hediye patlayan kutu

Çörek otu…
Serhat Şanlı

Çörek otu…

Bu içerik 126 kez okundu.

 

Binlerce yıldır insanların şifa için kullandığı çörek otunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Dünyanın her tarafında hastalıkların tedavisinde kullanılan çörek otu, kalp rahatsızlıklarından tutunda, depresyona kadar, kanser tedavisinden, cilt hastalıklarına, bedensel ve ruhsal birçok hastalığa iyi geliyor.

Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinde ve dünyanın birçok ülkesinde yetişir. İnce yapraklı yaklaşık 40 cm boylarında otsu tarla bitkisidir.

Kısacası çörek otu için söylenen ölümden başka her derde deva söylemi doğru diyebiliriz. Ayrıca günümüzde yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak bal ile karıştırılarak tüketilen çörek otu AİDS hastalığı tedavisinde de şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Her derde deva çörek otunu bu kadar değerli yapan tabi ki içeriğinde barındırdığı vitamin ve minerallerdir.

İçeriğinde A, C, H, B1, B2 ve B6 vitaminleri, selenyum, çinko, magnezyum mineralleri içerir. Ayrıca uçucu olmayan yağlar ve nigellon içeren çörek otu bunların yanı sıra, palmitik asit, linoelik asit, oleic asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, çinko, demir, magnezyum, bakır, fosfor ve selenyum, A vitamini, B vitamini ve C vitamini içeren şifa kaynağıdır.

İçeriğinde ortalama yüzde 38 karbonhidrat, yüzde 35 çeşitli yağlar, yüzde 21 albümin ve geri kalan yüzde 6’lık kısımda ise birbirinden farklı yüze yakın maddeden oluşur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan özelliği vardır, iltihap oluşumunu engelleyicidir, prostat ve meme kanserini yavaşlatıcı etkinliği bulunur, karaciğeri koruyucu özelliği çörekotu faydaları içindedir, kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır, kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.

Çörek otunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her yerde ve zamanda bulabiliriz. Evimizden eksik etmeyelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama