banner6

Doğu ve Güneydoğu Kültür Sanat Derneği’nden aşure ikramı

Doğu ve Güneydoğu Kültür Sanat Derneği Adana Şube Başkanlığı tarafından muharrem ayı nedeniyle aşure ikramı yapıldı.

Doğu ve Güneydoğu Kültür Sanat Derneği’nden aşure ikramı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Doğu ve Güneydoğu Kültür Sanat Derneği Adana Şube Başkanlığı tarafından muharrem ayı nedeniyle aşure ikramı yapıldı.

Adana’da Muharrem ayı nedeniyle aşureler yapılarak dağıtılmaya devam ediyor. Birlik beraberliği simgeleyen aşure etkinliği son olarak Doğu ve Güneydoğu Kültür Sanat Derneği Adana Şube Başkanlı tarafından gerçekleştirildi. Büyük bir özenle yapılan aşureler kentin güneyinde bulunan mahallelerde vatandaşlara dağıtıldı. Vatandaşlar lezzetli aşure ikramı nedeniyle dernek yönetimine teşekkürlerini sundu.

Doğu ve Güneydoğu Kültür Sanat Derneği Adana Şube Başkanı Hüseyin Talay, yaptıkları etkinlik hakkında bilgiler verdi. Muharrem ayını nedeniyle yapılan aşurenin geleneklerde önemli bir yeri olduğunu belirten Talay, Aşure; paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Hepimizin ortak değeri olan aşure geleneğini yaşatmak için aşurelerimizi yapıp, aşure ikramında bulunduk. Bu mübarek ayda hem inançlarımızın gereğini yerine getirmenin hem de birlik ve beraberlik içerisinde hemşehrilerimizle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Aşurenin birlik ve beraberliği simgelediğini aktaran Talay, “Aşure birlik beraberlik ve dayanışmayı simgeler, muharrem ayında aşure yapılmasına vesile olan çok güzel anlamlar var. İslami açısından da, tüm dinlerde de çok özel bir gün.  Kerbelanın ardından hayatta kalanların oluşturduğu bir yemek. 12-13 çeşit gıdanın bir araya gelerek yapıldığı bir yiyecektir aşure. Barışı, kardeşliği, birliği, dayanışmayı güçlendirmeyi simgeler. Gelin aşure gibi birlik olalım. Birbirimize yardım edelim.  Yani Muharrem ayı önemli bir ay. Bu geleneği en iyi şekilde yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Her yıl geleneksel olarak Muharrem ayında vatandaşlarımıza aşure ikram ediyoruz. Bu güzel günde herkes birlik, beraberlik ve huzur ortamında bir araya geliyor” şeklinde konuştu.

“Hicri takvime göre Muharrem ayının 10. Günü Aşure olarak bilinir. Muharrem ayı Kuranı Kerim'de adı geçen kıymetli aylardan biridir. Bu ayın en kıymetli gecesi aşure gecesidir. Bu günde oruç tutmak çok sevaptır. Ayrıca bir çok önemli dini olay da bu tarihte gerçekleşmiştir.” Diyen talay sözlerini şöyle tamamladı;

Muharrem ayı Cenab-ı Allah’ın ayıdır. Muharrem ayı insanlığın ayıdır. Muharrem ayında Cenab-ı Allah 10 Peygamberimize 10 mucize vermiştir. Hz. Adem’in (as) Hz. Hava anamızla buluşması, Hz. İsa’nın (as) göğe çekilmesi, Hz. Yunus’un (as) balığın karnından çıkıp tekrar yeryüzüne gelmesi, Hz. Nuh’un (as) gemisinin tekrar kara ile buluşması gibi önemli olaylar Muharrem ayında vuku bulmuştur. Peygamber Efendimizin ciğer paresi Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit olduğu aydır. Muharrem ayı insanlık açısından ve İslam ümmeti açısından önemli bir aydır. İslam ümmeti ve insanlık tarihi açısında önemli olayların vuku bulduğu bir aydır. Bizler de Muharrem ayı münasebetiyle bu aşure etkinliğinden dolayı bütün kadınlarımızı tebrik ediyoruz.   Tüm milletimizin, hemşerilerimin, âlemi İslam’ın ve insanlığın Muharrem ayını kutluyorum. Muharrem ayının memleketimize ve milletimize huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42