Bugün ‘Dünya Gıda Günü’…
Mehmet Şükrü Köseoğlu

Bugün ‘Dünya Gıda Günü’…

Bu içerik 7 kez okundu.
Reklam

Bugün ‘Dünya Gıda Günü’…

 

Evet. Bugün ‘dünya Gıda Günü’. İnsanoğlu diğer canlılar gibi yaşamak için gıdaya ihtiyacı vardır.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından her yıl 16 Ekim bir tema belirlenerek Dünya Gıda Günü olarak kutlanır. Dünya Gıda Günü’nün bu yılki teması ‘Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliği ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın’ olarak belirlendi.

Yaklaşık 7 milyar olan dünya nüfusunun yaklaşık bir milyarı açlıkla mücadele ediyor. Dünyada 2 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bir milyar insan yatağa aç giriyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler rakamlarına göre günümüzde 250 milyon kişi uluslararası, 760 milyon kişi ise kendi ülkeleri içerisinde yaşadığı toprakları terk ederek kırsaldan kentlere göç ediyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, kamuoyunun bilinçlendirilmesi, gıda kayıp ve israflarının azaltılması ve gıda güvenliğinin sağlanması açısından farkındalık sağlamak amacıyla her yıl ‘Dünya Gıda Günü’ etkinlikleri düzenleyerek açlık problemi yaşayan insanlar hakkında farkındalık yaratarak ülkelerin faaliyete geçmesini sağlıyor.

Tüm bu istatistiklere rağmen dünyada üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Nüfusun sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlama ve kaynakları verimli kullanarak israfı önleme noktasında yapılan kamu spotları bile yetersiz kalıyor. Ülkemizde bile her yıl israf edilen 20 milyar liralık yaş sebze ve meyve ile 1,8 milyar liralık ekmek çöpe gidiyor.

Tüm dünyada ortak olan görüş kırsal göçü azaltmak. Köyünden, kasabasından ayrılan insanlar bir umut adı altında kentlere göç ediyor. Aslında araştıracak olursak kentlerde, özellikle kenar bölgelerde küçük küçük köyler oluştuğunu görebiliriz.

Farklı kültürel yaşam, geçim sıkıntısı derken köyünü terke edip kente yerleşen insanlar, orada beklentilerini göremiyor.

O nedenle kırsal alanlarda daha iyi koşulların oluşturulması ve sürdürülebilir geçim kaynaklarını destekleme kırsal göçü azaltmada önemli rol oynayacaktır diyebiliriz.

Devletler verimli tarım arazilerini atıl bırakmamalı, günümüz teknolojilerini daha iyi kullanarak, bilinci üretim yapmalıdır. Gıdaya erişim tüm kesimler için eşit olmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi