TÜM ENGELLERİ ORTADAN KALDIRALIM
BAYRAM BULUT

TÜM ENGELLERİ ORTADAN KALDIRALIM

Bu içerik 11 kez okundu.
Reklam

 Adana Valiliği tarafından yürütülen Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Birlikte Biz Hep Beraberiz” projesinin açılışına katılarak programı izledim. Bu proje ile, engelli çocuklarımızın sosyal rehabilitasyon anlamında sosyalleşmeleri sağlanacak ve karşılaştıkları sorunlar en aza indirileceği anlatıldı. Gerçekten engelli çocuklarımızın bu gibi projelere ihtiyaçları var. Adana’da bu işe gönül vermiş kişilerin olduğunu ve çocukları spora teşvik ettiklerini biliyorum. Zaten her fırsatta teşvik olması amacıyla konuyla ilgili haberler yapıyorum. Umarım bu tür projeler yaygınlaşın ve engelli çocuklar sosyal hayattan kopmazlar.

Törene katılan değerli Adana Valimiz Mahmut Demirtaş’ta yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Gerçekten kendisinin bu tür konulara olan duyarlılığından dolayı kutluyorum. Kendisi burada yaptığı konuşmada, “Proje sayesinde engelli çocuklarımız, “ben de varım” diyerek sosyal hayatta karşılaştıkları uyum sorunlarını aşacak. Engelli kardeşlerimizin ve yakınlarının sıkıntılarını biliyorum. Bu sıkıntılarla yakinen ilgilendiğimi ifade etmek istiyorum. Bu sebeple engelli kardeşlerimize, ekonomik açıdan rahat bir nefes aldırmak amacıyla;  Seyhan'da 5 bin 700, Yüreğir'de 3 bin 500 vatandaşımıza engelli evde bakım yardımı yapmaktayız. “ ifadelerine yer verdi. Bu gerçekten çok sevindirici bir durum ama umarım bu sayı daha da artar.

Benim buradan Sayın Valime şu, bilgileri sunmak istiyorum. Adana’da erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik açısından maalesef yeterli noktada değil. Hala bu engelli kardeşlerimizin yaşadığı mahallelerde onların kullanabilecekleri yaya geçitleri, kaldırımlar yok. Yapılanlar sadece kent merkezinde göz önünde olan yerler. Bu arkadaşlarımız mahallelerinde ki cadde ve sokaklarda büyük sıkıntılar çekiyorlar. Otobüslere kartları ile binmek isteyen engelli vatandaşlarımıza özellikle halk otobüslerinde, hakaret, otobüse bindirmeme ve benzeri durumlar meydana geliyor. Bu olay sadece engelliler için değil gerçi otobüs konusu tüm ücretsiz kart kullanan herkes için geçerli ama bunu bir dur denmesi gerekiyor artık. Umarım bu sorunlar bir an önce çözülür ve engelli vatandaşlarımız birazda olsa rahat ederler.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muhtar maaşı ihtiyaç sahiplerine
Muhtar maaşı ihtiyaç sahiplerine
Ulusal Cerrahi Onkoloji Sempozyumunun ilki Adana’da yapıldı
Ulusal Cerrahi Onkoloji Sempozyumunun ilki Adana’da yapıldı