banner6

Demirtaş; “Başarmak için okumalıyız”

Demirtaş;  “Başarmak için okumalıyız”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen okuma etkinliğinde konuşan Vali Mahmut Demirtaş, “Bizim amacımız da 2023 yılında milli gelirimizi 25 bin dolara, ihracatımızı da 500 milyar dolara çıkarmaktır. Bunları yapabilmek için okumalı, gerekli bilgiye sahip olmalıyız. Sizlerle bunu başaracağımıza inanıyorum” dedi.

Adana’da 55. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında Gülbahçesi Kız Anadolu Lisesi’nde ‘Kitap Okuma Etkinliği’ gerçekleştirildi. Vali Demirtaş, Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında öğrencilere kitap dağıtımına katılarak birlikte okuma etkinliği gerçekleştirildi.

Okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini artırmak ve kütüphane bilincini artırmak amacıyla Gülbahçesi Kız Anadolu Lisesi’nde düzenlenen etkinliğe Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari katıldı.

Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Adana Halk Oyunları Ekibi gösteri sundu.

Programda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, okumanın önemine değinerek, “Kütüphane haftası yılda sadece bir hafta değil, tüm zamanlarda olmalıdır. Kitap okuma alışkanlığını devamlı hale getirmeliyiz. Hepimiz siz çocuklarımız gibi bu sıralarda okuduk. Kitap okuma insanın ufkuna açar ve geleceğini çok farklı yönlendirir” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşmak için okuyarak gerekli bilgilere ulaşmak gerektiğini belirten Vali Demirtaş, “Kitap okumak bilgi birikimi demektir. Bu da üretim demektir. Gelişmiş toplumlarda okuma oranı çok yüksek ve bu da onları daha ileriye taşımaktadır. Çok kitap okuyup, büyük bir bilgi birikimine sahip olmaktadırlar. Bu gelişim onların ekonomik olarak ileri seviyeye taşımaktadır. Bizim amacımız da 2023 yılında milli gelirimizi 25 bin dolara, ihracatımızı da 500 milyar dolara çıkarmaktır. Bunları yapabilmek için okumalı, gerekli bilgiye sahip olmalıyız. Tüm bunları sizlerle başaracağımıza inanıyorum” ifadeleri kullandı.

Gençlere seslenen Vali Demirtaş, “Adana’da bir buçuk yıldır Güney Adana Kalkınma Programı’nı yürütüyoruz. Bu program içerisinde 56 projemiz var. Bu projelerden birisi de kitap alışkanlığını geliştirmek için Güney Adana’da 100 bin kitap dağıtımı gerçekleştirdik. Çocuklarımızda bir özgüven olduğunu gördük ve bugün yapmış olduğumuz çalışmanın meyvesini almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Siz geleceğimiz olan gençlerimiz bu güzel ülkemizi kalkındıracak olan sizlersiniz. Ülkemizin en büyük sermayesi siz gençlerimizsiniz. Hep birlikte birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizi kalkındıracağız” şeklinde konuştu.

Okul Müdürü Semra Ümütçü de okullarında yaptırılan okuma köşesi ve verilen kitapların öğrencilerine katkı sağladığını belirterek, “Okulumuzda valiliğimizin Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında yaptırılan ‘Okuma köşesi’ ve çok amaçlı toplantı salonu çok yararlı oldu. Yapılan bu projeler ile öğrencilerimizin içindeki tiyatro sevgisini ortaya çıkarmamıza, geleceğin anneleri olan kızlarımızın ve ailelerinin eğitim seminerleri ile donatılmasını sağlamıştır. Ayrıca okulumuza verilen çok sayıda kitap ile öğrencilerimizin daha çok kitaba ulaşması ve okuma oranının artması sağlandı. Tüm bunların yanında satranç alanında Adana fen Lisesi gibi köklü okullarla turnuvalarda yarışmaktayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş, sınıfları dolaşarak çocuklara kitap dağıttı. Vali Demirtaş, Gülbahçesi Kız Anadolu Lisesi’ndeki programın ardından Gülbahçesi Ortaokulu’nda Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında yapılan tesisleri ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 11:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER