banner6

CHP'de Sümer dönemi

CHP Adana İl Kongresi sancıyla tamamlandı. Orhan Sümer başkan olurken, kadın üyeler, kadın kotası uygulanmadığı için protestoda bulundu

CHP'de Sümer dönemi

CHP’de Sümer dönemi


 

ADANA(İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi’nin 11. Olağan Genel kurulu dün Serinevler Spor Salonu’nda yapıldı. Günler öncesinde başlayan sancı ve “Orhan Sümer mi, Turgut Üstün mü?” sorusunun yanıtı aranırken, soru yaklaşık 500 kişinin katıldığı kongreyle yanıt buldu. Yeni başkan eski il başkanı Orhan Sümer idi.

Kongre öncesinde birlik ve beraberlik mesajlarının verilirken, bunun aksi bir durum spor salonunda izlendi. Heyecanı olmayan, boş tribünlerin adeta güldüğü kongrede, Orhan Sümer’e karşı olan Ümit Özgümüş ve Turgay Develi ile Başkanlık yarışından genel merkezin isteğiyle başkan adaylığından çekilen Turgut Üstün katılmadı. 30 kişilik yönetim kurulu üyeleri arasında kadınların yetersizliğine tepki gösteren CHP MYK Üyesi ve Genel Merkez Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Göksu Günay ile birlikte 20 kişilik bir grup alkışlar ve düdüklerle yeni seçilen İl Başkanı Orhan Sümer'i protesto etti. İl yönetiminde kadın kotasının uygulanmadığını ve kurultay delegeliklerinde hiçbir kadına yer verilmediğini ifade eden Göksu Günay'la birlikte diğer tepkili kadınlar oy kullanan delegelerin etrafında etten duvar ördü. Delegelerin oy kullanmasını istemeyen kadınlarla bazı delegeler arasında tartışma yaşandı. Kongrede gündem dışı söz alan bazı konuşmacılar salon düzenini eleştirirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun fotoğraflarının yetersizliğine de vurgu yaptı.

KARALAR: KADINLARIMIZ

185 BİN EVE GİRDİ

Görevi Orhan Sümer'e devreden İl Başkanı Zeydan Karalar parti çalışmalarının çok güzel yansıtan basına teşekkür ederek söze başlayıp son seçimler öncesinde AKP İl Başkanı Mustafa Kebude ile oy oranları konusundaki restleşmelerini hatırlatıp Kebude'nin sözünde durmadığını ve istifa etmediğini söyledi. Karalar, yüzde 26'nın altında CHP Adana'da oy almış olsaydı istifa edeceğini belirterek, 'Türkiye ortalamasının üzerinde oy alarak artış sağlayan benim örgütüme mensup kadınlarımız 185 bin eve girip aile sigortasını anlattılar. Başarı böyle yakalandı.” dedi.

TANRIKULU: ADANA BİR MOZAİKTİK

Kongrenin divan başkanlığını yapan İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, parti tüzüğünde yaptıkları değişiklik ile CHP'nin yenilendiğinin altını çizerek,”Adana bir mozaiktir. Türkiye'nin örnek kenti ve CHP'nin bu kentte aldığı başarı büyüktür. Değişime ve dönüşüme ayak uyduramayanlar ortaya çıkıyor. Buna ayak uyduracaklar. Parti içi demokrasiye saygı duyup örnek alacağız. Tüzüğümüze karşı direnç var. Bu direnci sizler kaldıracaksınız. Örgütlerimizi yeniliyoruz. 20 yıldır Adana'yı başkaları yönetti. Biz yönetemedik. Yerel seçimlerde iktidar olmanızı istiyoruz. Yerel seçimde iktidar, 2015'te Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan olacaktır.” dedi.

 

Türkiye'nin son 10 yıldır iyi yönetilmediğini öne süren Tanrıkulu, bu durumun her alanda çok ağır bedellerinin ödendiğini iddia etti. Tanrıkulu, son 10 yıl içinde 10 bin 700 işçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğini belirterek, "Peki sizlere soruyorum. Kurtuluş Savaşı'nda kaç şehit var- 10 bin. Bir Kurtuluş Savaşı kadar şehidi son 10 yılda sadece iş kazalarında vermişiz. Bu hükümet sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmaya devam ediyor" dedi. Parti teşkilatlarının ülkenin durumunu tüm vatandaşlara anlatması gerektiğini kaydeden Tanrıkulu, şöyle devam etti: "Türkiye'nin bu iktidar döneminde nasıl bir ayrışma noktasına geldiğini, komşularıyla nasıl savaş noktasına geldiğini anlatacağız. Ekonomide Türkiye'nin geldiği nokta da hiç anlatıldığı gibi değil. Birçok olumsuz gösterge var. En son Türkiye'nin notunun nasıl düşürüldüğünü biliyoruz." dedi.

 

Kongreye ilerleyen saatlerde katılan CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ise CHP'nin Türkiye'nin 74 milyonluk nüfusuna hitap eden bir parti olduğunu söyledi.

 

BLOK LİSTE

 

Divana verilen bir önerge ile çarşaf listeye gidilmeden blok liste ile seçim yapılması delegelerin oy çokluğuyla kabul edildi. Ekseriyetin temin edildiği açıklanan kongrede eski İl Başkanı Orhan Sümer'in listesi yeni il yönetimini oluşturdu.

 

İŞTE CHP'NİN YENİL İSTESİ

 

Orhan Sümer başkanlığında oluşan listede Emine Ateş, Erdal Biber, Serdar Biçan, Işık Bozkurt, Songül Canördek, Yılmaz Cömertbay, Zeki Eren, Gökşen Rukiye, Günbay Senem, Sibel İnceler, İbrahim Kanay, Ali Kantos, Gökay Mustafa Karakuş, ErtanKaraoğlu, Mustafa Kımıl, Ali Kızılçay, Tekin Koçak, Nadir Mustafa Mayaoğlu, Oktay Özbiçer, Adil Paşa, Metin Sayılgan, Mehmet Şahbaz, Menderes Şeflek, Bayram Şirin, Nurcihan Temur, Kemal Toros, Cihangir Tümtürk, Ali İhsan Türkmen, Mehmet Yıldız, Nuray Yılmaz yer alıyor.

 

KURULTAY DELEGELERİ

 

Hiç kadına yer verilmeyen kurultay delege listesi ise şu şekilde”

 

İsmail Acı, Mithat Alp, Atilla Arat, Yıldıray Arıkan, Abdulaziz Arslan, İsmet Avcı, Zeki Ayan, Orhan Bayram, Orhan Büyükkardeş, Mahmut Hacı Can, Mehmet Çelebi, Ata Dağlı, A.Kadir Daş, Zülfikar Deniz, Zeki Eren, Şenol Eroğlu, Yusuf Fidan, Fethi Güler, Ali Harputlu, Hüsnü Karadeli, Reşit Karakuş, İbrahim Öztorun, M.Semih Sabahşen, A.Metin Sevtekin, Orhan Sümer, Boğaçhan Ünal, Yılmaz Yakar ve M.Şerif Yiğit.

 

KİMLER KATILDI

 

Kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, 23. Dönem Milletvekili Hulusi Güvel, 22. Dönem Milletvekili Ziya Yergök, eski milletvekili Orhan Keçeli, Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, Orman Eski Bakanı Arif Sezer, Kültür eski Bakanı Timuçin Savaş, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Adana Milletvekili adayları, il ve ilçe eski başkanları ve delegelerle birlikte 500'e yakın CHP'li katıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER