Depresyondayım!
Dr. Egemen Hanımoğlu

Depresyondayım!

Bu içerik 152 kez okundu.
Reklam

Depresyondayım!

 

 

Her ne kadar günlük hayatta moraliniz bozulduğunda veya canınızı sıkan bir durum ile karşılaştığınızda hemen depresyonda olduğunuzu düşünseniz de toplumun büyük bir kesimini doğrudan ya da yakınları kanalıyla etkileyen depresyon, kişilerde haftalarca hatta aylarca devam eden bir isteksizlik hali, hayattan zevk alamama, kendine güvenin giderek azalması ve yoğun umutsuzluk gibi nahoş hisleri kapsayan bir duygu durumu bozukluğudur.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla insan depresyonla mücadele etmekte. Yani yüz kişiden neredeyse beşi yaşamını bu hastalıkla beraber sürdürüyor. Çevrenizdeki herhangi birisi veya siz bu rahatsızlıkla mücadele ediyor olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar depresyonda olan insanların önemli bir kısmının bu durumun farkında bile olmadığını ve yaşamlarına tedavi olmadan devam ettiklerini göstermektedir. Aslında depresyon tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Depresyon tedavi edilmediğinde hayatınızda büyük hasarlara yol açabilir; çevrenizle ilişkileriniz bozulur, iş yerinde problem yaşar hatta alkol, uyuşturucu bağımlılığı gibi ciddi derecede bedeller ödemek zorunda kalabilirsiniz. 

Hepiniz yaşamınızın belirli dönemlerinde kendinizi mutsuz hissetmişsinizdir. Yaşamınızda karşılaştığınız bazı olaylar keyfinizi kaçırıp kötü hissetmenize neden olabilir. Bu gayet normaldir ve buna benzer durumlarda bir süre sonra eski halinize geri döner ve yaşamınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. Oysaki depresyon olarak tanımlanan duygu durum bozukluğu bundan çok daha farklıdır ve yaşamdan keyif almanızın önünde ciddi bir engeldir.

Peki depresyonda olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Depresyonun genel olarak belirtileri şunlardır:

Gün boyunca devam eden mutsuz ya da depresif ruh hali,

Daha önce yapmaktan keyif alınan etkinliklere karşı ilgisizlik,

Aşırı derecede iştah artması veya azalması,

Aşırı uyuma durumu veya uykusuzluk durumu,

Sürekli olarak yorgun hissetme,

İşe yaramaz ve değersiz hissetme

Konsantrasyonda azalma,

Tekrar eden intihar düşünceleri,

Yerinde duramama ya da yavaşlık.

Çoğunlukla ailenizdeki ve çevrenizdeki kişiler yukarıdakine benzer değişimleri fark ederler ama size nasıl yardım edeceklerini bilmezler. Eğer bu belirtilerden en az beş tanesini iki haftadan daha uzun süredir yaşamaktaysanız bir uzmanla görüşmenizin zamanı gelmiş demektir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Renkli Çoraplar lösemi hastası çocukları unutmadı
Eşinin mezarına giderken  asansör halatı koptu öldü
Eşinin mezarına giderken asansör halatı koptu öldü