hediye patlayan kutu

ARABULUCUYA BAŞVURMA ZORUNLULUĞU
Ceylan Ümay Öğrü

ARABULUCUYA BAŞVURMA ZORUNLULUĞU

Bu içerik 144 kez okundu.

ARABULUCUYA BAŞVURMA ZORUNLULUĞU

   Uzun zamandır üzerinde konuşulan arabuluculuk yasası meclisten geçti, Resmi gazete yayınlandı. Artık resmen uygulanabilecek. İşçi ve patron arasındaki uyuşmazlıklar için iş mahkemesine başvurulmadan önce arabulucuya gidilmesi zorunlu hale getirildi. Öyle ki arabulucuya başvurulmadan iş mahkemesine giden dosyalar dava açılmadan reddedilebilecek öncelik arabulucuya gitmek olacak.

    Arabulucuya başvurulması gereken dava konuları ,işçi kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ,kötü niyet tazminatları, mobbing, sendikal tazminatlar,  yıllık izin,ücret, prim, tatil ücretleri gibi anlaşmazlıklarda arabulucuya gidilmesi zorunlu olacak. Anlaşmazlıklar en fazla 4 hafta içinde çözülecek eğer taraflar anlaşamazlarsa iş mahkemelerinde haklarını aramaya devam edebilecekler. Ama zorunlu ve kesin olan arabulucuya başvurma şartı.

    Bunun için adliyelerde arabuluculuk merkezleri kurulacak ve arabulucuya herhangi bir ücret ödenmeyecek mahkeme harcı vs. gibi bir ücret söz konusu olmayacak. 2 saatlik arabuluculuk hizmeti Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak. Arabulucuya başvurulması ve taraflar arasındaki anlaşmazlığın çözümü halinde tarafların imzalarıyla mevcut olan arabulucu tutanağı mahkeme kesin kararı niteliğinde olacak ve temyize başvurulamayacak.

   Bu arada kimler arabulucu olabilecek? Avukatlar , Hukuk fakültesi mezunları ve iktisadi idari bilimler mezunları bunun için kesin bilgi mevcut değil ama eğitimle arabulucu sertifikası almaya hak kazanabilecekler ve tarafların arabulucu talep etmeleri ile birlikte Adalet Bakanlığı listesindeki arabulucu otomatik olarak atanabilecek.

    Sistem uygulanıp yaygınlaşarak daha düzenli hale gelebilecek yazarken çok anlamlı gibi gözükmüyor ancak yıllar süren dava süreçleri çok daha kısa sürede sonuçlanabilecek ve taraflar dava giderleriyle daha az muhattap olabilecekler , adalet  hızlanacak… Bu arada hızdan söz etmişken kıdem tazminatı , Kötü niyet tazminatı ve ihbar tazminatları zaman aşımı süreleri 10 yıldan 5 yıla düşürüldü bu da tutanak ,kayıt ve belgelerin taraflara ulaşması , mahkemeye kanıt olması hususunda  zaman sıkıntısının çözümünde faydalı olacaktır.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama