banner6

SADIK YAY CAMİİ İBADETE AÇILDI

Mardin’in saygın iş adamlarından merhum Sadık Yay’ın evlatları tarafından babaları adına yaptırdıkları muhteşem cami kurban kesilerek ibadete açıldı ve ilk Cuma namazı da kılındı.

SADIK YAY CAMİİ İBADETE AÇILDI

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) – İnşaat mühendisi Serdal Yay ve Mimar Erdal Yay’ın tasarımları ile yapılan caminin duvarları tarihi Mardin taşları ile örüldü ve üzerlerine de kapı, küpe evlerde bulunan nakışlı taşların fotoğrafı çekilerek, taş duvarlar üzerine monte edilmesiyle ortaya süper bir eser çıktı. Özellikle Mimar Lole’nin yaptığı muhteşem tarihi yapıtlarından da faydalanılarak yapılan camii büyük beğeni topladı. Taş ustası Yusuf Ustanın gecesini gündüzüne katarak işlediği taşlar adeta yeni bir ruha bürünürken, eserin ortaya çıkmasında Midyatlı taş ustaları da büyük çaba harcadı.

Caminin yapılmasıyla ilgili görüşlerini açıklayan Ak Parti Artuklu Belediye Başkan Adayı Serdal Yay ile kardeşi Mimar Erdal Yay,” Bir taşın nakşı  bir gün zaman alıyordu. 4 yıl süren bu çalışma sonucu babamızın adına yapılan camii kaplama değil blok şeklinde yapıldı. Yani hiçbir bölümünde kaplama yoktur. Türkiye’de diyebiliriz ki bu caminin taş işçiliği ve nakşı hiçbir ilde yoktur. Mardin ve Mardinli  kardeşlerimize hayırlı olsun.” dedi.

Yay  ailesinin en büyük  oğlu Mehmet Yay ise, ” Her Mardinli Mardin’e bir ağaç diksin, her Mardinli kendi imkanlarıyla bir şeyler yapması gerekir. Biz Sadık Yay çocukları olarak Mardin’e olan tutkunluğumuzu başka yerlerde değil kendi memleketimizde bir şeyler yapmaya ve yatırımı yapmaya kararlıyız.” dedi.

Yanında kız kuran kurs binası, taziye evi, bahçesi ve modern minareleri bulunan cami 10 milyar Tl’ye  mal oldu. 3 dönüm arsa üzerinde yapılan cami 1500 kişilik olup modern soğuk, sıcak son sistem klimalarla ısıtılıp, soğutulacak.

Mardin Müftüsü  Dursun Ali Çoşkun’un kıldırdığı Cuma namazında  İçişleri eski Bakanı ve Mardin Milletvekili Muammer Güler de saf tuttu.

Sadık Yay Camii’nin resmi açılış töreninin ise bilahare yapılacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER