KOSGEB’TEN DESTEK


Bu makale 2017-09-26 17:41:09 eklenmiş ve 1030 kez görüntülenmiştir.
Ceylan Ümay Öğrü

       

    Cari açığı azaltmak için projeler devam ediyor, ağırlık kazanıyor . Hükümetin desteklerinin yanı sıra KOSGEB  hem kobilere hem de ekonomiye can simidi olacak projelerini geliştiriyor.

    Bilindiği gibi ülkemiz üretiminde ithal  ara mal bağımlılığı söz konusu, önceleri  düşük ithal girdi kullanımı için benimsenen bu politika ne yazık ki aynı oranda katma değeri arttırıcı etki yaratmıyor. Yüksek teknolojili sektörlerdeki katma değer sorunu devam ediyor.

   Bu yüzden Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme idaresi yeni geliştirilen stratejik ürün destek programı ile ithal ara malların yerli üretimini destekleyici proje geliştirerek bu konuyla ilgili sıkıntıların önüne geçileceğini belirtiyor. Programa başvuracak projelere işletme  başına 5 milyon liraya kadar yüzde 70’i geri ödemesiz olmak üzere yüzde yüz destek sağlanacağı bildiriliyor.

     İthalatı yüksek stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi yani yerli üretime geçilmesi, KOBİ ve büyük işletmelerin birlikte hareket etmesi teknolojik üretim verimliliğinin geliştirilmesi için çok önemli bir gelişme. Çünkü büyük ölçekli şirketler ithal mal girdi kullanımı yerine desteklenen yerli ara mal üretimi ile süreçlerini gerçekleştirebilecekler. Yerli  ara mal üretimi istihdama büyük katkı sağlayacak. KOSGEB Başkanı PROF. Dr. Cevahir Uzkurt bu teşvik programının yerine getirilmesi ile birlikte 2 bin 500 yeni istihdam sağlanacağını belirtiyor. KOBİ’lerin imalat sanayisinde oluşturduğu cari açığın % 10 oranında azaltılacağını ve 250 milyon katma değer yaratılacağı konusunda değerlendirme yapıyor.

Cari açık: Bir ülkenin ürettiği malların ihraç sonucu getirdiği gelirin, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlerin parasal anlamda  az olması durumudur. Yani ithal ara mal kullanarak ürettiğimiz ürünlerin satışı ve bizim diğer ihraç kalemlerimiz ithalatımızı karşılamıyor gerisinde kalıyor demektir. Bir de katma değer var o da ürününe eklenen girdi ile çıktı arasındaki fark olarak ifade edilir ki bir ürünü üretmek için kullandığın girdinin fiyatı ile ürün oluşturulduktan sonra ortaya çıkan çıktının fiyatları arasındaki fark...

   Cari açığımızın yüksek, katma değer oranımızın düşük olduğunu biliyoruz. Yöneticilerimiz uzman kişilerle birlikte bu sorunlara çözüm bulacak projeler geliştirmeye devam ediyor ki, bu da ülkemiz kalkınması açısından önem arz ediyor.   

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri