İlginç giysiler!

Bitkisel Atık Yağ, Atık Pil Toplama kampanyası ödül töreninde atık maddelerden yapılan kıyafetler ilgi odağı oldu

İlginç giysiler!

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Bitkisel Atık Yağ, Atık Pil Toplama Kampanyası kapsamında düzenlenen yarışmalar sonucunda dereceye giren okullara ve öğrencilere ödülleri verildi. Minik öğrencilerin atık maddelerden yaptığı kıyafetler ise büyük beğeni topladı.

Çevre Haftası nedeniyle Adana genelinde bulunan okulların katılımıyla gerçekleşen Bitkisel Atık Yağ, Atık Pil Toplama kampanyası ödül töreni Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti. Okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velilerinin katıldığı ödül töreni öncesi Adana Büyükşehir Belediye Bandosu bir birinden güzel ezgilere çalarak salondakilerin eğlenceli dakikalar geçirmelerini sağladı. Ardından ise öğrenciler tarafından hazırlanan çevre konulu dans gösterileri, skeçler, oyunlar ile tören devam etti. Ana sınıfı öğrencilerinin velileri ve öğretmenleriyle birlikte yaptıkları atık kağıt, karton, demir parçaları, pipetler, kağıt ve plastik bardaklar ve benzeri çok sayıda atık maddelerden oluşan kıyafetler özellikle büyük beğeni topladı. Minikler sahneye tek tek çıkarak atıklardan oluşan kıyafetlerini sergiledi.

Burada bir açılış konuşması yapan Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Orkun İbrahim Davutoğlu, öğrencilerin çere konusunda kampanyaya katılarak önemli bir başarıyı gerçekleştirdiklerini söyledi. Öğrencilerin 750 litre bitkisel atık yağ, 150 tane atık yağ bidonu ve 411 kilogram atık pil topladıklarını aktaran Davutoğlu, “Öğrencilerin çevreye gösterdiği hassasiyetler ilerde çevrenin korunacağına dair çok önemli işaret. Yaklaşık 750 litre bitkisel atık yağ topladınız. Marketlerde bakarsanız 5 litrelik yağ bidonlarına, bunlardan 150 tane topladınız. Bu 150 taneyi toplayarak biyodizele dönüşmesini sağladınız ve petrol kaynaklarının korunmasını sağladığınız. Biz buna sürdürülebilir kalkınma diyoruz. Sürdürülebilir kalkınmayla petrol çıkartılırken, işlenirken ve araçlarında yakılmasından kaynaklanan  çevre kirliliğini bir nebze engellediniz. Hepiniz okullar kapanırken tatile çıkacaksınız. Topladığınız atık yağlardan oluşturulan biyodizel ile içinizde 15 aile tatil akaryakıt yakmadan gidip, gelecek. Onun için çok önemli bir iş yaptınız. 411 kilogram atık pil topladınız bu atık pillerin içinde nikel, kadminyum ve çinko gibi metaller var. Bu metallerin çıkartılması için madenler kullanılıyor bu madenlere daha az iş düşmesini sağladınız. Bu madenlerde çalışan işçilere daha az iş bıraktınız.  Bu metalleri tekrardan geri dönüşüme kazandırdınız. Onun için size ayrı yeten teşekkür ediyorum. “ dedi. 

 Daha sonra ise, ödül törenine geçildi. Ödül almaya hak kazanan okulların müdürlerine plaket ve çiçekler takdim edildi. Okullara aynı zamanda masa tenisi takımı da hediye edildi. En fazla atık pil, atık yağ bidonu ve bitkisel atık yağ toplayan öğrencilere ise tablet hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 16:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2