banner6

Urfa Kent Müzesi tanıtıldı

Şanlıurfa’da yaklaşık 1000 yılık tarihi geçmişi bulunan Mahmutoğlu Kulesini restore eden Şanlıurfa Belediyesi kuleyi Kent Müzesine dönüştürdü

Urfa Kent Müzesi tanıtıldı


SEDAT ATİLLA

ŞANLIURFA-Şanlıurfa’nın kuruluşundan günümüze kadar tarihi, coğrafi, arkeoloji, inanç kültürel, sosyal, ekonomik, ticari, ulaşım, sağlık, mimari, spor, idari yapı ve turistik yapısına ilişkin gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önem arz eden şahıs ve olayların bilgilerinin, belgelerin ve derlemelerin yanı sıra görsel sunum ve animasyonların da yer aldığı Kent Müzesinde tanıtım kokteyli düzenlendi.

Şanlıurfa’nın tarihine ve kültürüne emek veren bir çok kişinin katıldığı Mahmutoğlu Kulesi Kent Müzesinin kokteylinde Mahmutoğlu ailesi de hazır bulundu. Kent Müzesindeki sergi salonlarını gezenler gördükleri karşısında hayranlıklarını gizleyemedi. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’in katıldığı kokteylde emeği geçenlere teşekkür edildi.

Metin Sözen konuşmasında “Halen sevgi ortamı olduğu için Urfa’dayız. Halen adap erkân büyüğe saygı olduğu için buradayız. Urfa Kent Müzesinin UNESCO’ya müracaatını inşallah gelecek yıl yapacağız ve İnşallah Dünya Urfa’nın Kent Müzesini tanıyacak.” ifadelerini kullandı

Kent Müzesi içerisinde kent maketi, Şanlıurfa’da yaşamış peygamberlere ilişkin hologramlar vasıtası ile görsel tanıtımlar yer alırken Şanlıurfa’ya ait önemli ve özellik arz eden her türlü bilgi, belge, berat, kitap, fotoğraf, el aletleri, müzik aletleri, mutfak araçları, geleneksel giysiler, el sanatlarına ilişkin malzemelerde sergileniyor. Tarım aletleri, Urfa’da bulunan bitkiler ve hayvanlara ilişkin canlandırmaların da yer aldığı Kent Müzesinde konuşan belediye yetkilileri ”Gerçekten müthiş bir proje. Urfalı hemşerilerim gördüklerinde bize hak verecekler. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Tabi burada çalışmalar daha devam ediyor. Şuan tam anlamıyla bitmiş değil. Yeni seçilecek başkanımız da buradaki çalışmaları devam ettirecektir” dedi.

Mahmutoğlu ailesi adına konuşan Mehmet Mahmutoğlu da emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirterek ellerinde Mahmutoğlu ailesiyle ilgili 5 yıllık bir çalışmalarının olduğunu onu da burada sergileyeceklerini söyledi. Mahmutoğlu Kulesine girdiklerinde çok duygulandıklarını bu duygusallılığında herkeste olabileceğini dile getiren Mehmet Mahmutoğlu, “Nasıl duygulanmayalım ki. Burada yıllarca atalarımız yaşamış. Yetkililerle de diyaloglarımız devam ediyor. Biz de Mahmutoğlu ailesiyle ilgili bilgileri belgeleri burada yani Kent Müzesinde sergileyeceğiz. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER