Gençliğin tercihi kafeler

Son yıllarda hızla artış gösteren, renkli konseptler ile müşterilerine sunduğu zengin menüleriyle hizmetler sunan, kafeler popüler buluşma noktaları haline geldi.

Gençliğin tercihi kafeler

 ÖZEL HABER

 

Serhat ŞANLI

ADANA(İLKHABER) - Son yıllarda hızla artış gösteren, renkli konseptler ile müşterilerine sunduğu zengin menüleriyle hizmetler sunan, kafeler popüler buluşma noktaları haline geldi. Rahat ve keyifli vakitler için tercih edilen kafeler, menülerini zengin yemek çeşitleri ile destekliyorlar. Durum böyle olunca da kafeler, tercih edilen mekânlar oluyor. Bu da kafelerin sayılarını her geçen yıl artırıyor.

Özellikle son 10 yılda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişmeye başlayan kafe kültürü, hizmetlerinin yanında birçok insana da istihdam sağlıyor.

Adana’da içerisinde kitap köşeleri, tiyatro sahneleri gibi sanatsal etkinliklerin yapıldığı, zengin yemek ve kahve çeşitleri sunan kafelerin sayıları her geçen gün artıyor. Aynı zamanda yeni akım 3.ncü nesil kafeler de Adana’da yer almaya başladı.

Ülkemizde kahve kültürünün arttığına değinen kafe işletmecisi Aydın Manaşırlı;

’’Kafeler, insanların uzun zaman geçirdiği, çay kahve çeşitlerinin yanında yemek hizmetlerinin de verildiği buluşma noktaları olarak karşımıza çıkıyor. Artık ülkemizde de kahve kültüründe büyük bir gelişme yaşanmaktadır. Eskiden insanlarımız klasik olarak Türk kahvesi içerdi. Şimdi ise talepler değişti. Bu değişimler ile birlikte kafelerde kahvenin bin bir çeşidi yapılmaktadır.

Bunun yanında İstanbul ve Ankara’da sayıları hızla artan ve bugün Adana’da da başlayan üçüncü nesil değişik bir kahve türü çıktı. Bu tür, kahvenin farklı aromalarının yapıldığı ve farklı tür içecekler ile karışımı yapılan çeşitleriyle karşımıza çıkıyor.’’ dedi.

KÜLTÜR KAFELER HIZLA ARTIYOR

Adana’da kafelerin hızla artış gösterdiğini ifade eden Manaşırlı sözlerine şöyle devam etti;

’’Adana’da ‘Kültür Kafelerin sayısının arttığını görüyoruz. Sayıları günden güne artan ve gençlerin yanı sıra ailelere de hitap eden kültür kafelerde, içerisinde kütüphaneler barındıran, şiir, müzik, tiyatro, fotoğraf gibi farklı sanat etkinlikleri yapılıyor. Bunun yanında sergi, panel ve toplantı yapılanları da mevcut.

Bu tür kafelerin çoğalması toplumumuz için önemli ve güzel bir gelişme. Adana ilimiz büyük bir kent. Yaklaşık 50 bin öğrenciyi barındıran Çukurova Üniversitemiz var. Bu üniversite de diğer illerimizde gelip okuyan farklı kültüre sahip öğrencileri görebiliyoruz.

KAFELERDE KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİKLERİ YAPILIYOR

Bizde bu öğrenci zenginliğimizi değerlendirmek için kültür kafemizi açtık. Kafemizde müşterilerimiz tarafından çok ilgi gören, zengin içeriğe sahip kütüphanemiz var. Ayrıca kültür sanat aktiviteleri yapılan bir köşemiz var. Belirli günlerde mini tiyatro oyunları, müzik dinletileri ve resim sergisi gibi sanatsal çalışmalar yapıyoruz.

Bizi tercih edenler arasında öğrencisinden tutun da, kamu kurum ve özel sektör çalışanlarına kadar her kesimden müşterilerimiz var. Artık sabah kahvaltılarını ailecek dışarıda yapmak isteyenlerin sayısı da arttı, bizim verdiğimiz hizmet de zorunlu hale geldi.

Müşterilerimize serpme köy kahvaltısı, pasta çeşitleri, değişik aromalar içeren kahve türleri ve mevsimsel içecekler sunuyoruz. Ayrıca son günlerde müşterilerimizin talepleri doğrultusunda Meksika, Amerika ve Osmanlı mutfağından yemek çeşitleri yapmaya başladık. Ayrıca yemeklerimiz dondurulmuş veya hazır yemek değil. Tamamen kendi aşçılarımız tarafından hazırlanmaktadır.”

Adana’ya üçüncü nesil kahveyi genç girişimci Aslı Türkeli kazandırdı. Kahvelerin farklı demleme ve kavurma işlemlerinden geçirilerek hazırlandığından söz eden Türkeli, ‘‘Kahvenin tüm tat profili elimizde ve hangi aromayı nasıl ortaya çıkaracağımızı artık çok daha iyi biliyoruz’ dedi

Şinasi Efendi Caddesi'ndeki kafesiyle Adanalıları yeni tatlarla tanıştıran Aslı Türkeli,

"Kahve sektöründe üçüncü nesil akımı hızla yaşanmaya devam ediyor. Dondurulmuş anlık kahveler ile tanımlanan ve Amerikan kültürü ile başlayan birinci nesil kahve akımı, 1960'lı yıllardan sonra yerini yine Amerika'da yaygınlaşan kahve zincirlerine bıraktı. Üçüncü dalga kahve akımı ise kahveyi, standart üretim değil de bir zanaatkârın elinden çıkan ürün olarak görüyor." dedi.

40 YIL HATIRI OLAN KAHVE

ARTIK KİŞİYE ÖZEL  

Taze kahve çekirdeklerinin çekilmesiyle damak zevkinize uygun, kişiye özel kahveler hazırlandığını aktaran Türkeli, bir fincan kahve için verilen emeği şöyle anlattı.

"Brezilya, Kenya, Etiyopya, Meksika gibi ülkelerden getirilen çekirdeklerle damlama ve damıtma yöntemiyle yüksek kaliteli ürünler ortaya çıkarıyoruz. 3'üncü nesil kahveci olarak kahveyi yeşil çekirdek olarak temin ediyoruz. Kahve çekirdeklerinin yetiştiği yer, bulunduğu ülkenin iklimi, kahvenin ne kadar kavrulup kaç derece sıcaklıkta demlendiği gibi birçok farklı etken içtiğimiz bir fincan kahvenin aromasını etkiliyor. Bizim işletmemizde genel olarak kahve çeşitleri üzerine. Yemek olarak bir şey yapmıyoruz. Buraya gelen müşterilerimize kahvenin bin bir türünü sunuyoruz.’’

Kafelerin hayatlarının bir parçası haline geldiğini söyleyen otomotiv sektöründe çalışan Bayram Pamuk; ’’Adana büyük bir şehir. Eskiden kahvehaneler vardı. Şimdi ise yok denecek kadar azaldı. Yerlerini de kafeler aldı. Artık çocuklarımız ile birlikte sabah kahvaltılarımızı dahi kafelerde yapabiliyoruz. Hafta içi akşam veya hafta sonlarında zaman geçirmek için ideal yerlerdir.’’ dedi.

Dağıtım şirketinde çalışan Yılmaz Kaplan da boş zamanlarında kafeleri tercih edenlerden. Genellikle kültür kafeleri tercih ettiğini belirten Kaplan; ‘’Kitap okumayı çok seviyorum. Bazen çocuklarımı da alıp kültür kafelere gidiyorum. Ben bir kitap alıp okurken, çocuklarımda orada tiyatro programı varsa onu izliyor.’’ Dedi.

 

Bilgisayar bakım onarım işi yapan Burak Sezer de üçüncü nesil kahve akımını sevenlerden. Her zaman yeni tatlar aradığını söyleyen Sezer; ‘’Arkadaşlar ile farklı kahveler içmeyi seviyoruz. Bu yeni akım üçüncü nesil tam bize göre. Normalde kahveyi çok tercih etmiyorum. Fakat farklı aromalar ile zamanla sevmeye başladım.’’

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 15:18

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2