banner6

Çeyiz sandığı kültürü devam ediyor

Adana’da çeyiz sandığı kültürü gelişmiş model ve el işlemeleri ile evlenecek olan kızların çeyizlerini saklamaya devam ediyor.

Çeyiz sandığı kültürü devam ediyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Anadolu kültürünün parçası olan, geleneksel Türk el sanatı ürünü süslemelerle bezeli çeyiz sandıkları, evlenecek genç kızların elemeği, göz nuru ürünleri saklamaya devam ediyor.

Babadan oğla geçen meslekler arasında yer alan çeyiz sandığı üreticiliği ve satıcılığı günümüzde de sürüyor. Adana'daki Kazancılar Çarşısı'nda baba mesleğini sürdüren Mehmet Dınız, Çeyiz sandıklarının Osmanlı'dan gelen önemli bir Türk geleneği oluşturduğunu söyledi. Dınız, ürünlerini, gürgen, çam ve ceviz gibi ağaçlardan imal ettikleri kaydetti.

Mehmet Dınız, babası Yaşar Dınız’ın, “Sandıkçı Yaşar” olarak 1965’ten beri Adana’da hizmet verdiğini anlattı. Kendilerinin sadece bu işi yaptıklarını dile getiren Dınız, “Sandık, camekan ve oyma işi yapıp satıyoruz Eskiye kıyaslarsak nüfusta çoğaldığı için bir azalma yok ama kullanım nedeni farklılaşmaya başladı. Yine çeyiz sandığı olarak kullanılıyor ama evin en güzel köşesinde dekoratif amaçlı kullanılıyor. “ dedi

Dınız, modellerde değişim olduğunu anlatarak, “Eskiden sandıklarımızın bir tek ortasında bir göbek nakışı vardı, yada hiç yoktu. Günümüzde dükkanımızda şuan 65 ayrı motifimiz var. Bunlarda müşteri geldiği zaman seçenek oluyor. Tamamı el emeği göz nurudur ürünlerimiz. Önce ihtiyaçlarını belirleyip o yönde müşterileri teşvik ediyoruz. Bizde 200 TL’den 1500 TL’ye kadar sandıklarımız var. Kendi imalatımız hepsi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42