banner6

Altın Koza Film Festivali bu yıl sanal yapılacak

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin sanal ortamda yapılacağını, festivalin tamamının 700 bin gibi bir cüzi rakama yaptırılacağını açıkladı.

Altın Koza Film Festivali bu yıl sanal yapılacak

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin sanal ortamda yapılacağını, festivalin tamamının 700 bin gibi bir cüzi rakama yaptırılacağını açıkladı.

 Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında pandemi kurallarına uygun şekilde gerçekleşecek olan 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin sanal ortamda yapılacağı öğrenildi. Sanal ortamda yapılacak Festivalin bu yılki bütçesi de minimuna düştü. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sanal ortamda yapılacak festivalin tamamının 700 bin gibi bir cüzi rakama yaptırılacağını açıkladı.

İKİNCİ OTURUM

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı’nın ikinci oturumunu görüşmek üzere toplandı. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen oturuma Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı.  Açılış yoklamasının ardından oturuma geçildi. İlk olarak gündem dışı söz alan MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, Muharrem Ayı ile ilgili görüşlerine yer verdi.

DEMİRDAĞ: DEVLET BAHÇELİ İSMİ NEDEN DEĞİŞTİ

Karayollarına devredilecek olan Devlet Bahçeli Köprüsü’nün isminin neden değiştirildiği yönünde sorulara maruz kalındığını anlatan Demirdağ, “Bizzat Sayın Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli Bey’in kendi isteği ve talebidir bu.  15 Temmuz Şehirler Köprüsü’ne karar kılınmıştır. Şehrimizin trafiğine rahatlatacak olan köprünün şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

VURSAVUŞ: KENTTE YAZLIK SİNEMA YOK

CHP Meclis Üyesi Mustafa Vursavuş ise, kentte yazlık sinema olmamasını konusuna değindi. Vursavuş, “Adana Sanatçı ve sanat dostu bir kenttir ve hatta başkenttir. Bu pandemi döneminde birçok belediyemiz yazlık sinema yapmak içi yer aradılar. Arabalı sinemalar yaptılar. Güzelde çalışmalar oldu. Bu arada insanın gözü bir yazlık sinema arıyor. Çocukken vardı Adana’da ben biliyorum. Bir tane vardı. Ama artık yok. Şimdi bir düğün salonu. Bildiğim kadarıyla da belediyemize ait. İtfaiyenin oradaki düğün salonundan bahsediyorum. Bu yazlık sinemanın tekrar Adana’ya kazandırılmasını sinema haline getirilmesini talep ediyorum.” diye konuştu.

KARALAR: 2025 YILINA KADAR SÖZLEŞME VAR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, düğün salonu olarak faaliyet veren yazlık sinemanın 2025 yılına kadar sözleşmesinin olduğunu ve bir şey yapmanın mümkün olmadığını anlattı.

UZUN CHP’NİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI 

Meclis Üyesi Elif Uzun ise, CHP’nin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kutladı ve tarihi süreci hakkında bilgiler verdi.

2 GÜNDEM MADDESİ

Gündem dışı konuşmaların ardından iki gündem maddesi gündeme alındı.  Meclis gündemine sunulan 2 gündem maddesi Altın Koza Film Festivali ve otobüsçülere verilecek destek konusunu kapsadı. Festivalde ödül alanlara 1000 adet sertifikalı fidan verilmesi ilk madde, otobüsçülere 1162 lira verilmesi konusu gündeme alındı.

ÖDÜLLER

Yazıişleri’nden verilen bilgide Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması Ödülleri En İyi Film Ödülü olan Altın Koza Heykeli 200 Bin TL, Yılmaz Güney Ödülü Altın Koza Heykeli 100 Bin TL, En İyi Yönetmen Altın Koza Heykeli 50 Bin TL, En İyi Senaryo Ödülü Altın Koza Heykeli 30 Bin TL olacak.

GÜNDOĞAN: ALTIN KOZA’YI YAPMAYI ÇOK İSTİYORUZ AMA

 Altın Koza Film Festivalinde ödül alanlara 1000’er adet sertifikalı fidan verilmesi gündem maddesi konusunda söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, Altın Koza kapsamında yapılacak birçok etkinliklerin azaltılması gerekiyor. Yoksa gerçekten pandemi süreci hem ülkemiz açısından, hem de Adana için çok önemli bir süreç. Altın Koza’nın o şaşağılı günlerinde elbette sinema sektörünün, sinema dünyamızın, sanat dünyamızın çok önemli sanatçılarını kentimizde ağırlamayı çok arzu ediyoruz. O eski güzel günlerdeki gibi bir Altın Koza’yı yapmayı çok istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE ESKİ ÖZEL ŞEKLİYLE YAPACAĞIZ

Gelecek dönemlerde her zamanki haliyle festivalin yapılacağını aktaran Gündoğan, “Bütün sinema dünyamız bilsin ki biz Altın Koza’nın önümüzdeki dönemlerde eski özel şekliyle yapacağız. Ama idare olarak ve Altın Koza Yönetimi’nden de şunu bekliyoruz. Geçtiğimiz pandemi döneminde Adana’yı zora sokacak, sanat dünyasını sıkıntıya sokacak etkinliklerden uzak kalarak, biraz dana tasarruf edip, o tasarrufla birlikte gerçekleşmeli. Belediyemizin içerisinde bulunduğu mali durum ve işçilerin alacaklarından bahsediyorsunuz bir sürü konu varken, hem sanatçılarımızı kırmayalım, hem de bir etkinlik yapalım ama sosyal mesafe temizlik, hijyen kurallarına da önem vermeliyiz.” şeklinde konuştu.

KARALAR: SANAL ORTAMDA YAPILACAK

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, festivali pandemi nedeniyle yapıp yapmama konusunda  tartıştıklarını ve sanal ortamda yapma kararı aldıklarını aktardı. En son sanal olarak yapılmasına karar verdiklerini kaydeden Karalar, “Altın Koza Adana’nın ayrılmaz bir parçasınıdır. Sinema denilince elbette Adana gelir akla. Yeni çekilmiş bir film Adana’da ilk gösterilir ve beğenilirse ülke genelinde beğenilirdi. Çok önemli sanatçılar yetiştirdik. Altın Koza’yı bu sene pandemi nedeniyle yapıp yapmama konusunda çok tartıştık. Altın Koza’yı tam tersi sanal ortamda yapmak mecburi gibi düşünüyorum. Çünkü insanların eve hapis olduğu, çok sıkıldığı dönemlerde çok güzel filmleri televizyonların göstermek faydalı olur.”  dedi. 

MALİYETİ 700 BİN LİRA OLACAK

Bu yıl festivalin tamamının 700 Bin Lira gibi bir bütçeyle yapılacağını duyuran Karalar, “2018 yılında ödül töreni 1 Milyon 35 Bin’di, 2019 yılında 640 Bin oldu. Bu sene 410 Bin liraya düşürdük.  2018 yılında Altın Koza 12 Milyon’a mal oldu. 2017’de yaklaşık 11 Milyon civarında yapıldı. 2019 yılında Altın Koza yaklaşık 5 Milyon’a yakın bir bütçeyle yapıldı. Bu sene Altın Koza’nın tamamına 700 bin gibi bir cüzi rakama yaptırıyoruz. Altın Koza’nın yapılmaması eleştirilerine almamak için cüzi bir miktara yapıyoruz. Pandemi nedeniyle biliyorsunuz diziler teker teker televizyonlardan çekiliyor.” diye konuştu.

KABUL EDİLDİ

Altın Koza maddesi komisyon kararı oy birliğiyle kabul edildi. Otobüslere yapılacak aylık Bin liralık destek konusu görüşüldü. Ulaşım sektörünün zor durumda olduğunu belirten Karalar, aylık Bin lira destek konusuna değindi. Bu Maddenin  komisyon raporu da oy birliğiyle kabul edildi.

Açıklanan ödüllerle ilgili komisyon kararı ve ayrıca diğer 8 madde oy birliğiyle kabul edildi.  Adana Büyükşehir Belediye Meclis çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42