banner6

"FOTOĞRAFLARLA BEYNİMİZDEKİ KADIN"

Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi Başkanı Ayşe Birgölge, kadın ve erkek ayrımcılığının olmadığı, hukuk ve insan haklarının ihlal edilmediği bir Türkiye istediklerini söyledi.

ADANA (İHA) - Türk Kadınlar Birliği Adana Şube binasında düzenlenen “Fotoğraflarla Beynimizdeki Kadın” konferansının açılış konuşmasını yapan Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi Başkanı Ayşe Birgölge, “Biz, Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi olarak, kadın ve çocuğun statüsünü geliştirme amacıyla daha yaşanabilir bir dünya için, insanların ötekileştirilmediği, kadın ve erkek ayrımcılığının olmadığı, hukuk ve insan haklarının ihlal edilmediği bir Türkiye istiyoruz” dedi. Birgölge, üyelerini bilgilendirme amacıyla farklı konu ve konuklarla seminerlerini sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan AFIAP ünvanlı uluslararası fotoğraf sanatçısı Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Fotoğraflarla beynimizdeki kadın” konulu bir slayt sunum yaparak, “Kadının önemsenmediği toplumlar geleceğe güvenle bakamaz. Aile içinde kadına yönelik şiddet, sadece kadını değil çocuğu da derinden yaralamaktadır" dedi.
Katılımcılara sunduğu çeşitli fotoğraflarla toplumsal temel sorunlarımızdan kadın ve şiddet konusuna değinen Şen, "Eğitimli kesimlerde fiziksel şiddetle birlikte kelimelerle uygulanan duygusal şiddet daha ön plana çıkmaktadır. Toplumsal cinsiyet rollerine dayalı eğitim sisteminin insanı merkezine alacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Şiddet öğrenilen bir davranıştır. Bu nedenle kitle iletişim araçlarının şiddeti öğretici davranışları engellenmelidir. Şiddeti önleyici ve insanları bilinçlendirici yayınlar yapılması gerekmektedir. Şiddet ortamında büyüyen çocukların, şiddete eğilimli olmaları bilinen bir gerçektir. Çocuklarımızı şiddet ortamında değil, sevgi ortamında büyütelim. Sevmeyi ve sevilmeyi yaşatarak öğretelim. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) şiddeti olduktan sonra gerekeni yapmak yerine sevgiyi ve saygıyı okullarda, seminerlerde çocuk yaşlardan itibaren öğretme merkezleri olmalı. Şiddet ancak böyle önlenebilir. Şiddetin her türlüsüne karşı durup sevgi, saygı ve hoşgörüyü ön plana çıkarmalıyız" şeklinde konuştu.
Türk Kadınlar Birliği Adana Şube Başkanı Ayşe Birgölge, üyeleri adına Prof. Dr. Orhan Şen’e teşekkür ederek günün anısına plaket verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER