banner6

Vatandaşlar cezalandırılıyor mu?

MHP Adana Milletvekili Varlı, Adana'da Türkiye'nin ortalamasının üzerinde trafik cezası kesilmesini Mecilis'e taşıdı ve Meclis Başkanlığı'ndan yanıt istedi

Vatandaşlar cezalandırılıyor mu?
Vatandaşlar cezalandırılıyor mu?
 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Muharrem Varlı,
son aylarda sürücülerin şikayetlerine neden olan Adana’daki sıra dışı artışla dikkat çeken trafik denetimlerinde kesilen para cezalarını Meclis gündemine taşıdı.
 
ADANALI SÜRÜCÜLER ŞİKAYETÇİ
Varlı, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde “Seçim bölgem olan Adana’da vatandaşlarımız, trafik kontrollerinin anormal şekilde yoğunlaştığı yönünde şikâyet ve tepkilerini dile getirmektedirler. Adanalı hemşerilerimiz, denetleme ve tutanak sayısındaki artan yoğunluğun, talimatlı olduğuna ve/veya dolaylı vergi ile cezalandırılmak istendiklerine inanmaktadır.” dedi.
 
Adana Milletvekili Muharrem Varlı “Vatandaşlarımızda ‘Daha önceleri hiç kontrol edilmeyen ancak ceza yazabilmek için her şeyin sorgulandığı ve durdurulan her araca ceza yazıldığı'şeklinde endişeler oluşmuştur. Bunun nedeni olarak da 2011 yılında Adana'daki trafik cezalarının diğer illerle kıyaslandığında düşük olduğu, bu nedenle cezaların artırıldığı yönünde vatandaşlar arasında yaygın bir kanı oluşmuştur.” ifadesini kullandı.
 
VARLI  ŞU SORULARI YÖNELTTİ:
Varlı’nın yanıtını beklediği sorular özetle şöyle:
“Vatandaşlar arasında oluşan bu kaygıyı nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz? Başta Adana merkez olmak üzere son 5 yıl içerisinde yıllar itibari ile il ve ilçelerde yazılan trafik ceza miktarı ne kadardır? Adana ile nüfusu yakın olan diğer bazı illerde kesilen ceza miktarı, Adana’da kesilen trafik ceza miktarı ile karşılaştırıldığında hangi sonuca ulaşılmaktadır? Sokak aralarına yapılan parklardan dolayı park cezası kesildiği iddiaları doğru mudur? Bu konudaki uygulama hakkında verilmiş her hangi talimat var mıdır?”
 
TANKUT İKİ KEZ GÜNDEME GETİRMİŞTİ
MHP’nin 23. Dönem Adana Milletvekili Yılmaz Tankut’un da, aynı şikayetlerle ilgili dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a verdiği önergede 2007 yılına göre 2008’de Türkiye ortalamasının çok üzerinde yüzde 50 oranında artan cezaların nedenini sormuş, Atalay da bunu, Adana’da trafiğe kaydolan araç sayısındaki artışa bağlamıştı. Yaptığı araştırma sonucunda da Tankut “Aynı dönemde araç sayısındaki artış oranı yüzde 6, ceza tutanak sayısındaki artış oranı ise yüzde 50” açıklaması yapmış, Bakanlık ortaya konan tezadı izah edememişti.
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42