hediye patlayan kutu

Facebook ameleleri
Murat Yıldırım

Facebook ameleleri

Bu içerik 134 kez okundu.

 

Recep İvedik, “Facebook amelelerle doldu” dediğinde sadece bu söze değil filmin kendisine de gıcık olmuştum. Ancak ilerleyen zamanlar Recep İvedik’i haklı çıkardı. Harbiden de facebook ameleleri diyebileceğimiz bir kitle ortaya çıktı. Allah’tan instagram, twitter gibi farklı paylaşım alanları çıktı da her şeye rağmen kendimizi gösterme zevkimizden mahrum kalmadık.

Facebook ameleleri kimlerdir?

Paylaşım yaptıktan sonra kaç kişinin beğenmesini istediğini ya da kaç kişinin beğenmesi gerektiğini de belirten kişiler mesela. “İşte 1000 beğeni bekliyorum” ya da “10 bin beğeni bekliyorum” gibi.

Yalvaran tipler var sonra. “Sitemiz tehdit altında acilen şu kadar beğeni ya da yorum gerekiyor” ya da “Bayrak zinciri oluşturduk. Lütfen paylaş” diyenler.

Duygu sömürüsü yapanlar da var. “Bu güzel yavruya ya da bu hasta çocuğa bir beğeni esirgemeyin” tarzında. Ya da yoksul bir köylü çocuğu koyup “Tabi şimdi siz beni beğenmezsiniz ya da beni de beğenen olur mu” şeklinde yakarışlı paylaşımlar.

Kendini feylesof ya da bilirkişi görenler var bir de. İki satır saçma sapan sözü çerçeve içine alınca oldu sana özlü söz, en klas vecize.

Külhanbeyleri başka bir alem. Sevmediği ya da gıcık olduğu kişiyi arayıp bunu kendisine söylemek yerine facebook altından sopa gösteren tipler.

Katliamdan medet uman manyaklar daha bir facia. Bir yerde bir katliam yaşanıyorsa, hemen ordan buradan iğrenç işkence görüntülerini alıp, orada yaşanmış gibi sunan bir grup yani.

Yalancılar ayrı bir grup. Çakmak Caddesi’nde dolaşırken “Side’de kendini mutlu hissediyor” diyebilen ve bundan mutlu olan patolojik vakalar.

Bir de canlı yayınlar başladı ki, bu durumun harbiden  bilimsel olarak incelenmesi gerekir kanımca. Canlı yayın dedikleri ya da canlı yayında paylaştıkları şey, hareket eden bir araba ve direksiyondan ibaret.

Ameliyattan yeni çıkmış ve narkozun etkisini daha atamamış yakınlarıyla poz verenleri, hatta hatta ölen yakınlarıyla paylaşım yapanlar da var ki onları artık Allah’a havale ediyorum. Bu tiplere yorum yapamıyorum çünkü.

Herkesin kendisine asıldığını ya da taciz ettiğini iddia eden hanımlar da var. “Kardeşim sen kimsin ki beni beğendiğini söylüyorsun. Önce tipine bak” vs. Bunu bizim bilmemize ne gerek var mesela. Direkt adama ağzının payını ver.

Çocuklarının başarılarını paylaşmak güzel ve anlaşılır olsa da, artık her çocuğun teşekkür ya da takdir belgesi aldığı bir dünya da bunu bir başarı simgesi olarak sunmak da gereksiz paylaşımlar arasına girmeli.

Okumadıklarından emin olduğum halde sürekli yeni çıkan bir kitapla poz veren entelektüel (!) arkadaşlar da var, onları es geçmeyelim.

 

Bir de facebook fenomenleri var. Onları da atlamayalım. Listemde yer alan isimlerden Can Kaya, Gizem Arslan, Gül Baburer, Zeliş Karaca Tekeli ve Ayber Bey bu isimler arasında.   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama