Altın Koza'da "hasat zamanı"

Altın Koza'da "hasat zamanı"

Altın Koza'da "hasat zamanı"

 

ADANA (AA) -   Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 26'ncısı düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, 4 kategorideki yarışmalarda toplam 650 bin liralık ödül, yarın törenle sahiplerini bulacak.

"Altın Koza" adına 3 yıl aradan sonra tekrar kavuşan festivalde, heyecanla beklenen Ulusal Uzun Metraj Film, Uluslararası Kısa Film, Ulusal Öğrenci Kısa Film ve Adana Kısa Film yarışmalarının ödülleri, törenle dağıtılacak.

En yüksek ödüllerin verildiği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 12 film, 200 bin liralık ödülü alabilmek için yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda ayrıca, 100 bin liralık "Yılmaz Güney", 50'şer bin liralık "Adana İzleyici" ve "En iyi yönetmen", 30 bin liralık "En iyi senaryo" ve 20'şer bin liralık "En iyi kadın oyuncu", "En iyi erkek oyuncu", "En iyi müzik", "En iyi görüntü yönetmeni", "En iyi sanat yönetmeni", "En iyi kurgu yönetmeni, "En iyi yardımcı kadın oyuncu" ve "En iyi yardımcı erkek oyuncu" ödülleri verilecek.

Kazananlar "altın koza" heykelinin de sahibi olacak.

- Diğer ödüller

Festival kapsamında, 12 ülkeden 20 filmin yarıştığı Uluslararası Kısa Film Yarışması'nda "en iyi film" ödülünün sahibine 10 bin lira verilecek.

Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması'nda finale kalan 17 filmden, en iyi belgesel film, en iyi canlandırma film, en iyi deneysel film ve en iyi kurmaca film dallarında da 10'ar bin lira dağıtılacak.

Adana Kısa Film Yarışmasında ise jüri karşısına çıkan 10 filmden birine, en iyi film ödülü ve 10 bin lira takdim edilecek.

Festivalde ödülleri, yarın saat 20.30'da, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

- "Türkiye'de en çok ilgi çeken film festivallerinden birisi"

Festival Direktörü Kadir Beycioğlu  yaptığı açıklamada, 1969'dan bu yana çeşitli aralıklarla sürdürülen festivalin, Türk sinema tarihinin önemli tanıklarından olduğunu söyledi.

Organizasyonun, düzenlendiği her yıl önemli eserleri izleyiciyle buluşturduğunu anlatan Beycioğlu, şöyle konuştu:

"Altın Koza, Türkiye'de en çok ilgi çeken film festivallerinden birisi. Bu bakımdan sektör için de sinema izleyicisi için de festival haftası önemli bir hafta. Festivalde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümüne 52 film başvurmuştu. Bunlardan 12'sini ön değerlendirme kurulu, yarışma seçkisine dahil etti. Bu filmler, oyuncu Zehra Yılmaz başkanlığındaki bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Jürimiz, değerlendirmelerini tamamlayacak ve yarın tören öncesi kararlarını bildirecek. Dört kategoride düzenlenen yarışmalarda, 650 bin lira ödül dağıtılacak ve en iyi film ödülüne 200 bin lira verilecek. Heyecanla beklenen büyük ödül töreninde, yarın akşam ödüller sahiplerine sunulacak."

- "Ödül gecesini Ezo Sunal ve Yekta Kopan sunacak"

Beycioğlu, Türkiye'de sanat sinemasının kendine kimlik oluşturmaya başladığı yıllardan bu yana Altın Koza'nın da önemli işlere ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Festival 1969'da başladı ama aralıklarla bu güne kadar geldi. Eğer ara verilmeseydi bu sene 50. kez düzenlemiş olacaktık ancak 26'ncısını gerçekleştiriyoruz. Bu kadar ara verilmesine rağmen Altın Koza, kimliğini, özünü, felsefesini hep koruyan ve gerçekten merakla beklenen, ilgiyle izlenen bir organizasyon. Yarın da ödüller dağıtılacak. Tören sunuculuğunu Yekta Kopan ve Ezo Sunal üstlendiler. Törende, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından oluşturulan orkestra, tören akışını performansıyla destekleyecek.

Altın Koza’nın dördüncü gününde neler oldu

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 29 Eylül’e kadar sürecek olan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde 26 Eylül Perşembe günü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması finalistlerinden üç filmin festival galaları gerçekleşti. Levent Öztürk’ün katılımıyla gerçekleşen Altın Koza Kısa Film Atölyesi, Orhan Kemal Sineması söyleşisi, panel ve masterclass’la devam eden festivalin dördüncü günü, sevilen Adanalı sanatçılar Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’un coşkulu dolu “Yeşilçam Sahnede” konseriyle sona erdi.

“KÜÇÜK ŞEYLER” FİLMİNİN FESTİVAL GALASI YAPILDI

Kıvanç Sezer’in yazıp yönettiği, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yarışan “Küçük Şeyler” filmi, festival kapsamında Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin Türkiye prömiyerine; filmin yönetmeni Kıvanç Sezer, yapımcıları Kanat Doğramacı, Tolga Karaçelik, başrol oyuncuları Alican Yücesoy, Başak Özcan ve film ekibi katıldı. “Küçük Şeyler”de; Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın yanı sıra Bülent Emrah Parlak, Seda Türkmen, Müfit Kayacan, Nihal Koldaş, Ece Dizdar, Zeynep Dinsel ve Kubilay Tuncer gibi isimler de rol alıyor. Trajikomik anlatım diliyle dikkatleri çeken, mizah unsurunun eksik olmadığı film, Onur ve Bahar çifti üzerinden ışığı sönen bir ilişkiyi anlatıyor.

“BAĞLILIK-ASLI” FİLMİNİN FESTİVAL GALASI YAPILDI  

Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Bağlılık-Aslı” filminin festival kapsamında galası, yönetmen Kaplanoğlu, filmin oyuncularından Kübra Kip, Ece Yüksel ve Umut Kurt ve film ekibinin katılımıyla gerçekleşti. Kübra Kip, Ece Yüksel ve Umut Kurt’un rol aldığı Kaplaoğlu'nun yapmayı planladığı üçlemenin ilk filmi olan “Bağlılık-Aslı”, dünyanın dört bir yanında, tüm modern kentlerde yaşanan evrensel bir konuya değiniyor. Modern dünyada kadın ve anne olmanın yarattığı açmazları ve bu durumun kadınların yakın çevreleriyle olan ilişkilerine yansımalarını yargılamadan, yalnızca şahit olarak izleyiciye sunan film bu konuyu daha önce görülmemiş bir bakış açısıyla perdeye yansıtıyor.

“KRONOLOJİ” FİLMİNİN DÜNYA PRÖMİYERİ YAPILDI

Ali Aydın’ın yazıp yönettiği “Kronoloji”nin festival kapsamında, dünya prömiyeri ve festival galası yönetmen Aydın, filmin başrol oyuncularından Birkan Sokullu, Cemre Ebüzziya ve film ekibinin katılımıyla gerçekleşti. Birkan Sokullu, Cemre Ebüzziya, Serkan Keskin ve Tansu Biçer’in başrollerini paylaştığı filmde; Esra Kızıldoğan, Beran Soysal, Cüneyt Yalaz, Ozan Çelik, Ahmet Kaynak ve Cihat Süvarioğlu rol alıyor. Türkiye’nin en büyük sorunlarından olan, kadının evlendikten sonra silikleşerek hem özel hem sosyal hayatta görünmez bir nesne haline gelmesini Nihal üzerinden işleyen “Kronoloji” erkek egemen kültürün acımasızlığını çarpıcı bir gerilimle anlatıyor.

ALTIN KOCA FİLM FESTİVALİ’NİN 50. YILINDA ÇUKUROVA BÖLGESİNDE FİLMCİLİK VE SİNEMACILIK: DÜN, BUGÜN, YARIN PANELİ

Festival kapsamındaki Altın Koza Film Festivali’nin 50. Yılında Çukurova Bölgesinde Filmcilik ve Sinemacılık: Dün, Bugün, Yarın paneli; Doç.Dr. Ayşe Toy Par moderatörlüğünde, Dr. Öğretim Üyesi Aydın Çam, Prof.Dr. Emine Uçar İlbuğa, Dr. Öğretim Üyesi Özgür İlke Şanlıer Yüksel ve Prof.Dr. Senem Duruel Erkılıç’ın katılımıyla HiltonSA’da gerçekleşti.

ORHAN KEMAL SİNEMASI SÖYLEŞİSİ

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamındaki Orhan Kemal Sineması söyleşisi, Nebil Özgentürk moderatörlüğünde, Işık Öğütçü, Mazlum Vesek, Menderes Samancılar ve Nur Sürer’in katılımıyla, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapıldı.

XİE FİE’NİN KATILIMIYLA MASTERCLASS GERÇEKLEŞTİ

Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, Cinemaximum Salon 4’de gerçekleşen masterclass’ıyla sinemaseverlerle buluştu. Xie Fei masterclass’ta, Çin sinemasını bugünkü başarısına ulaştıran süreci ve sinema anlayışını anlattı.

SÜHEYL UYGUN & BEHZAT UYGUR İKİLİSİNDEN “YEŞİLÇAM SAHNEDE” KONSER VE KOMEDİSİ

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin dördüncü günü, sevilen sanatçılar Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’un Merkez Merkez Park Amfi Tiyatro’da sahnelediği “Yeşilçam Sahnede” adlı konser ve komediyle sona erdi. 2000 kişilik konser alanını dolduran Adanalılar, Süheyl Uygur ve Behzat Uygur’dan Yeşilçam Sineması’nın unutulmaz şarkılarını dinledi.

Ayrıca aynı gün, Afgan yönetmen Sahraa Karimi’nin filmi “Havva, Meryem, Ayşe” de, yönetmen Karimi’nin katılımıyla festival izleyicisiyle buluştu.

 

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2