hediye patlayan kutu

KOSGEB’TEN DESTEK
Ceylan Ümay Öğrü

KOSGEB’TEN DESTEK

Bu içerik 97 kez okundu.

       

    Cari açığı azaltmak için projeler devam ediyor, ağırlık kazanıyor . Hükümetin desteklerinin yanı sıra KOSGEB  hem kobilere hem de ekonomiye can simidi olacak projelerini geliştiriyor.

    Bilindiği gibi ülkemiz üretiminde ithal  ara mal bağımlılığı söz konusu, önceleri  düşük ithal girdi kullanımı için benimsenen bu politika ne yazık ki aynı oranda katma değeri arttırıcı etki yaratmıyor. Yüksek teknolojili sektörlerdeki katma değer sorunu devam ediyor.

   Bu yüzden Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme idaresi yeni geliştirilen stratejik ürün destek programı ile ithal ara malların yerli üretimini destekleyici proje geliştirerek bu konuyla ilgili sıkıntıların önüne geçileceğini belirtiyor. Programa başvuracak projelere işletme  başına 5 milyon liraya kadar yüzde 70’i geri ödemesiz olmak üzere yüzde yüz destek sağlanacağı bildiriliyor.

     İthalatı yüksek stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi yani yerli üretime geçilmesi, KOBİ ve büyük işletmelerin birlikte hareket etmesi teknolojik üretim verimliliğinin geliştirilmesi için çok önemli bir gelişme. Çünkü büyük ölçekli şirketler ithal mal girdi kullanımı yerine desteklenen yerli ara mal üretimi ile süreçlerini gerçekleştirebilecekler. Yerli  ara mal üretimi istihdama büyük katkı sağlayacak. KOSGEB Başkanı PROF. Dr. Cevahir Uzkurt bu teşvik programının yerine getirilmesi ile birlikte 2 bin 500 yeni istihdam sağlanacağını belirtiyor. KOBİ’lerin imalat sanayisinde oluşturduğu cari açığın % 10 oranında azaltılacağını ve 250 milyon katma değer yaratılacağı konusunda değerlendirme yapıyor.

Cari açık: Bir ülkenin ürettiği malların ihraç sonucu getirdiği gelirin, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlerin parasal anlamda  az olması durumudur. Yani ithal ara mal kullanarak ürettiğimiz ürünlerin satışı ve bizim diğer ihraç kalemlerimiz ithalatımızı karşılamıyor gerisinde kalıyor demektir. Bir de katma değer var o da ürününe eklenen girdi ile çıktı arasındaki fark olarak ifade edilir ki bir ürünü üretmek için kullandığın girdinin fiyatı ile ürün oluşturulduktan sonra ortaya çıkan çıktının fiyatları arasındaki fark...

   Cari açığımızın yüksek, katma değer oranımızın düşük olduğunu biliyoruz. Yöneticilerimiz uzman kişilerle birlikte bu sorunlara çözüm bulacak projeler geliştirmeye devam ediyor ki, bu da ülkemiz kalkınması açısından önem arz ediyor.   

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama