İYİ Kİ 45 YIL SONRA SENİ GÖRDÜM ADNAN AVUKA
ABDULKADİR GÜLER

İYİ Kİ 45 YIL SONRA SENİ GÖRDÜM ADNAN AVUKA

Bu içerik 33 kez okundu.
Reklam

  

Mardinli Gazeteci ve fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka, “ Hoşgörü Diyarı Mardin ve Mardin’de Yaşam, Merhaba Hasan Keyf “ adını taşıyan 41. Sergisini 17-22 Kasım 2014 tarihleri arasında Kuşadası İbramaki Sanat Galerisinde pazartesi günü saat: 18.00’ de halka açık olarak açtı. Açılışta Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Günbey Şerifoğlu tarafından yapıldı. Açılışta Adnan Avuka bir konuşma yaparak Aydın, Söke, Kuşadası, Mardin, İzmir ve Ankara’dan gelen hemşerilerine teşekkür etti. Gönderilen telgraflar arasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen Eski Mardin Valilerinden Temel Koçaklar’ın tebrik ve başarı telgrafları okundu. Serginin hazırlamasında emeği geçen Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Sponsoru Mardinli iş adamı Sururhan Turizm Tesisleri sahibi Suut Ağaoğlu, Mardinli İşadamı İskender Avcı’ya,  Kuşadası Meclis üyelerinden Canan İnanç’a ve İzmir Mardinliler Eğitim Sağlık Kültür Dayanışma ve Kalkınma Vakfı Genel Başkanı Rasim Kahraman’a teşekkür etti. Adnan Avuka’nın bu 41. Kişisel sergisi idi.  Sanatımıza değer veren ve bin bir emekle hazırlanan Güneydoğu’nun medeniyetler şehri “ gecenin gerdanlığı “ diye anılan Adnan Avuka’nın bu fotoğraf sergisini herkesin görmelerini özellikle tavsiye ediyorum. Dillerin ve dinlerin kadim şehridir MARDİN.

Bunlardan 1x30 ebatlı 30, 50x60 ebatlı 30, 30x40 ebatlı 44 ve Hasan Keyf’e Merhaba resimlerinden oluşan toplam 124 adet resimle bu sergiye katılmıştı. Sergi salonunda bir hayli çelenk, çiçek vardı. Bu fotoğraflardan bazılarını sunuyorum: Eski Mardin (1925), Yeni Mardin’den ( 2012 ) Görünüm, Mardin’de Yaşam, Medeniyetler Şehri Mardin’den Genel Bir Görünüm, Ezan ve Çan sesi Mardin’de, Mardin Dere Köyü İçi –Savur, Mardin’de eski PTT Binası, Hasan Keyfe Merhaba, Mardin Kalesinden Görünüş, Tarihi Dara Harabeleri, Mardin’de 23 Çeşmeden Biri, Mardin Eski Kız Meslek Lisesi, Mardin’den Genel Bir Görünüş, Mardin’de Köylü Kadınlar Çalışırken, Mardin’de Dar Bir Sokak, Mardin’de İçli Köfte yapan Bir Kadın, Oyun Oynayan Çocuklar, Su Taşıyan Eşekler, Midyat İlçesinden bir Görünüş, Mardin ve Atatürk, Mardin, Mazıdağı’nda Koyun Tıraş Eden Kadınlar, Mardin’de Bakırcılar, At Sevgisi ve Kadın, Tarlada Köylü Kadınlar, Süryani Kız İlahi Grubu, Mardin’de Kasımiye Medresesi, Deyrul Zaferan, Mardin’de Üzüm Toplayan Kadınlar, Kiraz Satan Babalar, Mardin’de Taziye Anı gibi sergilenen fotoğraflardan bazıları idi.

İyi ki 45 yıl sonra seni Kuşadası’nda gördüm Adnan Avuka… Aradan yarım asır gibi bir zaman geçti… Çünkü 45 yıl önce birlikte Mardin’de beraber idik. Mardin Sesi gazetesinde yanyana at koşturuyorduk. Aradan yıllar geçti. Kuşadası’nda  bir araya gelmek ve  serginizi  izlemek bir başka duydur benim için…Değerli hemşehrim Adnan Avuka’yı 1968- 1973 yılları arasında Mardin’de öğretmenlik yaptığım yıllardan bu yana tanıyorum.

O yıllarda ”Mardin Sesi” günlük yerel gazetesinde zaman zaman yan yana geliyorduk. 45 yıllık bir dostluğumuz vardır. Halen Adana’da yayımlanan Torosların en büyük gazetelerinden biri olan “Güney HÂKİMİYET” Gazetesinde de yine bir araya geliyoruz. Adnan Avuka çalışkan ve üretken bir sanatçıdır. Aynı zamanda vatanını,  milletini ve bayrağımıza hayran bir Mardin sevdalısıdır. Mardin’deki sosyal ve Toplumsal Örgütler içinde faaliyetleri olup Mardin’de Yüksek Okul Yaptırma Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneğinin kurucusu ve eski başkanı, (ADD),Türk Sporu Atletizm ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti adına Mardin Temsilcisidir. Hürriyet, Sonhavadis, Tercüman, Cumhuriyet, Milliyet ve Akşam gibi gazetelerinde de muhabirlik yapmıştır. Samimi, hatırnaz vefalı, deneyimli bir gazeteci ve fotoğraf sanatçısıdır. Uluslararası fotoğrafçılık coğrafyasında Mardin’in adını onurla yaşatıyor. Başta Mardin ve ilçeleri olmak üzere, Ankara, Adana, Gaziantep, İzmir,  İstanbul, yurt dışında ABD, Newyork, Halep, Şam, Avustralya’nın başkenti gibi Viyana’da iki kez fotoğraf sergilerini açmıştır. Geçen Eylül ayında 40.Fotoğraf sergisini Amasya’da açmışlardı. ( 25 Eylül 2014 ). Kuşadası’nda açılan sergisi 41.sidir. 41 kere maşallah diyorum.

Adnan Avuka ile yaptığımız bir söyleşi sırasında şöyle: “Bu sergiden sonra 300 adet “ Hoşgörü Diyarı Mardin ve Mardin’de Yaşam, Merhaba Hasan Keyf” fotoğraflarımla birlikte yakında 301 şehidimize mezar olan Soma( da ), Maden Kömürü Şehitleri adına bir sergi daha açacağım. İlgililerle konuştum. Fotoğraf sergisinden aldığım tüm geliri şehit ailelerine armağan edeceğime dair söz verdim. Ölmezsem Soma’ya gideceğim, bu benim son arzumdur” diyordu… Uzun yıllar üzerinde titizlikle çalıştığı Medeniyetler şehri dinlerin ve dillerin simgesi olan barış dünyasının büyük kenti Mardin’i Kuşadası’na taşımasına gurur vericidir. Bu yürekten kutlanması gereken bir çaba ve takdire değerdir. Başta Mardin Valisi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka’ ya sahip çıkmaları dileğimizdir. Bu özverili çalışmalarından dolayı adı bir caddeye, bir parka veya bir sokağa verilmelidir. Büyük fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka yaşarken bunu görmelidir. Bu önerimin yabana atılmamasını diliyorum.

Adnan Avuka bu çalışmalarını “Hoş Görülerin Diyarı Mardin ve “ Benim Hayatım “ adını taşıyan iki kitapta toplamıştır. Ayrıca Mardin ve ilçelerinde bulunan geçmişten günümüze değin Cami ve Kiliselerle ilgili bir tanıtıcı kitap üzerinde çalıştığını ve bunlarla ilgili araştırmalar yaptığını ifade ediyor.

Birlik ve beraberlikten yana olan Mardinli hemşerim Adnan Avuka, çalışkan ve üretkendir. Mardin’in adını yurtiçinde ve yurtdışına onurla taşıyor. Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka’nın bu başarılı çalışmalarından dolayı yürekten kutluyor, yaşamında sağlık ve mutluluklar diliyorum.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi