FUTBOLDA PLANLI GELECEK TEK KURTULUŞTUR
Hasan Ali BERKTAŞ

FUTBOLDA PLANLI GELECEK TEK KURTULUŞTUR

Bu içerik 38 kez okundu.
Reklam

FUTBOLDA PLANLI GELECEK TEK KURTULUŞTUR

 

Türk futbolunda son günlerin moda tartışması yabancı kuralı. Bütün spor yorumcu ve yazarları öyle ya da böyle bu konuyu tartışıyor.

Her milli hüsrandan veya başarısızlıktan sonra hemen yabancı futbolcu  sayısı azaltılmalı nidaları yükselmeye başlıyor. Aslında sorun bizim  futbola bakışımızın yabancı olmasından kaynaklanıyor. Problemi çözmek için doğru tespit yapmak lazım.

Başarısızlığımızın temel kaynağı futbola bakışımız. Biz günlük başarıların peşinden gitmeyi seviyoruz. Oysa Dünya’da  futbol alt yapı ile başlıyor. Orada iyi organize olup doğru, bilinçli ve sağlıklı programlar oluşturulunca başarı kendiliğinden geliyor.

Dünya devi olmuş ülkeler bunu hiç sorun etmiyor. Çünkü alt yapı organizasyonları harika. Mesela bir futbol ekolü olan Hollanda'nın alt yapısı başarılı üç kulübü Avrupa'nın ilk yirmi listesinde (AJAX, FEYENORD, HEERENVEEN). Son Avrupa şampiyonu Portekiz’den de 3 güçlü kulüp (LİZBON, PORTO VE BENFİCA) bu kategoride. Yine aynı eleme grubunda olduğumuz bizi 2-0 yenen, kalesine şut bile atmayı başaramadığımız Ukrayna’nın da iki takımı (SHAKHTAR DONETSK, DİNAMO KİEV) var.

İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya gibi devleri daha saymadık bile. Hal böyle olunca bizim neden başarısız onların da neden başarılı olduğu apaçık ortada.

Gerçek bu iken hala yabancı futbolcu sınırlaması teranelerini konuşmak çok gereksiz kalıyor. Sen federasyon olarak kulüplere her futbolcu transferinin belli bir yüzdesini (işe yarayacak oranlarla) alt yapıya aktarma şartı getir bakalım görelim bazı şeyler düzeliyor mu düzelmiyor mu?

Bir çarpıcı örnek daha verelim.

Dortmund alt yapıya 38 milyon Euro para ayırdığını açıkladı. İşte fark bu. Biz ne yapıyoruz? Alt yapı hocasına iki bin TL maaş, çocuklara duş, o da soğuk su ile, oldu da bitti maşaallah. Sonra hoca başka bir iş arasın geçinmek için. Çocuk soğuk duştan hasta olsun. Anne, baba doktor kapılarında nöbet tutsun çocuğu için. Çocuk, daha parlamadan sönsün gitsin. Al sana yabancı kuralı.

Beyler atın şu at gözlüklerinizi. Koyun şu şapkalarınızı hiç bir çıkar düşünmeden önünüze ve şöyle deyin: “Biz bu ülkenin çocukları ve geleceği için çalışacağız.”

Bunu başardığımız gün, dünya devi ülkelerle yarışır, sırtını yere yapıştırırız

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi