFATININ 14. YILINDA SIRADIŞI VALİ RECEP YAZICIOĞLU ANILIYOR (2)

Bu içerik 6 kez okundu.
Reklam

  

 

2. bölüm köşee         Halk sisteme ortak olmalı, öteden beri hep merkeze bağlı kaldık.

         Mesai vermeden çok çalışmalıyız. Daha doğrusu üretken olmalıyız. Çalışmadan kalkınma olmaz.

         Her şey “ SİLBAŞTAN” olmalıdır. Onun için önce kafalar değişmelidir. SİLBAŞTAN “adlı eserimi bunun için yazdım.

         Birileri bizleri idare ediyor, hiçbir kimse Merih’ten gelmemiştir. Halk ile iç içe olmalıyız.

         Çocuklarımıza, insanlarımıza güvenemiyoruz. Bir güven ortamı Neden? Niçin? Nasıl? Gibi sorulara cevap bulmak zorundayız. (1)

         Her şeyden önce üretken ve çalışkan olmalıyız. Kişilerde değişim, kafalarda değişim olmalıdır.

O gece Söke / Yayla Köyünde birlikte olduğumuz yemekli gecede bu notları almıştım. Artık bunlar anılarda kalmamalıdır.

 

Eğitimci yazar Ensar Turgut Tekin onunla ilgili bir yazısında:” YAZICIOĞLU, Fırat ailesini sever ve takdir ederdi. Erzincanlı, Hacıhalilpaşa ‘nın oğlu olan Hilmi Fırat, Söke ve Aydın’da, Türkiye’de tanınırdı. Aydın’a gelen Valiler, onu sever ve sayarlardı.  Vali Yazıcıoğlu da gerek Hilmi Bey’i  ve gerekse  oğlu Halil Bey’i hem sever ve hem de takdir ederdi. Fıratlar, Aydın ilinde en çok okul yaptıran bir ailedir. Söke Hacıhalilpaşa  camii, Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi, Söke Seyda Fırat İlköğretim Okulu, Söke 75. Yıl Yenidoğan İlköğretim Okullu, Söktaş İlköğretim Okulu, Söke Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, Söke Hacı Halilpaşa Halk Kütüphanesi hep bunların yaptırdığı eserlerdir” diyerek bu sözleriyle Sayın YAZICIOĞLU, FIRAT ailesini takdir ediyordu.( 2 )

 

EŞİNİN DİLİNDEN,  EFSANE VALİNİN BAZI BİLİNMEYENLERİ

Rahat giyinmeyi severdi. Yaz aylarında kravatı dairelerde çıkarttırırdı. Korumasız gezerdi.Devletin aracını şahsi işlerinde kullanmazdı. Yıkık dökük cipiyle gezerdi. Devletin aracı benim gittiğim dağa bayıra çıkamaz derdi.
Manevi yönü kuvvetliydi. Namazlarını kaçırmazdı. Dışarıda namaz kılınmasını gösteriş olur endişesiyle sevmezdi. Eve gelip bir saat kazalarını kılardı.Tebdil-i kıyafet gezerek denetim yapardı.
 En sevmediği huyu, çabuk parlamasıydı. Birilerini kırdığı zaman çok üzülür, çocuk gibi ağlardı.Eve iş getirmezdi, ailesine düşkündü. Hiçbir zaman kendisine hizmet ettirmez, her işini kendi yapardı. Parayla pulla işi olmazdı. Yanında para taşımazdı. Berbere gideceği zaman bile benden isterdi.  (Bu bilgiler İnternetten alıntı yapılmıştır. Muhterem Eşleri Meryem Hanım 63 yaşında iken, 20 Ekim 2011 ‘de Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Söke Asri Mezarlığında yatmaktadır. Sabah Gazetesi.)

 

Sayın Recep YAZICIOĞLU görev yaptığı il ve ilçelerde derin izler bıraktı. Efsaneleşmiş bir Vali idi.  O Sıra dışı bir Vali idi, O bir halk adamı idi, O Türkiye’nin Valisi idi. Türk Ulusu bir değeri daha kaybetti. Kitaplar yazdı, Üniversitelerde hakkında Tezler ve Yüksek Lisanslar yazıldı, hayatı filme, belgesele alındı. Romanlar, öyküler, şiirler yazılıp,Televizyon dizilerinde konu olarak uyarlandı. ( Ünlü roman yazarı Ayşe Külin O’nu anlatan “KÖPRÜ” bir roman yazdı), ( 3 ), rahmetli Yazıcıoğlu, şiirsel bir konuşmasında aynen şöyle diyordu:

Beni

Yaşlı bir çınarın

Dibine gömün

Yapraklarımdan

Yağmurları damlasın

“Sakın kimse ağlamasın”

Garip bir çobanın kaval sesiyle

Şafak sökerken

Beni o yaşlı çınarın dibine gömün

Hasretim, özlemlerim, bilinmesin…

 

Türkiye’nin Valisi Recep Yazıcıoğlu daha hayatta iken yoğun bir araştırma ve inceleme yapan Uzm. Dr. Köksal Pabuçcu “ Adam Gibi Vali Recep Yazıcıoğlu  “  adını taşıyan kitabında şunları yazıyor: “  Türkiye onu, sözünü esirgemeyişi, sisteme, bürokrasiye karşı sert çıkışlarıyla tanıdı.  Kendinden biri olarak gördü ve çok sevdi. 36 yaşında Tokat’ta göreve başladığında. Cumhuriyet tarihinin en genç valisiydi. Henüz kariyerinin başında iken “yılın bürokratı”  seçildi.  Tokat’ı, Aydın ve Erzincan valilikleri izledi. Sivri diliyle, pervasız çıkışlarıyla, Ankara’yı rahatsız ettiği için Erzincan’dan sonra 3,5 yıl kızağa çekildi. Bu üç buçuk yıl zarfında hiç boş durmadı Kitaplar yazdı.  O sıra dışı vali olarak bilindi ve tanındı.  Recep YAZICIOĞLU; Sürmene’de doğdu, yurdun dört bir yanında yaptığı icraatlarla çığır açan, sistemi alabildiğine eleştiren, elli beş yılda “ Gönüller Sultanı,”  bir valinin hikâyesidir.  Halkımız arasında “ Süper Vali”, “ Efsane Vali”, “Halkın Valisi”, “ Sıra dışı Vali “, sözleriyle tanındı  ve sevildi. Milyonların gönlünde yer aldı… “ Adam gibi Vali” olarak destanlaştı,,, ( 5 )

Evet, yukarıda Rahmetli Recep YAZICIOĞLU ile birlikte adları yazılı bulunan bazı dostlarımız bugün ebediye göçmüşlerdir. Bunlar anılarda kaldı. Sevgili halkın Valisi Recep YAZICIOĞLU ile birlikte tüm olmayanları saygıyla ve rahmetle anıyorum. Yerleri aydınlık ve gül-gülistan olsun…( 4 )

 

 

1- Ufuktaki Adam Gözyaşlarıyla uğurlandı,

Abdülkadir Güler, Söke Ekspres, 13 Eylül 2003

2-Sıra dışı Vali Recep Yazıcıoğlu’nu Anıyoruz,

Abdülkadir Güler- Milliyet Blog, 01 Ekim 2013

3-Vefatının 4. Yılında Vali Recep Yazıcıolu’nu

Anarken,  E.Turgut Tekin, Polarma dergisi, Eylül 2007,S:6-Söke

4-2001 yılında yayınlanan “ Köprü “ Ayşe Külin’in isimli romanı ile Doğu illerimizde yaşanan dramın kökenleri ve Cumhuriyet tarihi içindeki nedenlerini ele alır. Bir yerde Vali Recep Yazıoğlu’nu anlatıyor. Bu romanı, 2006 ve 2008 yılları arasında Star TV'de aynı isimle dizi olarak yayınlandı.

5-“Adam Gibi Vali Recep Yazıcıoğlu “ Uzm. Dr. Köksal Papuçcu, Nesil yayınları, İstanbul  2004.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi