KURUTTUK, TEMİZLEDİK, KOKMADI!

 

21 Ağustos 2017 tarihli gazetenin 3. sayfasının bir köşesinde sıkıştırılmış bir aile fotoğrafı,  “bir kadın daha katledildi” yazmaktaydı. Kullanılan fotoğraf aşağı yukarı 10 yıl öncesine aitti ve cinayetin betimlenmesi o karede bir bir yerini almıştı. Fotoğrafta dört kişi yer almaktaydı. Öldürülen kadın kocası, iki kız... Adam bir eli ile kadını koltuğunun altından tutmakta, diğer eli ile kadını bileğinden kavramaktadır. Kadın ön çaprazda duran kızının saçının örgüsünü dokunmakta, diğer kızına gözünü sürgün etmekteydi.Bu görüntü bile kendi içince sancılı bir zincir döngüsüydü. Mutu bir aile tablosundan çok, tutsaklığın Rönesans dönemi tablosu gibiydi…

Haberin içeriğine gelince kadın kıskanç kocası tarafından 31 yerinden bıçaklanarak öldürülmüştü. Erkek küçük dünyasında namusunu kurtarmış, zirvedeki zaferine ulaşmanın derin hazzı içindeydi. Yazılan habere göre kadın bir evde temizlik hizmetlisi olarak çalışmaktaydı. Yıllarca eline geçen her haftalığı kuruşuna kadar kocasının kör çukuru eline vermiş. Son iki hafta vermeyi reddetmişti: Çünkü küçük kızının nikahı yaklaşmış, en azından bir kibrit çöpü bileziği alıp takmak istemişti. Adamsa alkolün sözde etkisi ile o parayı alabilmek için kadını katletmiş üstüne bir de kadının hizmet verdiği emekli öğretmenle birlikte olduğu yaftasını yapıştırmıştı.

 Gazeteyi bir kenara bırakarak göz algımdan çıkarmış, belleğimde geniş yer verdiğim kadıncıkların yanına eklemiştim. Olayı imgelemeye çalışıyordum bir yandan. Oysa o haftalığı verseydi namusu ak pak duracaktı evinin orta yerinde. Şimdi ise canından olmuş, üstelik namussuz bir kadın olarak uğurlanmıştı tanrısına. Sırf bir kişinin ağzından çıkan bu söylem yüzünden defnetmeye kızları ve kız kardeşi dışında kimse gitmemiş, imam karşısında bir cemaat göremeyince helallik alma ihtiyacı bile hissetmemişti. Gördünüz mü? Bir de öteki tarafa borçlu gitmişti. Diğer taraftaki muameleden hiç bahsetmiyorum bile.

Elbette gazete de üzerine düşeni yapmış, kadını kırmızı bir leke ile çerçevelemişti.

 Kadının son cümlesi ne olmuştu? Ya da son bakışı kime dönmüştü…  Hafifledik ama dimi, malum kadını kuruttuk, kanla temizledik, toprakla kokmasını önledik.

 

Şimdi diyeceksiniz ki daha 21 Ağustos 2017 gelmedi ki?! Ne fark eder, nasılsa o tarihte gazetede böyle bir haber olacak!

YORUM EKLE