KENDİMİZİ KORUYALIM
Mehmet Şükrü Köseoğlu

KENDİMİZİ KORUYALIM

Bu içerik 4 kez okundu.
Reklam

KENDİMİZİ KORUYALIM

 

Adana’da son dönemde değişen hava maalesef vatandaşları hasta etmeye başladı. Gündüz aşırı sıcak hava akşam saatlerinde ise yerini serin bir havaya teslim ediyor. Havalarda ki bu değişkenlik önlemini almayan kişileri maalesef hasta ediyor. Çevremdeki insanların bu havalar nedeniyle hasta olduklarını gördüm. Mevsim geçişlerinde sıkça yaşanan bu mevsimsel hastalıklara yakalanmamak için önlem alınması gerekiyor tabiî ki. Soğuk algınlığı nedeniyle doktora giden vatandaşlara ilaçlar yazılıyor. Ancak doktora görünmek istemeyen vatandaşlar ise çareyi aktarlarda arıyor. Aktarlarda satılan bazı ürünler hastalığın artmasını önleyebiliyor. İlaç gibi tesirli olmasa bile bu bitkiler kullandıkça etkisini insanlar görüyor. Zaten uzmanlarda televizyon kanallarında bitkisel çayları ve benzeri ürünleri kullanılmasının faydalı olacağı yönünde bilgiler veriyor. Uzmanlar, insanların nasıl korunması yönünde de bilgiler veriyor.

Kendimizi nasıl koruyalım? Derseniz işte uzmanlardan yapılan tavsiyeler şunlar;
 - Bol su tüketin.
 - Sigara ve alkolden uzak durun.
 - Düzenli ve kaliteli uyku çok önemlidir.
 - İyi bir vitamin ve mineral desteği sağlayın, besin çeşitliliği ile beslenin.
 - Yazın açık renkli, kışları ise koyu renkli ve hava dolaşımına izin veren giyeceklerin giyilmesi gerekir. Soğuk bölgelerde uç bölgelerin korunmasına yönelik eldiven, şapka, atkı, içlik kullanılması önemlidir.
 - Kapalı ortamları iyi havalandırın ve temizleyin
 - Kış geçişleri enfeksiyonlar açısından riskli dönemler olduğundan pnömokok (zatürre) ve influenza (grip) aşılarını yaptırmak ek fayda sağlar.
 - Bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler alabilirsiniz. Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, yeşil çay, bunlar arasında sayılabilir.
 - Enfeksiyon belirtileri varsa mutlaka bir uzmana muayene olun.
 - Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

 

Bu bilgiler doğrultusunda artık sizler kendinizi nasıl koruyacağınıza karar vereceksiniz. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi