banner6

KÖY OKULLARI KAPANMASIN

Öğrenci sayısı 10’un altına düşen köy okullarının kapanma yazıları bilgi olarak okullara geldikçe inanın içim sızlıyor benim. Köy okulları bir zamanlar bu ülkede en yetenekli öğrencileri çıkartıyordu. Uzun yıllardır ihmal edilen, öğrencileri hayata hazırlama görevini köy okulları bir zamanlar en güzel şekilde yapıyordu. Köy okullarında öğrenim gören çocuklar hem akademik yönden hem de davranış yönünden en güzel şekilde yetiştiriliyordu. Bir zamanlar bu ülkede vatanı milleti için canını veren dağ, dere tepe demeden valizini kapıp Anadolu’nun dört bir yanına görev için giden köy öğretmenleri vardı. Sahi nerde kaldı o idealist öğretmenler?

       Şimdi bakıyorum da öğretmenlerin büyük çoğunluğu bırakın köyleri kasaba ve ilçelerde bile görev yapmak istemiyorlar. Hatta bir kısmı mezun olur olmaz bir ilin merkez ilçesindeki en güzel okullara atanmak istiyorlar. Empati kurarak onların yerine de koyuyorum kendimi tabii ki. Belki de sistem, ülkenin sosyo-ekonomik durumu onları da bu hale getirdi.

  Köy okulları ve köy öğretmenleri köyün kültürel gelişimine çok büyük katkı yaptılar yıllarca. Köylerin aydınlanmasını köy öğretmenleri başlattı bu ülkede. Bir zamanlar köy enstitüsünden yetişen idealist köy öğretmenleri aydınlanmada büyük görev yaptılar..

  İlkokulu bir köy okulunda bitirmiş biri olarak hala o günleri, öğretmenlerimi, arkadaşlarımı özlemle anıyorum. Kumların üzerine yazdığımız yazıları, bahçeye ektiğimiz sebze meyveleri, kış mevsiminde soba yakmak için evimizden götürdüğümüz çalı, çırpı ve odunları hiç unutmuyorum. Arkadaşlarımla bahçede oynadığımız oyunları meslek hayatım boyunca öğrencilerimle hep oynadım zaten. Yoksulluğu en alasına kadar yaşarken köy öğretmenleriyle hayata tutunurduk biz kartal pençesi gibi. Onlardan öğrenirdik kitapları ve hayatın tüm yönlerini. 

   Köy okulları ve köy öğretmenleri tarım için köyde kalmanın en büyük sebeplerinden biriydi. Şimdi bakıyorum da köyler yavaş yavaş viraneye dönüyor. Köy okulları kapanıp öğretmenler gidince köyde kalan insanlar da çocuklarının eğitimi için şehre göç ediyorlar. Olan yine fakire oluyor. Zengin kendine yeni iş kapıları bulurken, fakir asgari ücretle bir iş bulabilirse şükrediyor ama köyünü de mumla arıyor.

  Köy okulları tekrar açılmalı, insanlar tekrar tarıma yönlendirilmeli en önemlisi de köyde tarımla uğraşanlara devlet teşviki verilmelidir. Aksi takdirde bu gidişle tarımla uğraşan kimse de kalmayacak, bakımsız kalan topraklar bir süre sonra verimsizleşip dağ olup gidecektir.

Köylerin ve okulların yol, su, alt yapı vb. tüm sorunları çözülmeli köy okullarında görev yapmak öğretmenler için cazip hale getirilmelidir. Milli Eğitim ve Tarım Bakanlığı bu konuda ortak projeler üreterek sorunları çözmelidirler.

 Köy okullarının kapanmaması ve tarım için herkesi göreve davet ediyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Bayraktar7
Mustafa Bayraktar7 - 9 ay Önce

Emeğine Emin hocam, o günleri özlemle anıyoruz hayata hazırlığın ilk adımlarını köy okullarında attık mutluydum,fakirdik bu günleri o günkü eğitimimizle kazandık o günkü dost,ARKADAŞ,saygı ve sevgiyi orada öğrendik evet köy okulları(şimdi mahalle) kapanmasın

Mustafa YENTUR
Mustafa YENTUR - 9 ay Önce

Ben de ilkokulu köyde okuyan birisi olarak söylediklerinizi aynen yaşadım.
Teşekkür ederim. Güzel olmuş.

Mustafa Pehlivanoğlu
Mustafa Pehlivanoğlu - 9 ay Önce

Köy okulları kapandığında, sadece köy çocukları değil, o çocukların yaşadığı köy ve köylüler de olumsuz etkilenecektir. Köy öğretmenleri mesai saatlerinde cocuklara,, mesaiden sonra köylülere katkı sağlar. İletişim çok yönlüdür, köylüler farklı bir sese her zaman ihtiyaç duyar lar. Bu yabancı ses onlara yeni hedefler ve ufuklar açar çoğu zaman. Köy okullarının kapatmak yerine taşımalı eğitime son vermek daha mantıklı olabilir.

Ayşe alramazanoglu
Ayşe alramazanoglu - 9 ay Önce

Kesinlikle katılıyorum. Elinize yüreğinize saglik

Vecdi Alan
Vecdi Alan - 9 ay Önce

Türkiye'de kesinlikle BÖLGESEL EĞİTİM olmalı. Bölgesel müfredat olmalı ve o bölgenin; tarım, ziraat, hayvancılık, arıcılık, turizm gibi konulara ve yazınızda da belirttiğiniz gibi ilgili bakanlıklarla işbirliği içinde eğitim verilmelidir. Bu köy okullarında daha belirgin olmalıdır. Vatandaşlarımızın her bireyinin, üniversiteye gitse de gitmese de bir meslek sahibi olması sağlanmalıdır. Daha bilinçli ve verimli bir şekilde kendi ve ülke ekonomisine katkısı artırılmalıdır.

Süleyman Karataş
Süleyman Karataş - 9 ay Önce

Servis sistemiyle servisçileri zengin etmek 1.amaç. 2.amaç: öğretmeni köyden alıp kültürlü bir insanı köyden uzaklaştırmak. 3.amaç:öğretmenin köy halkıyla diyaloğunu kesip halkın başı sıkıldığında akıl danışacağı bir insanı bulamaması.4.amaç: Köylünündanışacağı tek adama odaklanması.o da kim? İmam. Ona danışınca alacağı cevap: yağmur olmadı hasat da olmadı.Yağmur doğasına çıkma gibi oyalamalarla halkı uyutmak.Mutlaka o köyde kuran kursları da açılmıştır. Öğretmenin ne işi var imam eğitiyor ya. Daha söyleyecek çok şey var ama millet susuyor. Zaten konuşursan Fetocu olursun.Fetonun siyasi ayağına inebiliyorlar mı? Kim ülke için konuşursa o Fetocu oluyor. Öğretmeni köyden koparmakla zaten ülkeyi susturdular. Seni tebrik ediyorum. Aklının yettiğince konuş susma. Yoluna devam et.

Fahri BAYDAR
Fahri BAYDAR - 9 ay Önce

Sayın Emin Doğan öğretmenim Müdürüm girişimci yenilikçi yazar yüreğinize düşüncelerinize sağlık başarılar diliyor sizi gönülden kutluyor ve destekliyorum. Saygılar.

Şükran Köseoğlu
Şükran Köseoğlu - 9 ay Önce

Eline emeğine sağlık dayımoğlu çok doğru söylüyorsun köy okulları kapanmamalı