ARABULUCUYA BAŞVURMA ZORUNLULUĞU


Bu makale 2017-10-25 19:28:01 eklenmiş ve 1082 kez görüntülenmiştir.
Ceylan Ümay Öğrü

ARABULUCUYA BAŞVURMA ZORUNLULUĞU

   Uzun zamandır üzerinde konuşulan arabuluculuk yasası meclisten geçti, Resmi gazete yayınlandı. Artık resmen uygulanabilecek. İşçi ve patron arasındaki uyuşmazlıklar için iş mahkemesine başvurulmadan önce arabulucuya gidilmesi zorunlu hale getirildi. Öyle ki arabulucuya başvurulmadan iş mahkemesine giden dosyalar dava açılmadan reddedilebilecek öncelik arabulucuya gitmek olacak.

    Arabulucuya başvurulması gereken dava konuları ,işçi kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ,kötü niyet tazminatları, mobbing, sendikal tazminatlar,  yıllık izin,ücret, prim, tatil ücretleri gibi anlaşmazlıklarda arabulucuya gidilmesi zorunlu olacak. Anlaşmazlıklar en fazla 4 hafta içinde çözülecek eğer taraflar anlaşamazlarsa iş mahkemelerinde haklarını aramaya devam edebilecekler. Ama zorunlu ve kesin olan arabulucuya başvurma şartı.

    Bunun için adliyelerde arabuluculuk merkezleri kurulacak ve arabulucuya herhangi bir ücret ödenmeyecek mahkeme harcı vs. gibi bir ücret söz konusu olmayacak. 2 saatlik arabuluculuk hizmeti Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak. Arabulucuya başvurulması ve taraflar arasındaki anlaşmazlığın çözümü halinde tarafların imzalarıyla mevcut olan arabulucu tutanağı mahkeme kesin kararı niteliğinde olacak ve temyize başvurulamayacak.

   Bu arada kimler arabulucu olabilecek? Avukatlar , Hukuk fakültesi mezunları ve iktisadi idari bilimler mezunları bunun için kesin bilgi mevcut değil ama eğitimle arabulucu sertifikası almaya hak kazanabilecekler ve tarafların arabulucu talep etmeleri ile birlikte Adalet Bakanlığı listesindeki arabulucu otomatik olarak atanabilecek.

    Sistem uygulanıp yaygınlaşarak daha düzenli hale gelebilecek yazarken çok anlamlı gibi gözükmüyor ancak yıllar süren dava süreçleri çok daha kısa sürede sonuçlanabilecek ve taraflar dava giderleriyle daha az muhattap olabilecekler , adalet  hızlanacak… Bu arada hızdan söz etmişken kıdem tazminatı , Kötü niyet tazminatı ve ihbar tazminatları zaman aşımı süreleri 10 yıldan 5 yıla düşürüldü bu da tutanak ,kayıt ve belgelerin taraflara ulaşması , mahkemeye kanıt olması hususunda  zaman sıkıntısının çözümünde faydalı olacaktır.    

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri