banner6

Arslan: Bilmeyen insan korkak olur

Adana’da 50. Kütüphaneler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

Arslan: Bilmeyen insan korkak olur

Bu yıl “Hayat Boyu Kütüphaneler” teması ile 50. Kütüphaneler Haftası kutlamaları başladı.

Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile kutlamalarına başlanan Kütüphaneler Haftası’nda İl Halk Kütüphanesi’ne en uzun üyeliği olan ve en çok kitap okuyan öğrencilere teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler verildi. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nuh Yıldız, kitap okumanın bilgi birikiminin vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve insan gelişimine en çok katkı sağlayan araç konumunda olduğunu bildirdi.

Adana Vali Yardımcısı Halis Arslan, okumanın önemine değinerek, “İnsan hayatta başarı sağlamak istiyorsa, kendini yenilemeli ve değiştirmelidir. Bunların yolu da tabi ki okumaktan geçiyor. Kitaplar ile arkadaş dost olup, onları yaşam felsefesi haline getirdikleri zaman hayat daha farklı oluyor, daha canlı, daha hareketli oluyor. Hayat okuyunca güzel oluyor.” dedi.


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Bu yıl “Hayat Boyu Kütüphaneler” teması ile 50. Kütüphaneler Haftası kutlamaları başladı.

Adana Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından, Sabancı Kültür Merkezi İl Halk Kütüphanesi Salonu’nda düzenlenen tören ile start alan 50. Kütüphaneler Haftası’nda en çok kitap okuyan ve İl Halk Kütüphanesi’ne uzun zamandır üye olan öğrencilere teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler verildi. Tören ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından ise, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nuh Yıldız günün alam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

YILDIZ: OKUMA BAŞARIYI GETİRİYOR

Yıldız, kitap okumanın bilgi birikiminin vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve insan gelişimine en çok katkı sağlayan araç konumunda olduğunu bildirdi. Geçmişten bugüne iz bırakan kişilerin başarılarını okumaya ve ilim öğrenmeye borçlu olduklarını söyleyen Yıldız, “Ama toplum olarak bizler kitap okuduğumuzu ve kitaplarla arkadaş olduğumuzu söyleyemeyiz. Ama şunu çok iyi bilmemiz lazım. Aydınlık karanlığı, hak batılı, ilim cahili yok eder. İstatistiklere göre dünya sıralamasında 160 ülke içerisinde bizler 80. sırayız. Ne kadar çok kitap okursak o kadar çok muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız kolay olacaktır. Bunun için ilk 10 içerisine girmemiz gerekiyor. Aliler her gün 5 saat televizyon izliyor, ancak 15 dakika günlük kitap okumaya ayıramıyor. Buda bizlere olumsuz yansıyor. Herkesi kitap okumaya davet ediyoruz” dedi.

ARSLAN: HAYAT OKUYUNCA GÜZEL OLUYOR

Adana Vali Yardımcı Halis Arslan ise, okumanın önemine değinerek, kitapları kişilerin yaşam felsefesi haline getirmesi gerektiğini vurguladı. Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü, “En verimli, en güzel zamanlar okunan zamanlardır, öğrenilen zamanlardır. İnsanlar kendilerini yenilemek için doğada bilmediklerilerini öğrenmek için okumak zorundadırlar. Aynı zamanda okumak insanları cesaretlendirir. Bilmeyen insan korkak olur. O bakımdan insan hayatta başarı sağlamak istiyorsa, kendini yenilemeli ve değiştirmelidir. Bunların yolu da tabi ki okumaktan geçiyor. Kitaplar ile arkadaş dost olup, onları yaşam felsefesi haline getirdikleri zaman hayat daha farklı oluyor, daha canlı, daha hareketli oluyor. Hayat okuyunca güzel oluyor.” diye konuştu.

Törende Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri müzik dinletisi gerçekleştirdi. Müzik dinletinin ardından ise, İl Halk Kütüphanesi’ne üye olan ve en çok kitap okuyan kişilere teşekkür belgesi ve çeşitli ödül hediyeleri takdim edildi. Ödülleri öğrencilere Adana Vali yardımcısı Halis Arslan ve İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selem Arslan, takdim etti.


 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER