Psikolojik yardıma ihtiyacım var mı?
Dr. Egemen Hanımoğlu

Psikolojik yardıma ihtiyacım var mı?

Bu içerik 149 kez okundu.
Reklam

Psikolojik yardıma ihtiyacım var mı?

İnsanların yaşamlarının belirli dönemlerinde bazı psikolojik problemler yaşaması oldukça normal karşılanan ve anlaşılabilir bir durumdur. Bu problemlerin bir kısmı kendiliğinden geçerken bir kısmı ise uzunca bir süre psikolojik durumunuzu etkilemeye devam eder. Uzunca süre devam eden psikolojik problemlerin kendiliğinden geçmesini beklemek ise hiç tahmin edemediğiniz daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle uzman bir kişiden psikolojik yardım almanız sizler için en iyi seçenek olacaktır. Fakat psikolojik yardım almak bazı yanlış düşünceler yüzünden ertelenebilmektedir. İnsanların çoğu, psikolojik problemleri isterlerse tek başlarına çözebileceklerine inanmaktadırlar veya psikolojik yardım almanın ayıp olduğunu düşünmektedirler. Oysaki bu şekilde düşünüp yardım alma davranışını erteleyerek farkında olmadan daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadırlar.

Diyelim ki yukarıdakine benzer önyargılarınız hiç yok (varsa da aştınız) ve psikolojik yardıma ihtiyacınız olup olmadığı konusunda kafanız çok karışık. İşte bu noktada “Hangi durumlarda psikolojik yardım almalıyım?” sorusunun cevabı sizler için önemli hale geliyor. Bu konudaki ilk ipucu çevrenizde size yakın olan insanların söyledikleridir. Sizi çok yakından tanıyan farklı insanlar, psikolojik durumunuzla ilgili olarak iyi görünmediğinizi, psikolojik yardım almanız gerektiğini ifade ediyorlarsa bunu dikkate almalısınız. Çünkü siz farkına varmamış olsanız da size yakın olan insanlar olumlu veya olumsuz değişiklikleri daha kolay fark edebilirler. Yaşamınızda destek alacağınız insanların -aile, arkadaş, eş gibi- olması sizi oldukça güçlü kılacak ve ayakta tutacaktır. Fakat ailenizle ilgili gerginlikler yaşıyorsanız, eşinizle anlaşamıyorsanız ya da uzun süredir zihninizi meşgul eden bir düşünceyi bir türlü aklınızdan atamıyorsanız uzman bir kişiden yardım almak size fayda sağlayacaktır. Bunlara ek olarak kendinizi bunalmış, mutsuz, sıkışmış hissediyorsanız ve bunlar günlük yaşamınızda yapmanız gerekenleri zorlaştırıyorsa, yaşamı tekdüze buluyor ve keyif aldığınız şeylerden artık keyif almıyorsanız, kaygınız yüksek olduğu için işlevlerinizi yitirdiğinizi düşünüyorsanız psikolojik yardım almaya ihtiyacınız olabilir.

Bilmelisiniz ki, yaşadığınız herhangi bir durumun psikolojik yardım almayı gerektirip gerektirmediği sizin o durumu nasıl algıladığınızla da doğrudan ilgilidir. Sizin için çok büyük olan bir problem başkaları için çok küçük ya da önemsiz olarak değerlendirilebilir. Fakat burada önemli olan şey sizin bu problemi nasıl yaşadığınızdır. Probleminiz ne olursa olsun eğer günlük yaşamınızı, iş hayatınızı, arkadaşlık ilişkilerinizi ve eşinizle/sevgilinizle olan ilişkinizi ciddi derecede etkiliyorsa o problem büyüktür ve bununla ilgili yardım almanız en iyi seçenektir.

    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü