KÖY OKULLARI KAPANMASIN

Öğrenci sayısı 10’un altına düşen köy okullarının kapanma yazıları bilgi olarak okullara geldikçe inanın içim sızlıyor benim. Köy okulları bir zamanlar bu ülkede en yetenekli öğrencileri çıkartıyordu. Uzun yıllardır ihmal edilen, öğrencileri hayata hazırlama görevini köy okulları bir zamanlar en güzel şekilde yapıyordu. Köy okullarında öğrenim gören çocuklar hem akademik yönden hem de davranış yönünden en güzel şekilde yetiştiriliyordu. Bir zamanlar bu ülkede vatanı milleti için canını veren dağ, dere tepe demeden valizini kapıp Anadolu’nun dört bir yanına görev için giden köy öğretmenleri vardı. Sahi nerde kaldı o idealist öğretmenler?

       Şimdi bakıyorum da öğretmenlerin büyük çoğunluğu bırakın köyleri kasaba ve ilçelerde bile görev yapmak istemiyorlar. Hatta bir kısmı mezun olur olmaz bir ilin merkez ilçesindeki en güzel okullara atanmak istiyorlar. Empati kurarak onların yerine de koyuyorum kendimi tabii ki. Belki de sistem, ülkenin sosyo-ekonomik durumu onları da bu hale getirdi.

  Köy okulları ve köy öğretmenleri köyün kültürel gelişimine çok büyük katkı yaptılar yıllarca. Köylerin aydınlanmasını köy öğretmenleri başlattı bu ülkede. Bir zamanlar köy enstitüsünden yetişen idealist köy öğretmenleri aydınlanmada büyük görev yaptılar..

  İlkokulu bir köy okulunda bitirmiş biri olarak hala o günleri, öğretmenlerimi, arkadaşlarımı özlemle anıyorum. Kumların üzerine yazdığımız yazıları, bahçeye ektiğimiz sebze meyveleri, kış mevsiminde soba yakmak için evimizden götürdüğümüz çalı, çırpı ve odunları hiç unutmuyorum. Arkadaşlarımla bahçede oynadığımız oyunları meslek hayatım boyunca öğrencilerimle hep oynadım zaten. Yoksulluğu en alasına kadar yaşarken köy öğretmenleriyle hayata tutunurduk biz kartal pençesi gibi. Onlardan öğrenirdik kitapları ve hayatın tüm yönlerini. 

   Köy okulları ve köy öğretmenleri tarım için köyde kalmanın en büyük sebeplerinden biriydi. Şimdi bakıyorum da köyler yavaş yavaş viraneye dönüyor. Köy okulları kapanıp öğretmenler gidince köyde kalan insanlar da çocuklarının eğitimi için şehre göç ediyorlar. Olan yine fakire oluyor. Zengin kendine yeni iş kapıları bulurken, fakir asgari ücretle bir iş bulabilirse şükrediyor ama köyünü de mumla arıyor.

  Köy okulları tekrar açılmalı, insanlar tekrar tarıma yönlendirilmeli en önemlisi de köyde tarımla uğraşanlara devlet teşviki verilmelidir. Aksi takdirde bu gidişle tarımla uğraşan kimse de kalmayacak, bakımsız kalan topraklar bir süre sonra verimsizleşip dağ olup gidecektir.

Köylerin ve okulların yol, su, alt yapı vb. tüm sorunları çözülmeli köy okullarında görev yapmak öğretmenler için cazip hale getirilmelidir. Milli Eğitim ve Tarım Bakanlığı bu konuda ortak projeler üreterek sorunları çözmelidirler.

 Köy okullarının kapanmaması ve tarım için herkesi göreve davet ediyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Bayraktar7
Mustafa Bayraktar7 - 4 hafta Önce

Emeğine Emin hocam, o günleri özlemle anıyoruz hayata hazırlığın ilk adımlarını köy okullarında attık mutluydum,fakirdik bu günleri o günkü eğitimimizle kazandık o günkü dost,ARKADAŞ,saygı ve sevgiyi orada öğrendik evet köy okulları(şimdi mahalle) kapanmasın

ALI GALIP ÖZCALICI
ALI GALIP ÖZCALICI - 4 hafta Önce

Değerli hocam 2007 yılına kadar köylerde yaşayanlarin oranı %40 iken bu gün bu oran % 15 lere düstü bu olay şehirlerde sosyal patlamalara yo açabilir yazık bu memlekete

Orhan Çakay
Orhan Çakay - 4 hafta Önce

Tebrikler, kaleminize sağlık

Feray Deniz
Feray Deniz - 4 hafta Önce

Tamamen katılıyorum öğretmenim tebrikler kaleminiz daim olsun inşAllah

Kemal MERT
Kemal MERT - 4 hafta Önce

Kapanmayan köy okullarının hemen hemen tamamında Birleştirilmiş sınıflarla eğitim öğretim devam etmektedir. Birden fazla sınıfın birleştirilerek bir sınıfta bir öğretmen tarafından eğitim - öğretimlerine devam etmektedirler. Köy okullarında Türk Bayrağının dalgalanması o bölgelerin Coğrafi güvenliğini sağlamaktadır. Köy okullarının kesinlikle kapanmaması köylerin kırsal kalkınmasının ön şartıdır. Bağımsız sınıflarda öğrencilerin kazanamadığı sosyalleşme, işbirliği, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktadır. Ayrıca birbirlerine rekabet edercesine öğrenme yerine birlikte öğrenme ön plandadır. Ayrıca köy okullarının kapanması ile taşımalı eğitim veya PİO ( Pansiyonlu ilköğretim veya YİBO ( Yatılı ilköğretim Bölge Okulları) nın bir çok problemleri ( Çocukların aile ilgi ve sevgisinden kopması, güvenlik problemleri, sosyolojik ve psikolojik vb. birçok problem ) ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Yücel ÜĞÜCÜ
Yücel ÜĞÜCÜ - 4 hafta Önce

Yazınızı zevkle okudum.Tarım konusu köylerde nüfus artışına bağlı olarak çetrefil bir hal almaktadır.Nüfus arttikça kişi başına tarım alanı azalmakta ve köyde kalmayı zorlaştırmaktadır.

Şükran Köseoğlu
Şükran Köseoğlu - 4 hafta Önce

Eline emeğine sağlık dayımoğlu çok doğru söylüyorsun köy okulları kapanmamalı

Fahri BAYDAR
Fahri BAYDAR - 4 hafta Önce

Sayın Emin Doğan öğretmenim Müdürüm girişimci yenilikçi yazar yüreğinize düşüncelerinize sağlık başarılar diliyor sizi gönülden kutluyor ve destekliyorum. Saygılar.


banner2