banner6

Portakal çiçekleri açacak

Adana, Türkiye’nin ilk karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ikincisi bugün başlayacak.

Portakal çiçekleri açacak

 

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında düzenlenen toplantıda Adana’nın yerel yöneticileri festivale katılım çağrısı yaptı.


 

YEREL YÖNETİCİLER EL ELE

Yerel seçimlerin ardından ilk kez bir araya gelen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan birlik berabeklik mesajları vererek, ele ele tutuştular.

KATILIMIN ARTMASI BEKLENİYOR

Karnaval için Adana genelinde hazırlıklar tamamlandı. Bugün başlayacak olan Portakal Çiçeği Karnavalı’na katılım çağrısı yapan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Portakal Çiçeği Karnavalı’na geçen yıla oranla 2-3 kat daha fazla bir katılım beklediklerini belirterek karnavalın startını geçen yıl olduğu gibi yine kortej yürüyüşü ile vereceklerini söyledi.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ilk basın toplantısı MHP’li CHP’li ve AK Partili Adayları seçimlerin ardından ilkkez biraraya getirdi. Dostluk, birlik ve beraberlik teması taşıyan festival bugün başlayacak.


Bu yıl ikincisi düzenlenecek Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında Adana Sheraton Hotel’de düzenlenen basın toplantısında Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ve karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt birlikte katılım çağrısı yaptı.

 

Türkiye’nin ilk karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ikincisi bugün Adana'da başlayacak. Karnaval için Adana genelinde hazırlıklar tamamlandı. Portakal Çiçeği Karnavalı’na katılım çağrısı yapan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Portakal Çiçeği Karnavalı’na geçen yıla oranla 2-3 kat daha fazla bir katılım beklediklerini belirterek karnavalın startını geçen yıl olduğu gibi yine kortej yürüyüşü ile vereceklerini söyledi. Bozkurt bir de çağrıda bulunarak herkesi beyaz mendilleriyle kortej yürüyüşüne beklediklerini belirterek,

Herkesin bu yürüyüşte Adana’nın sembollerinden biri olan beyaz mendillerini sallayarak yürümelerini istiyoruz. Konserlerde de bu mendilleri sallayarak çok güzel görüntüleri birlikte yaratacağız. 12 Nisan’Adana halkı ile birlikte karnaval için kente gelen Sinema ve Ses Sanatçıları, Yerel ve Mülki idareciler, Motosiklet, Bisiklet, Klasik Otomobil Kulüpleri, Dans Okulları, Tiyatro Grupları, Spor Kulüpleri, Üniversiteler, Okullar, Jonglörler, Sokak Sanatçıları, Ressamlar ve STK’lar flama ve pankartlarıyla beyaz mendilleriyle kortejdeki yerlerini alacaklar. Korteje katılacaklar mümkünse yöresel kostümleri veya kendilerinin hazırlayacağı özel kostümler ile korteje katılsınlar. 7’den 70’e herkesi bekliyoruz kortejimize. Gülümseyen yüzlerimizle, en derin hoşgörümüzle bu sevgi işinde yan yana, omuz omuza, kol kola aynı adımlarla yürüyelim. Ve tüm Türkiye’ye Adana'nın bu yüzünü gösterelim. Tüm dünyaya sevgi ve dostluk mesajımızı gönderelim” dedi.

BOZKURT: ADANA HALKININ KARNAVALI OLACAK

Karnavalın 13 Nisan'a kadar süreceğini belirten Ali Haydar Bozkurt, etkinliğin kısa süre içerisinde tanıtım ve haberlerle 100 milyon kişiye ulaştığını söyledi. Karnavalın reklam değerinin 8 milyon doları aştığını aktaran Bozkurt, "Bu karnaval kimsenin değil, Adana halkının karnavalıdır. Başrolde Adanalılar vardır. Gönül birliğiyle hep birlikte karnavalın tadını çıkaralım" diye konuştu. Milliyetçi Hareket Partisi Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, festival’in önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı.

ÇETİN: ADANA LOBİSİNİN BAŞLANGICINI GÖRÜYORUM

Ardından söz alan CHP Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’de böylesi güzel bir etkinliğin içinde yer almaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Emeği geçenleri kutluyorum. Adana’nın en büyük eksiği Adana lobisinin oluşturulamamasıydı. Şimdi burada bunun başlangıcını gördüm. El ele vererek Adana’ya çok büyük katkılar sunacağımıza inanıyorum” dedi.

KARALAR: ADANA'YI ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRECEĞİZ

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’da Adana’nın yoğun siyasi gündem sonrası böyle bir etkinlikle moral, motivasyonunu yerine getireceğini dile getirdi. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bir arada bulunmalarının mutluluk veren bir tablo olduğunu kaydetti. Yeni Adana tablosunun Adana’yı eski mutlu günerine döndereceğine inandığını anlatan Karalar, “Ben bu tabloda olmaktan gurur duyuyorum. Ben portakal bahçelerinin içinden gelen biri olarak, destek olmaktan çok mutluyum. Adana çok güzel bir kent. Geçmişte bir takım hatalar yapılmış olabilir ancak onu eski güzel günlerine geri el birliği ile döndereceğiz. Bu festivalle Adanamızın tarihi ve turistik yerlerine daha rahat tanıtma fırsatlarımız olacak. Ben Seyhan İlçesinde portakal bahçelerinin sayılarının arttırılmasına destek vereceğim” şeklinde konuştu.

SÖZLÜ: KARNAVALDA DOSTLUK HAKİM OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana için herkesin biraraya gelmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sözlü, “Söz konusu Adana ise birlikte olmalıyız” dedi. Vali Hüseyin Avni Coş da, karnavalın sevgi, barış ve dostluk kavramlarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı. Bu kavramların geniş kesimlere yansıtılmasında karnavalın önemli olduğunu bildiren Vali Coş, Karnaval başladığında herkes kucaklaşarak suni ayrılıklar geride kaldı. Herkesin karnavalı olan etkinlikler de birlikte güzel vakitler geçirilecek” ifadelerini kullandı

Bugün Atatürk Parkı'nda saat 11.00'den itibaren Atatürk Kız Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi 'Cadılar Dans Gösterisi', Adana Balkan Boşnak Dostluk Derneği 'Konser ve Folklor Gösterisi' sunacak. Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği gün boyu 'Balon Aktivitesi' gerçekleştirecek. Gazipaşa Parkı'nda ise saat 11.00'den itibaren Adana Zaman Mekan Kültür Sanat Grubu 'Karnavalın Şiiri Ağaçta', Yeni Duyum Özel Eğitim Merkezi 'Kafkas Dans Gösterisi', Yaşamla Dans Grubu 'Dans Atölyesi' etkinliklerine imza atacak. Şinasi Efendi Caddesi'nde saat 10.30'dan itibaren Yoga Ataşe ve Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi 'Yoga Gösterisi', Özel Akdeniz Okulları 'Folklor Gösterisi', Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi 'Konser', Türk Chopper 'Motor Senfonisi', Casa de Le Danza Dans Okulu 'Tango Gösterisi' etkinliklerini yapacak. Burada gün boyu Taş Devri Foto Çekim Platformu ve Portakal Çiçeği Fotoğraf Sergisi açık olacak. Gençlik Meydanı'nda ise saat 11.00'de My Academy 'Konser ve Dans Gösterisi', Yaşamla Dans 'Dans Partisi' gösterilerini sunacak.

Yine bugün 14.30'da Galleria Otoparkı'nda 'Motorize Şehir Turu' için buluşulacak. Saat 17.00'de Gazipaşa Bulvarı'nda 'Karnaval Korteji' oluşturulacak. Saat 18.00'de Uğur Mumcu Meydanı'nda Karnaval açılış töreni gerçekleştirilecek. Burada pop müzik şarkıcısı Gökçe, konser verecek. Merkez Park'ta ise saat 21.00'de ÇDSO Çok Sesli Çocuk Korosu ve ÇDSO klasik müzik konseri verecek. Dilek fenerleri gökyüzüne bırakılacak. 13 Nisan'da da karnavalın kutlama noktaları olan Atatürk Parkı, Gazipaşa Parkı, Şinasi Efendi Caddesi, Gençlik Meydanı'nda dans, konser, gölge oyunu, balon aktivitesi, fotoğraf, bisiklet ve motosiklet gösterileri gün boyu devam edecek.


 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER